Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzinin 2024-ci il üzrə İş Planı
• 1.1. “Azərbaycan Respublikasında kənd təsərrüfatının dayanıqlı inkişaf problemləri” üzrə elmi-tədqiqat mövzuları
Kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı sahəsində artıma təsir edən faktorların ekonometrik qiymətləndirilməsi (II Mərhələ)
Kənd təsərrüfatı sahəsi üzrə iqlim-həssas investisiya siyasətinin formalaşdırılması
Müasir dövrdə kənd təsərrüfatı sahəsi üzrə əmək bazarının inkişafı xüsusiyyətlərinin tədqiqi (II Mərhələ)
• 1.2. “Azərbaycan Respublikasında aqrobiznes mühitinin təkmilləşdirilməsi problemləri” üzrə elmi-tədqiqat mövzuları
Kənd təsərrüfatı məhsulları üzrə qiymət siyasətinin təkmilləşdirilməsi (II Mərhələ)
• 1.2.2.
Kənd təsərrüfatı sahəsi üzrə investisiya qoyuluşunun stimullaşdırılması
• II. MƏLUMAT BAZALARININ YARADILMASI, ANALİTİKA, MONİTORİNQ VƏ QİYMƏTLƏNDİRMƏ FƏALİYYƏTİ
• 2.1. Diaqnostika, təhlil və proqnozlaşdırma
Kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı və emalı sənayesi sahələri üzrə vergi-gömrük tənzimlənməsinin dəyər zənciri üzrə təkmilləşdirilməsinə dair təkliflərin və müvafiq qanunvericiliyə dəyişiklik layihələrinin maliyyə-iqtisadi əsaslandırmalarının hazırlanması
Aqrar subsidiya mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı təkliflərin və müvafiq qanunvericiliyə dəyişiklik layihələrinin maliyyə-iqtisadi əsaslandırmalarının hazırlanması
AGMEMOD və GTAP modeli əsasında aqrar sahənin baza göstəriciləri üzrə proqnozların verilməsi
Fermerlərin toxumdan istifadə məsələləri üzrə diaqnostikanın aparılması
Kartofçuluq sahəsi üzrə diaqnostikanın aparılması
• 2.1.6.
Süd emalı sahəsi üzrə diaqnostikanın aparılması
• 2.1.7.
Ət emalı sahəsi üzrə diaqnostikanın aparılması
• 2.1.8.
Orqanik kənd təsərrüfatının inkişafı üzrə təkliflərin hazırlanması
• 2.1.9.
Kənd təsərrüfatının alt-sahələrinin göstəriciləri, o cümlədən xarici ticarət üzrə statistik məlumatların hazırlanması
• 2.2. Monitorinq və qiymətləndirmə
Kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı və emalı sahələrinin inkişafı üzrə müvafiq siyasət sənədlərinə dair hesabatların hazırlanması
Fermer Təsərrüfatları Məlumatlarının Monitorinqi Sistemi çərçivəsində sorğuların keçirilməsi
• 2.2.3.
Fermerlərin məhsul bazarına çıxışına və istehsal resurslarının əlyetərliliyinə dair monitorinqin aparılması və hesabatın hazırlanması
Yanvar
• 2.2.4.
Buğda istehsalı, satışı və saxlanılması üzrə fermerlər arasında sorğuların keçirilməsi
• 2.3. İlkin texniki-iqtisadi əsaslandırmaların və investisiya layihələrinin hazırlanması
İntensiv fermaların yaradılması üzrə ilkin texniki-iqtisadi əsaslandırmaların hazırlanması
Orqanik kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı və emalı üzrə ilkin texniki-iqtisadi əsaslandırmaların hazırlanması
• 2.3.4.
İntensiv və superintensiv meyvə bağlarının salınması üzrə ilkin texniki-iqtisadi əsaslandırmaların hazırlanması
• 2.3.5.
Toxumçuluq sahələri üzrə ilkin texniki-iqtisadi əsaslandırmaların hazırlanması
• 2.4. Məlumat bazalarının yaradılması
• 2.4.1.
Müxtəlif regionlar və sahələr üzrə ixtisaslaşma xəritələrinin hazırlanması
• 2.4.2.
Kənd Təsərrüfatı Məhsulları üzrə Qiymət İnformasiya Sisteminin - aqrarbazar.az portalının fəaliyyətinin təmin edilməsi
• 2.4.3.
azagroinvest.az portalına sahə hesabatları üzrə məlumatların daxil edilməsi
• 2.4.4.
agrodata.az statistika portalının strukturunun və axtarış sisteminin yenilənməsi
• 2.5. Nəşrlər və informativ materialların hazırlanması
• 2.5.1.
“Kənd təsərrüfatının iqtisadiyyatı” elmi-praktiki jurnalının nəşr olunması və müvafiq elektron bazalara inteqrasiyası agroeconomics.az
• 2.5.2.
Azərbaycan və ingilis dillərində “Kənd təsərrüfatı” (Agriculture in Azerbaijan) Aylıq İnformasiya Bülleteninin hazırlanması və Mərkəzin saytında yerləşdirilməsi
• 2.5.3.
Kənd təsərrüfatının bütün sahələri və alt-sahələri üzrə arayışların hazırlanması və Mərkəzin saytında yerləşdirilməsi
• 2.5.4.
“Kənd təsərrüfatı və ərzaq məhsulları üzrə dünya bazar konyukturasına dair Qısa İcmal”ın hazırlanması və Mərkəzin saytında yerləşdirilməsi

Activity | Agricultural Economics Research Center
Approved by the decision of the Academic Council of Agricultural Economic Research Center under the Ministry of Agriculture on November 23, 2023.
2024 Work Plan of Agricultural Economics Research Center
In charge
• 1.1. The scientific-research themes according to “Problems of sustainable development of agriculture in the Republic of Azerbaijan”
Econometric assessment of factors influencing growth in the field of agricultural production (II phase)
Formation of climate-sensitive investment policy in the agricultural field
Study of the peculiarities of the labor market development in the field of agriculture in modern period (II phase)
• 1.2. The scientific-research themes according to “Problems of improving agribusiness environment in the Republic of Azerbaijan”
Improvement of price policy for agricultural products (II phase)
• 1.2.2.
Stimulation of investment in the agricultural sector
Preparation of proposals on improving the value chain of tax-customs regulation in the fields of production and processing of agricultural products and financial and economic substantiations of projects on amendments to the relevant legislation
Preparation of proposals on improving agrarian subsidy mechanisms and financial and economic substantiations of projects on amendments to the relevant legislation
Making forecasts on basic agricultural indicators based on AGMEMOD and GTAP models
Diagnostics of farmers on the use of seeds
Diagnostics in the field of potato growing
Diagnostics in the field of milk processing
Diagnostics in the field of meat processing
Preparation of proposals on the development of organic agriculture
Preparation of statistical data on indicators of sub-sectors of agriculture, including foreign trade
Preparation of reports on relevant policy documents on the development of agricultural production and processing areas
Conducting surveys within the Farm Data Monitoring System
Monitoring and preparation of reports on farmers' access to the product market and accessibility of production resources
January
• 2.2.4.
Conducting surveys among farmers on wheat production, sale and storage
• 2.3. Preparation of the initial feasibility studies and investment projects
Preparation of preliminary feasibility studies on the creation of intensive farms
Preparation of preliminary feasibility studies on the establishment of enterprises for processing fruit and vegetable products
Preparation of preliminary feasibility studies on the production and processing of organic agricultural products