1.1. “Azərbaycan Respublikasında kənd təsərrüfatının dayanıqlı inkişaf problemləri” üzrə elmi-tədqiqat mövzuları
İqlim dəyişikliklərinin kənd təsərrüfatına təsirinin qiymətləndirilməsi və proqnozlaşdırılması
Kənd təsərrüfatında investisiya qoyuluşlarının və istehsal həcmlərinin iqtisadiyyata təsirlərinin xərclər-buraxılış modeli ilə qiymətləndirilməsi
Kənd təsərrüfatı və emalı sənayesinin qlobal dəyər zəncirinə inteqrasiyası məsələləri: ixrac potensialının dəyərləndirilməsi
1.2. “Azərbaycan Respublikasında aqrobiznes mühitinin təkmilləşdirilməsi problemləri” üzrə elmi-tədqiqat mövzuları
Kənd təsərrüfatı məhsulları bazarında rəqabət mühitinin təkmilləşdirilməsi
AGMEMOD modelinin tətbiqi əsasında buğda sektoru üzrə qiymətləndirmənin aparılması və müxtəlif ssenarilər üzrə proqnozların verilməsi
Neft-qaz resursları ilə zəngin ölkələrdə aqrar sahənin inkişaf göstəricilərinin müqayisəli təhlili
Kənd təsərrüfatı məhsulları bazarı üzrə intervensiya sisteminin aqrar subsidiya mexanizmi ilə əlaqələndirilməklə yaradılmasına dair təklifin hazırlanması
Kənd təsərrüfatı sahəsində mövsümi (müvəqqəti) məşğulluqla əlaqədar münasibətlərin tənzimlənməsi mexanizmlərinə dair dünya təcrübəsinin araşdırılması və təklifin hazırlanması
Kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı və emalı sənayesi sahələri üzrə vergi-gömrük tənzimlənməsinin dəyər zənciri üzrə təkmilləşdirilməsinə dair təkliflərin hazırlanması
Ticarət sazişlərinin üstünlüklərinin Azərbaycanın kənd təsərrüfatı məhsulları ixracının genişləndirilməsinə təsir imkanlarının qiymətləndirilməsi
“Qlobal və Milli Əhəmiyyətli Aqrar İrs Sistemləri” (Globally and Nationally Important Agricultural Heritage System, GIAHS) metodologiyası əsasında ölkədə müvafiq bölgələrin müəyyən edilməsi məqsədilə hüquqi bazanın yaradılması ilə bağlı təkliflərin hazırlanması
Azad olunmuş ərazilərdə kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalı üzrə müqayisəli üstünlüklərin müəyyən edilməsi
Tütünçülüyün dəyər zənciri üzrə diaqnostikası və inkişaf perspektivinin müəyyən edilməsi
Narçılıq sahəsinin dəyər zənciri üzrə diaqnostikasının aparılması
Barama istehsalının dəyər zənciri üzrə inkişaf potensialının qiymətləndirilməsi
Üzümçülük-şərabçılıq klasterinin inkişafı baxımından müvafiq tənzimləmə mexanizmlərinin dünya təcrübəsi əsasında təkmilləşdirilməsi üçün təkliflərin hazırlanması
2.1.13.
Südçülük sahəsi üzrə tənzimləmənin dəyər zənciri üzrə təkmilləşdirilməsi üçün təkliflərin hazırlanması
2.1.14.
Göygöl rayonunda kənd yerlərinin qısa, orta və uzun müddətli sosial-iqtisadi inkişafı üzrə strateji planın hazırlanması (Göygöl rayon İcra Hakimiyyəti ilə birgə)
2.1.15.
Kənd təsərrüfatının alt-sahələrinin göstəriciləri üzrə statistik məlumatların hazırlanması
“2023-2026-cı illərdə Azərbaycan Respublikasında kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı və emalı sahələrinin inkişafı üzrə Dövlət Proqramı” üzrə monitorinq və qiymətləndirmə indikatorlarının hazırlanması
Fermerlərin məhsul bazarına çıxışına və istehsal resurslarının əlyetərliliyinə dair monitorinqin aparılması
“Abşeron Aqroinnovasiya Parkı”nın təşkili üzrə texniki-iqtisadi əsaslandırmanın hazırlanması
İntensiv baramaçılığa keçid üzrə texniki-iqtisadi əsaslandırmanın hazırlanması
Pambıq ipliyi sənayesi müəssisələrinin yaradılması üzrə ilkin texniki-iqtisadi əsaslandırmanın hazırlanması
İqlim və torpaq göstəriciləri üzrə məlumat bazasının və axtarış sisteminin yaradılması
Kənd Təsərrüfatı Məhsulları üzrə Qiymət İnformasiya Sisteminin (
www.aqrarbazar.az portalının) təkmilləşdirilməsi
azagroinvest.az portalına sahə hesabatları üzrə məlumatların daxil edilməsi
2.4.5.
agrodata.az statistika portalının məlumatlarının yenilənməsi, subsidiyalar üzrə statistik hesabatların hazırlanması və portalda yerləşdirilməsi
2.4.6.
İstixanalar, soyuducu anbarlar və elevatorlar üzrə elektron uçot sisteminin qurulması
III. AQRAR TƏDQİQATLAR MƏRKƏZİNİN İNSTİTUSİONAL POTENSİALININ GÜCLƏNDİRİLMƏSİ VƏ TƏŞKİLATİ TƏDBİRLƏR
Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzinin yerli və xarici tədqiqat mərkəzləri və universitetlərlə əməkdaşlığının genişləndirilməsi
Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzinin Wikipedia səhifəsinin yaradılması
Aqrobiznes sektorunda fəaliyyət göstərən şirkətlərə araşdırma, analitika, informasiya və təlim xidmətlərinin göstərilməsi
3.2.4.
Agroinfo.az elektron qəzetinin fəaliyyətinin təşkil olunması
Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzinin yaradılmasının 60 illiyi ilə bağlı yubileyi tədbirlərinin və beynəlxalq elmi konfransın keçirilməsi

Approved by the decision of the Academic Council of Agricultural Economic Research Center under the Ministry of Agriculture on December 17, 2021.
2022 Work Plan of Agricultural Economics Research Center
• 1.1. The scientific-research themes according to “Problems of sustainable development of agriculture”
Evaluating and forecasting the impact of climate change on agriculture
Development of models for optimizing the structure of agricultural production
Issues of integration of agriculture and processing industry into the global value chain: evaluation of export potential
• 1.2. The scientific-research themes according to “Problems of improving agribusiness environment”
Improving the competitive environment in the agricultural products market
Evaluation of agricultural policy results based on EU AGMEMOD model and forecasting on various scenarios
Comparative analysis of agricultural development indicators in countries rich in oil and gas resources
Development of a proposal to establish an intervention system for the market of agricultural products in coordination with the agricultural subsidy mechanism
Researching the world experience and preparing a proposal for the mechanisms of regulating relations related to seasonal (temporary) employment in the agricultural sector
Development of proposals on improving the value chain of tax and customs regulation in the fields of production and processing of agricultural products
Assessment of the impact of the advantages of trade agreements on the expansion of the export of agricultural products of Azerbaijan
Preparation of proposals on establishment of legal base in order to identify relevant regions in the country on the basis of “Globally and Nationally Important Agricultural Heritage System, GIAHS” methodology
Determination of comparative advantages of agricultural production in liberated areas
Diagnosing the value chain of tobacco and determining the development perspective
• 2.1.10.
Diagnostics of corn production and processing industry on value chain
• 2.1.11.
Evaluation of the development potential of saffron production on the value chain
• 2.1.12.
Üzümçülük-şərabçılıq klasterinin inkişafı baxımından müvafiq tənzimləmə mexanizmlərinin dünya təcrübəsi əsasında təkmilləşdirilməsi üçün təkliflərin hazırlanması
• 2.1.13.
Südçülük sahəsi üzrə tənzimləmənin dəyər zənciri üzrə təkmilləşdirilməsi üçün təkliflərin hazırlanması
• 2.1.14.
Preparation of strategic plan on short, medium and long term socio-economic development of rural areas in Agsu region (together with Goygol Region Executive Power)
• 2.1.15.
Preparation of statistical data on indicators of sub-sectors of agriculture
Development of monitoring and evaluation indicators on "State program on development of production and processing of agricultural products in the Republic of Azerbaijan in 2023-2026”
Conducting surveys within the framework of "Farm Data Monitoring System"
Monitoring farmers ' access to the crop market and access to production resources
• 2.3. Preparation of initial technical-economic justification and investment projects
Preparation of feasibility study on the organization of " Absheron Agroinnovation Park”
Development of an exemplary investment project on potato seed growing and fruit sapling using invitro technology
Preparation of initial feasibility studies on establishment of fruit and vegetable processing enterprises
Preparation of initial feasibility studies on establishment of vegetable oils (cotton and sunflower oils) industry enterprises
Preparation of exemplary investment projects on intensive and superintensive fruit orchards
• 2.4. Establishment of databases
Development of database and search system on climate and land indicators
Improvement of the portal azagroinvest.az to the Price Information System for Agricultural Products
Entering information on field reports on the portal azagroinvest.az
Establishment of an electronic system of statistical information on the relevant activities of the Agrarian Credit and Development Agency and the Agrarian Services Agency
• 2.4.5.
Update of the statistical portal agrodata.az , preparation of statistical reports on subsidies and placement on the portal
• 2.4.6.
Establishment of electronic accounting system for greenhouses, refrigerated warehouse and elevators
• III. STRENGTHENING OF INSTITUTIONAL CAPACITY AND ORGANIZATIONAL EVENTS OF THE AGRICULTURAL ECONOMICS RESEARCH CENTER
• 3.1. Strengthening of capacity
• 3.1.1.
• 3.2. Establishment of services offered to the market and development of public relations and international cooperation
• 3.2.1.
Updating cooperation of ARC with local and international research centers and universities
• 3.2.2.
Creating a Wikipedia page for Agricutural Economics Research Center in 3 languages (Azerbaijani, English and Russian)
• 3.2.3.
Organization of research, analytics, information and training services for companies working in the agribusiness sector
• 3.2.4.
Organization of the activity of agroinfo.az electronic newspaper
• 3.3. Doctorate and scientific organisational affairs
• 3.3.1.
Joining to the indexing systems of international scientific publications of "Agricultural Economics", scientific-practical journal
• 3.3.2.
Holding events and an international scientific conference dedicated to the 60th anniversary of the Agricultural Economics Research Center
• 3.3.3.
Organizing the Agrarian Researchers' Discussion Platform (ARC Platform) in an online format
• 3.3.4.
Organizing the publication of the scientific-practical journal "Agrarian Science" in an updated format