1.1. “Kənd təsərrüfatının dayanıqlı inkişaf problemləri”
Azərbaycan Respublikasında aqrar siyasətin dayanıqlı inkişaf prinsipləri baxımından qiymətləndirilməsi və təkmilləşdirilməsi istiqamətləri (II Mərhələ)
Dayanıqlı inkişaf amilləri nəzərə alınmaqla kənd təsərrüfatı sahəsinin inkişafının proqnozlaşdırılması metodologiyasının hazırlanması (II Mərhələ)
Azərbaycan Respublikasında kənd təsərrüfatı və emalı sənayesinin qlobal dəyər zəncirinə inteqrasiyası məsələləri (II Mərhələ)
1.1.4.
Azərbaycan Respublikasında kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaq bazarının inkişafı problemləri (II Mərhələ)
1.2. “Kənd təsərrüfatı sahəsində innovasiyaların tətbiqinin iqtisadi məsələləri”
üzrə elmi-tədqiqat mövzuları
Azərbaycan Respublikasında kənd təsərrüfatı innovasiyalarının tətbiqinin stimullaşdırılması mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi istiqamətləri (II Mərhələ)
1.3. “Aqrobiznes mühitinin təkmilləşdirilməsi problemləri”
1.3.1.
Azərbaycan Respublikasında aqrobiznes sahələri üzrə vergi-gömrük tənzimlənməsinin təkmilləşdirilməsi istiqamətləri (II Mərhələ)
1.3.2.
Kənd təsərrüfatı sahəsi üzrə risklərin qiymətləndirilməsi (II Mərhələ)
1.3.3.
Azərbaycan Respublikasında suvarma suyu üzrə tənzimləmə sisteminin təkmilləşdirilməsi istiqamətləri (II Mərhələ)
Kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalı, emalı, idxalı və ixracı göstəricilərinə dair 2025 və 2030-cu illər üzrə proqnozların işğaldan azad olunmuş ərazilər nəzərə alınmaqla yenilənməsi
Vahid əkin sisteminin tətbiqi ilə bağlı əsaslandırmanın hazırlanması
Milli təhlükəsizliyə kənd təsərrüfatı sahəsi ilə bağlı təhdidlərin qiymətləndirilməsi və preventiv tədbirlərə dair təkliflərin hazırlanması
Kənd təsərrüfatı məhsulları bazarı üzrə intervensiya sisteminin qurulması mexanizmlərinə dair əsaslandırmanın hazırlanması
İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə kənd təsərrüfat məhsulları istehsalının optimal strukturunun müəyyən edilməsi
İstixana sektorunun institusional, texnoloji və bazar/məhsul strukturu üzrə diaqnostikasının aparılması
Aqroservis xidmətləri bazarının inkişaf etdirilməsi ilə bağlı təkliflərin hazırlanması
Günəbaxan istehsalı sahəsi üzrə diaqnostikanın aparılması
Kənd təsərrüfatı məhsulları üzrə logistika infrastrukturuna dair diaqnostikanın aparılması və təkliflərin hazırlanması
Kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalının rayonlar üzrə diaqnostik hesabatının hazırlanması
Pilot təcrübə kimi 3 rayonda kənd yerlərinin orta müddətli sosial-iqtisadi inkişafı üzrə strateji planın hazırlanması
Kənd təsərrüfatının alt-sahələrinin göstəriciləri üzrə statistik arayışların hazırlanması
Aqrar siyasətin icrasına dair monitorinq və qiymətləndirmə hesabatının hazırlanması
Kənd təsərrüfatı sahəsi üzrə əmək bazarının monitorinqinin aparılması
2.2.4.
Fermerlərin məhsul bazarına çıxışına və istehsal resurslarının əlyetərliliyinə dair monitorinqin aparılması
2.2.5.
Biznes mühitin təkmilləşdirilməsi ehtiyaclarının öyrənilməsi məqsədilə kiçik və orta fermerlər, emalçılar və ticarətçilər arasında sorğunun keçirilməsi
2.2.6.
Əhali və HORECA sektoru tərəfindən kənd təsərrüfatı məhsullarının alışı kanallarının strukturunun öyrənilməsi məqsədilə sorğunun keçirilməsi
Xırdabuynuzlu heyvandarlıq fermalarının qurulması üzrə ilkin texniki-iqtisadi əsaslandırmanın hazırlanması
Nərəkimilər üzrə akvakultura və marikultura balıqçılığı üzrə nümunəvi investisiya layihəsinin hazırlanması
İpəkçilik və yunçuluq klasterlərinin formalaşdırılması üzrə ilkin texniki-iqtisadi əsaslandırmanın hazırlanması
İnvitro toxumçuluğu üzrə nümunəvi investisiya layihələrinin hazırlanması
Meyvə-tərəvəz məhsullarının emalı sənayesi müəssisələrinin yaradılması üzrə ilkin texniki-iqtisadi əsaslandırmaların hazırlanması
2.3.6.
Aqrar sığorta üzrə informasiya bazasının yaradılması üçün məlumatların təmin edilməsi
Kənd Təsərrüfatları Kreditlərinin Qiymətləndirilməsi üzrə İnformasiya Sisteminin (AZALES) məlumat bazasının yenilənməsi
Pilot təcrübə kimi meyvəçilik rayonlarından birində meyvə bağları üzrə texniki-iqtisadi qiymətləndirmənin aparılması və elektron məlumat bazasının yaradılması
Kənd təsərrüfatı məhsulları üzrə qiymət informasiya sisteminə - www.aqrarbazar.az portalına supermarketlərin qiymət məlumatları bazasının inteqrasiyasının davam etdirilməsi
2.4.5.
azagroinvest.az portalının yaradılması
2.4.6.
2.4.7.
azagrodata.az statistika portalının yekunlaşdırılması
2.4.8.
İnformasiya-məsləhət xidmətlərinin çevikliyinin təmin edilməsi və əhatə dairəsinin genişləndirilməsi üçün mobil aplikasiyanın tətbiq edilməsi
2.4.9.
Ailə-kəndli təsərrüfatları, istixanalar, soyuducu anbar və elevatorların EKTİS-də qeydiyyatının təmin olunması
2.4.10.
EKTİS ödəniş modulunun tətbiqi ilə bağlı biznes proseslərin hazırlanması və kodlaşdırılma işləri
2.4.11.
EKTİS bazası əsasında Elektron Hesabatlıq Sisteminin qurulması və hesabatların hazırlanması
III. AQRAR TƏDQİQATLAR MƏRKƏZİNİN İNSTİTUSİONAL POTENSİALININ GÜCLƏNDİRİLMƏSİ
VƏ TƏŞKİLATİ TƏDBİRLƏR
Tədqiqat, analitika, proqnozlaşdırma, planlaşdırma, monitorinq və qiymətləndirmə fəaliyyətləri ilə bağlı potensialın gücləndirilməsi tədbirlərinin davam etdirilməsi
3.1.2.
3.1.3.
HR idarəetmə sisteminin fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi
ATM-in biznes təqdimatının (iki dildə) yenilənməsi
ATM-in yerli və xarici tədqiqat mərkəzləri və universitetlərlə əməkdaşlığın genişləndirilməsi
Aqrobiznes sektorunda fəaliyyət göstərən şirkətlərə araşdırma, analitika, informasiya və təlim xidmətlərinin göstərilməsi işinin təşkili
3.2.4.
ATM-in internet səhifəsinin rusdilli versiyasının hazırlanması
“Kənd təsərrüfatının iqtisadiyyatı” elmi-praktiki jurnalının beynəlxalq elmi nəşrlərin indeksləşdirilməsi sistemlərinə qoşulması
“Kənd təsərrüfatının iqtisadiyyatı” mövzusunda nüfuzlu xarici müəlliflərin beynəlxalq səviyyədə tanınmış nəşriyyatlar tərəfindən çap edilmiş kitabının azərbaycan dilinə tərcümə olunması
“Azərbaycanda kənd təsərrüfatının dəyər zənciri üzrə inkişafı problemləri” mövzusunda elmi-praktiki konfransın keçirilməsi

Approved by the decision of the Academic Council of Agricultural Economic Research Center under the Ministry of Agriculture on January 29, 2021.
2021 Work Plan of Agricultural Economics Research Center
• 1.1. The scientific-research themes according to “Problems of sustainable development of agriculture”
Directions of evaluation and improvement of agricultural policy in terms of the principles of sustainable development in the Republic of Azerbaijan (II Stage)
Preparation of a methodology for forecasting development in agriculture, taking into account sustainable development factors (II Stage)
Integration issues of value chain of agriculture and processing industry in the Republic of Azerbaijan (II Stage) Firdovsi Fikratzade Saadat Hajiyeva Vusala Babayeva December
• 1.1.4.
Problems of agricultural land market development in the Republic of Azerbaijan (II Stage)
• 1.2. The scientific-research themes according to "Economic issues of application of innovation in agriculture"
Directions of improving mechanisms for stimulation of the application of agricultural innovation in the Republic of Azerbaijan (II Stage)
• 1.3. The scientific-research themes according to “Problems of improving agribusiness environment”
• 1.3.1.
Directions for improving tax and customs regulation in the fields of agribusiness in the Republic of Azerbaijan (II Stage)
• 1.3.2.
Assessment of risks in agriculture (II Stage)
• 1.3.3.
Directions of improving the irrigation water management system in the Republic of Azerbaijan (II Stage)
Updating the forecasts on 2025 and 2030 concerning of the agricultural production, processing, import and export indicators taking into account the liberated territories
Preparation of justification for a common planting system application
Preparation of proposals on the assessment of threats to national security in the field of agriculture and preventive measures
Preparation of justification concerning the establishment mechanisms of an intervention system on the agricultural products market
Conducting diagnostics on the institutional, technological and market/product structure of the greenhouse sector
Preparation of proposals concerning the development of agricultural services market
Conducting diagnostics in the field of sunflower production
Conducting diagnostics and preparation of proposals concerning the logistics infrastructure on agricultural products
• 2.1.10.
Preparation of proposals for the development of the breeding sector
• 2.1.11.
Preparation of diagnostic report on agricultural production by regions
• 2.1.12.
Preparation of the strategic plan on the medium-term socio-economic development of rural areas in 3 districts as a pilot practice
• 2.1.13.
Preparation of statistical references on indicators of agricultural sub-fields
Preparation of a monitoring and evaluation account for the implementation of agricultural policy
Monitoring of the labor market on the agricultural sector
Surveys as part of “Farm Data Monitoring System”
• 2.2.4.
Monitoring farmer access to product markets and access to productive resources
• 2.2.5.
Conducting a survey among small and medium farmers, processors and traders in order to find out the needs of improving the business environment
• 2.2.6.
Conducting survey in order to study the structure of agricultural products purchasing channels by population and HORECA sector
• 2.3. Preparation of initial technical-economic justification and investment projects
Preparation of the initial techno-economic justification on establishment of sheep and goats farms
Preparation of an exemplary investment project on aquaculture and mariculture fisheries on acipenseriformes
Preparation of the initial techno-economic justification for the formation of wool production and silkworm breeding clusters
Preparation of exemplary investment projects on invitro seed-growing
Preparation of initial techno-economic justifications on establishment of fruit and vegetable products processing industry enterprises
• 2.3.6.
Preparation of model investment projects for construction of intensive and super intensive fruit gardens.
• 2.4. Establishment of database
Provision of data for the establishment of database on agricultural insurance
Updating database of the Information System on Agricultural Credit Assessment (AzALES)
Establishment of an electronic database and conducting techno-economic assessment on fruit gardens in one of the fruit-growing regions as a pilot experience
Continuation of integration of the database of supermarket prices into the agricultural information system – portal www.aqrarbazar.az
• 2.4.5.
Establishment of the portal www.azagroinvest.az
• 2.4.6.
Establishment of an electronic system of statistical information on the relevant activities of the Agrarian Credit and Development Agency and the Agro Services Agency
• 2.4.7.
Completion of the statistical portal www.azagrodata.az
• 2.4.8.
Application of a mobile settings to provide flexibility and expansion of information and consulting services
• 2.4.9.
Provision of registration of households, greenhouses, refrigerated warehouse and elevators in EAIS
• 2.4.10.
Preparation and coding of business processes related to the application of EAIS payment module
• 2.4.11.
Preparation of reports and establishment of Electronic Reporting System based on EAIS database
• III. STRENGTHENING OF INSTITUTIONAL CAPACITY AND ORGANIZATIONAL EVENTS OF THE AGRICULTURAL ECONOMICS RESEARCH CENTER
• 3.1. Strengthening of capacity
• 3.1.1.
Continuation of capacity-building activities related to research, analytics, forecasting, planning, monitoring and evaluation
• 3.1.2.
• 3.1.3.
Improvement of HR management system activity
• 3.2. Establishment of services offered to the market and development of public relations and international cooperation
• 3.2.1.
Preparation of ARC business presentation (in two languages)
• 3.2.2.
Updating cooperation of ARC with local and international research centers and universities
• 3.2.3.
Organization of research, analytics, information and training services for companies working in the agribusiness sector
• 3.2.4.
Preparation of ARC website in the russian language version
• 3.3. Doctorate and scientific organisational affairs
• 3.3.1.
Joining to the indexing systems of international scientific publications of "Agricultural Economics", scientific-practical journal
• 3.3.2.
Translation of the book which is published by the internationally recognized publishing houses of influential foreign authors on the theme of ”Agricultural Economics" into the Azerbaijani language
• 3.3.3.
Organization of a scientific-practical conference on the theme of "Problems of development of agricultural value chain in Azerbaijan"