Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzinin 2020-ci il üzrə İş Planı
Azərbaycan Respublikasında aqrar siyasətin dayanıqlı inkişaf prinsipləri baxımından qiymətləndirilməsi və təkmilləşdirilməsi istiqamətləri (I mərhələ)
Dayanıqlı inkişaf amilləri nəzərə alınmaqla kənd təsərrüfatı sahəsinin inkişafının proqnozlaşdırılması metodologiyasının hazırlanması (I mərhələ)
Azərbaycan Respublikasında kənd təsərrüfatı və emalı sənayesinin qlobal dəyər zəncirinə inteqrasiyası məsələləri (I mərhələ)
• 1.1.4.
Azərbaycan Respublikasında kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaq bazarının inkişafı problemləri (I mərhələ)
• 1.2. “Kənd təsərrüfatı sahəsində innovasiyaların tətbiqinin iqtisadi məsələləri” üzrə elmi-tədqiqat mövzuları
Azərbaycan Respublikasında kənd təsərrüfatı innovasiyalarının tətbiqinin stimullaşdırılması mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi istiqamətləri
• 1.3. “Aqrobiznes mühitinin təkmilləşdirilməsi problemləri” üzrə elmi-tədqiqat mövzuları
• 1.3.1.
Azərbaycan Respublikasında aqrobiznes sahələri üzrə vergi-gömrük tənzimlənməsinin təkmilləşdirilməsi istiqamətləri
• 1.3.2.
Kənd təsərrüfatı sahəsi üzrə risklərin qiymətləndirilməsi metodologiyasının hazırlanması (I Mərhələ)
• 1.3.3.
Azərbaycan Respublikasında suvarma suyu üzrə tənzimləmə sisteminin təkmilləşdirilməsi istiqamətləri
• II. MƏLUMAT BAZALARININ YARADILMASI, ANALİTİKA, MONİTORİNQ VƏ QİYMƏTLƏNDİRMƏ FƏALİYYƏTİ
• 2.1. Diaqnostika, təhlil və proqnozlaşdırma
“Ortamüddətli xərclər çərçivəsinin hazırlanması Qaydası”na uyğun olaraq aqrar sahə üzrə strateji planın və tələb olunan büdcə xərcləri üçün əsaslandırmanın hazırlanması
Kənd təsərrüfatının inkişafı və ərzaq təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi ilə bağlı ortamüddətli dövr üzrə strateji hədəflərin reallaşdırılması üçün ehtiyacların müəyyənləşdirilməsi
“2021-2025-ci illər üzrə kənd təsərrüfatının inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi” layihəsinin tərtib olunması məqsədilə əsaslandırmaların hazırlanması
EKTİS məlumatları əsasında qısamüddətli dövrlərdə bazar konyukturası üzrə gözləntilərə dair hesabatların hazırlanması sisteminin qurulması
Toxumçuluğun inkişafı ilə bağlı təkliflərin hazırlanması
• 2.1.6.
Ərzaq təyinatlı buğda və digər dənli bitkilər istehsalının artırılması ilə bağlı təkliflərin hazırlanması
• 2.1.7.
Bitki yağları istehsalında istifadə olunan xammalın (günəbaxan, qarğıdalı, zeytun və s.) yerli istehsalının artırılması imkanlarının qiymətləndirilməsi
• 2.1.8.
Taxıl anbarları infrastrukturuna dair diaqnostikanın aparılması və təkliflərin hazırlanması
• 2.1.9.
Xırdabuynuzlu heyvandarlıq sahəsi üzrə diaqnostikanın aparılması
• 2.1.10.
Arıçılıq sahəsinin inkişafı ilə bağlı təkliflərin hazırlanması
• 2.1.11.
Damazlıq quşçuluğun inkişafı ilə bağlı təkliflərin hazırlanması
• 2.1.12.
İstehsal, idxal-ixrac göstəricilərinə, daxili bazar qiymətlərinə və dünya bazarı və regional bazar konyukturasına dair operativ hesabatların hazırlanması
• 2.2. Monitorinq və qiymətləndirmə
Aqrar siyasət üzrə müvafiq sənədlərin icrasına dair Nazirliyin aidiyyəti qurumlarının hesabatlarının elektron təqdim olunması sisteminin qurulması
• 2.2.3.
Fermerlərin məhsul bazarına çıxışına və istehsal resurslarının əlyetərliyinə dair monitorinqin aparılması
• 2.2.4.
Aqrar sahə üzrə lisenziya, icazə və sertifikatların verilməsi sisteminin qiymətləndirilməsi və təkmilləşdirilməsi üçün təkliflərin hazırlanması
• 2.3. İlkin texniki-iqtisadi əsaslandırmaların və investisiya layihələrinin hazırlanması
Pambıqçılıq klasterinin formalaşdırılması üzrə ilkin texniki-iqtisadi əsaslandırmanın hazırlanması
Aquakultura balıqçılığı üzrə nümunəvi investisiya layihəsinin hazırlanması
İribuynuzlu və xırdabuynuzlu heyvandarlıq fermalarının yaradılması üzrə nümunəvi investisiya layihələrinin hazırlanması
• 2.3.4.
Toxumçuluq sahələri üzrə nümunəvi investisiya layihələrinin hazırlanması
• 2.3.5.
Müasir suvarma sistemlərinin tətbiqinin iqtisadi səmərəsinin qiymətləndirilməsi.
• 2.3.6.
• 2.3.7.
Soyuducu anbarların və taxıl elevatorlarının qurulması üzrə nümunəvi investisiya layihələrinin hazırlanması
• 2.4. Məlumat bazalarının yaradılması
• 2.4.1.
Müxtəlif məzmunlu (mövcud əkin sahələri, deqradasiya olunmuş torpaqlar, çoxillik əkmələr, istixanalar, suvarma sistemləri, kənd yerlərində yollar və s. üzrə) elektron xəritələrin hazırlanması
• 2.4.2.
Kənd təsərrüfatı məhsulları üzrə qiymət informasiya sisteminə - www.aqrarbazar.az portalına supermarketlərin qiymət məlumatları bazasının inteqrasiyasının davam etdirilməsi
• 2.4.3.
• 2.4.4.
İnformasiya-məsləhət xidmətlərinin çevikliyinin təmin edilməsi və əhatə dairəsinin genişləndirilməsi üçün mobil aplikasiyanın tətbiq edilməsi
• III. AQRAR TƏDQİQATLAR MƏRKƏZİNİN İNSTİTUSİONAL POTENSİALININ GÜCLƏNDİRİLMƏSİ VƏ TƏŞKİLATİ TƏDBİRLƏR
• 3.1. Potensialın gücləndirilməsi
• 3.1.1.
Tədqiqat, analitika, proqnozlaşdırma, planlaşdırma, monitorinq və qiymətləndirmə fəaliyyətləri ilə bağlı potensialın gücləndirilməsi tədbirlərinin təşkil edilməsi
• 3.1.2.
• 3.1.3.
Vəzifə təlimatlarının yenilənməsi, işə qəbul qaydalarının təsdiq olunması və işçilərin fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi və motivasiya sisteminin qurulması
• 3.1.4.
Publik hüquqi şəxslərin maliyyə idarəetməsi prosedurlarına uyğun təlimlərin keçirilməsi
• 3.2. İctimaiyyətlə əlaqələr və beynəlxalq əməkdaşlığın inkişafı və bazara təklif olunan xidmətlərin yaradılması
• 3.2.1.
ATM-in biznes təqdimatının (iki dildə) hazırlanması
• 3.2.2.
ATM-in yerli və xarici tədqiqat mərkəzləri, universitetlər, məsləhət şirkətləri və digər tərəfdaşlarla əməkdaşlığının genişləndirilməsi
• 3.2.3.
Aqrobiznes sektorunda fəaliyyət göstərən şirkətlərə araşdırma, analitika, informasiya və təlim xidmətlərinin göstərilməsi işinin təşkili
• 3.2.4.
PR fəaliyyəti üzrə hədəf qruplarının və ünvanlı tədbirlərin müəyyən olunması
• 3.3. Doktorantura və elmi-təşkilati işlər
• 3.3.1.
“Kənd təsərrüfatının iqtisadiyyatı” elmi-praktiki jurnalının nəşrinə başlanılması
• 3.3.2.
Doktorant və dissertantların elmi-tədqiqat işlərinin keyfiyyətinə nəzarət sisteminin yaradılması
• 3.3.3.
Aqrar Tədqiqatçıların Müzakirə Platformasının (ATM Platforması) əhatə dairəsinin genişləndirilməsi və populyarlaşdırılması
• 3.3.4.
Əməkdaşların və doktorantların nüfuzlu elmi nəşrlərdə məqalələrinin dərc olunmasının dəstəklənməsi
• 3.3.5.
“Kənd təsərrüfatının davamlı inkişafı: qlobal çağırışlar və Azərbaycanda həyata keçirilən islahatlar” mövzusunda elmi-praktiki konfransın keçirilməsi

Approved by the decision of the Academic Council of Agricultural Economic Research Center under the Ministry of Agriculture on January 31, 2020.
I. SCIENTIFIC RESEARCH ACTIVITY
1.1. The scientific-research themes according to “Problems of sustainable development of agriculture”
1.1.1.
Directions of evaluation and improvement of agricultural policy in terms of the principles of sustainable development in Azerbaijan (1st stage)
1.1.2.
Preparation of a methodology for forecasting development in agriculture, taking into account sustainable development factors (1st stage)
1.1.3.
Integration issues of value chain of agriculture and processing industry in Azerbaijan (1st stage)
1.1.4.
Problems of agricultural land market development in Azerbaijan (1st stage)
1.2. The scientific-research themes according to "Economic issues of application of innovation in agriculture"
1.2.1.
Directions of improving mechanisms for promoting agricultural innovation in Azerbaijan
1.3. The scientific-research themes according to “Problems of improving agribusiness environment”
1.3.1.
Directions for improving tax and customs regulation in the fields of agribusiness in Azerbaijan
1.3.2.
Preparation of a risk assessment methodology in agriculture
1.3.3.
Directions of improving the irrigation water management system in Azerbaijan
II. ESTABLISHMENT OF DATABASES, ACTIVITIES OF ANALYTICS, MONITORING AND EVALUATION
2.1. Diagnostics, analysis and forecasting
2.1.1.
Preparation of development of agricultural strategic plan and justification of the necessary budget expenses in accordance with the "Preparation Rule of Medium-Term Expense Framework".
2.1.2.
Identification of needs for the implementation of medium-term strategic goals for agricultural development and food security
2.1.3.
“Preparation of justifications for the development of the “Strategic Roadmap for the Development of Agriculture for 2021-2025”.
2.1.4.
Establishment of a system of short-term reports on market expectations based on EAIS data
2.1.5.
Preparation of proposals for the development of seed production
2.1.6.
Preparation of proposals to increase the production of wheat and other cereals for food purposes.
2.1.7.
Assessment of the possibility of increasing local production of raw materials used in the production of vegetable oils (sunflower, corn, olive and etc.)
2.1.8.
Preparation of diagnostics and proposals for the infrastructure of granaries
2.1.9.
Diagnostics of small cattle breeding
2.1.10.
Preparation of development of proposals for the beekeeping.
2.1.11.
Preparation of development of proposals for the poultry farming.
2.1.12.
Preparation of operational reports on indicators of production, import and export, prices on the home market and global and regional market conditions
2.2. Monitoring and evaluation
2.2.1.
Establishment of an electronic reporting system for the relevant bodies of the Ministry for the implementation of relevant agricultural policy documents.
2.2.2.
Surveys as part of a “Farm Data Monitoring System”
2.2.3.
Monitoring farmer access to product markets and access to productive resources
2.2.4.
Preparation of proposals for the assessment and improvement of the system for issuing licenses, permits and certificates for the agricultural sector.
2.3. Preparation of initial technical-economic justification and investment projects
2.3.1.
Preparation of initial technical-economic justification for the formation of the cotton production cluster
2.3.2.
Preparation of development of a model investment project for fishing aquaculture
2.3.3.
Preparation of development of model investment projects to create livestock farms
2.3.4.
Preparation of model investment projects in seed production
2.3.5.
Preparation of a initial technical-economic justification for expansion of production of dried fruit and vegetables
2.3.6.
Preparation of model investment projects for construction of intensive and super intensive fruit gardens.
2.3.7.
Preparation of model investment projects for the construction of refrigerating storage and grain elevators
2.4. Establishment of database
2.4.1.
Preparation of electronic maps of various contents (existing cultivated areas, degraded soils, perennial plantings, greenhouses, irrigation systems, rural roads, etc.)
2.4.2.
Continuation of integration of the database of supermarket prices into the agricultural information system – portal www.aqrarbazar.az
2.4.3.
Establishment of an electronic system of statistical information on the relevant activities of the Agency for Agro Credit and Development and the Agro Services Agency
2.4.4.
Application of a mobile settings to provide flexibility and expansion of information and consulting services
III. STRENGTHENING OF INSTITUTIONAL CAPACITY AND ORGANIZATIONAL EVENTS OF THE AGRICULTURAL ECONOMICS RESEARCH CENTER
3.1. Strengthening of capacity
3.1.1.
Organization of capacity-building activities related to research, analytics, forecasting, planning, monitoring and evaluation
3.1.2.
3.1.3.
Updating job descriptions, approving recruitment rules, evaluating employee performance and establishment of a motivation system
3.1.4.
Organization of trainings in accordance with the procedures of financial management of public legal entities.
3.2. Establishment of services offered to the market and development of public relations and international cooperation
3.2.1.
Preparation of ARC business presentation (in two languages)
3.2.2.
Updating cooperation of ARC with local and international research centers, universities, consulting companies and other partners.
3.2.3.
Organization of research, analytics, information and training services for companies working in the agribusiness sector.
3.2.4.
Identification of target groups and adressed events for PR activity.
3.3. Doctorate and scientific organisational affairs
3.3.1.
Beginning of the publication of "Agricultural Economics", scientific-practical journal.
3.3.2.
Establishment of a system for monitoring the quality of the research work of Phd students and dissertators.
3.3.3.
Expansion and popularization of the discussion platform of Agricultural Researchers (ARC Platform)
3.3.4.
Support for the publication of articles by colleagues and Phd students in authoritative scientific publications
3.3.5.
Organization of a scientific-practical conference "Sustainable development of agriculture: global challenges and reforms in Azerbaijan"