Nazir Məcnun Məmmədov, Quba, Qusar və Xaçmazda təsərrüfatlara baş çəkib, fermerlərlə görüşüb
Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov Quba, Qusar və Xaçmaz rayonlarında təsərrüfatlara baş çəkib, fermerlərlə görüşüb, elmi-tədqiqat institutlarının fəaliyyəti ilə maraqlanıb.
Quba rayonunun Zərdabi qəsəbəsində yerləşən Meyvəçilik və Çayçılıq Elmi-Tədqiqat İnstitutunun  fəaliyyəti ilə tanış olan nazirə görülmüş işlər barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, institutda müasir avadanlıqlarla təchiz olunmuş torpaq və su analizi aparan aqroekologiya laboratoriyası və bitkilərin mikroklonal çoxaltma üsulu ilə artırılması laboratoriyası fəaliyyət göstərir. İnstitutda yeni meyvə  bitki sortlarının böyüdülməsi və uyğunlaşdırılması üçün nəzərə tutulmuş xüsusi istixana-tingçilik kompleksi yaradılıb. Nazir bitki genofondunun toplanması, saxlanması və seleksiyada istifadə olunması, daha məhsuldar yeni meyvə sortlarının yaradılması, yeni bitki becərmə texnologiyasının işlənməsi və fermerlərə elmi-texniki dəstəyin göstərilməsi prosesinin gedişi ilə maraqlanıb, kollektivə öz  tapşırıq və tövsiyələrini verib.
Nazir Məcnun Məmmədov səfər çərçivəsində Qubanın Aşağı Atuc kənində yerləşən “Zafars Nursery” tingçilik təsərrüfatına, Xaçmaz rayonunun Çarxı kəndində Aqrar Kredit və İnkişaf Agentliyinin dəstəyi ilə qurulmuş damazlıq heyvandarlıq təsərrüfatına baş çəkib, təsərrüfatda damazlıq-seleksiya işlərinin təşkili, heyvanların saxlanma şəraiti və yem tədarükü prosesi ilə tanış olub.
Daha sonra nazir Məcnun Məmmədov Niyazoba kəndində yerləşən gündəlik istehsal gücü 100 000 ədəd olan yumurta istehsalı müəssisəsinin inşası prosesi ilə maraqlanıb, Xudat qəsəbəsində fəaliyyət göstərən müasir fındıq emalı zavoduna baş çəkib, Maqsudkənd kəndində özəl sektor tərəfindən salınan yeni fındıq bağı layihəsi ilə tanış olub, Qusarçay kəndində salınmış müasir superintensiv meyvə bağlarına, “Man Agro” və “Amoris” şirkətlərinə məxsus soyuducu anbarlara baş çəkib.
Nazir həmçinin "Azəraqrar Dövlət İstehsalat və Emal Birliyi" MMC-nin Qusar rayonunda yerləşən heyvandarlıq təsərrüfatı, “Azərbaycan-Türkiyə müştərək toxumçuluq müəssisəsinin əkin sahələri, Xaçmaz toxum emalı zavodu, Aqrar Xidmətlər Agentliyinin sort sınaq məntəqəsi, Bitki Mühafizəsi və Texniki Bitkilər Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Xaçmaz dayaq stansiyasında olub, iş prosesinin təşkili ilə maraqlanıb, tapşırıq və tövsiyələrini verib.

Minister Majnun Mammadov visited farms in Guba, Gusar and Khachmaz and met with farmers
Minister of Agriculture Majnun Mammadov visited farms in Guba, Gusar and Khachmaz districts, met with farmers and was interested in the activities of research institutes.
The Minister was informed about the work done by the Research Institute of Fruit and Tea Growing located in Zardabi settlement of Guba district. It was noted that the institute has an agroecology laboratory, which conducts soil and water analysis equipped with modern equipment, and a laboratory for increasing plants by microclonal reproduction. A special greenhouse-nursery complex has been created at the Institute for growing and adapting new varieties of fruit plants. The Minister was interested in the process of collecting, storing and using plant gene pool in selection, creating more productive new fruit varieties, developing new plant cultivation technology and providing scientific and technical support to farmers, and gave his instructions and recommendations to the staff.
Minister Majnun Mammadov visited “Zafars Nursery” nursery located in Ashaghi Atuc village of Guba, breeding livestock farm established with the support of Agrarian Credit and Development Agency in Charkhi village of Khachmaz district, got acquainted with the organization of breeding-breeding works, keeping conditions of animals and feed supply process.
Then Minister Majnun Mammadov was interested in the process of construction of egg production enterprise with daily production capacity of 100,000 units located in Niyazoba village, visited modern hazelnut processing plant operating in Khudat settlement, got acquainted with new hazelnut garden project built by private sector in Magsudkent village, visited modern superintensive fruit gardens built in Gusarchay village, cold strage facilities owned by “Man Agro”.
The Minister also visited the livestock farm of "Azeragrar state production and processing Union" LLC located in Gusar region, the sown areas of "Azerbaijan-Turkey Joint seed-growing enterprise, Khachmaz seed processing plant, variety testing station of the Agrarian Services Agency, Khachmaz Support Station of the Scientific Research Institute of Plant Protection and Technical Plants, was interested in the organization of the work process, gave instructions and recommendations.