Nazir Məcnun Məmmədov BMT və FAO-nun Azərbaycandakı nümayəndələri ilə görüşüb
Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov BMT-nin Azərbaycandakı rezident əlaqələndiricisi Vladanka Andreyeva ilə görüşüb.
Nazir Məcnun Məmmədov Azərbaycanda aqrar sektora dövlət dəstəyi barədə görüş iştirakçılarına ətraflı məlumat verib. Nazirliyin beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu deyən nazir bildirib ki, ərzaq təhlükəsizliyinin, o cümlədən ölkə əhalisinin keyfiyyətli, sağlam ərzaq məhsulları ilə təmin olunması və kənd yerlərinin inkişafı aqrar siyasətin prioritet istiqamətlərindəndir. Nazir Məcnun Məmmədov əlavə edib ki, Azərbaycan BMT-nin Qida Sistemiləri Sammitində Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olmaq üçün “2030 Gündəliyi”nin icrasına dəstək verən ilk ölkələrdən biri olub.
Vladanka Andreyeva Azərbaycanla əlaqələrin inkişafından məmnunluğunu ifadə edib. O, Azərbaycanın BMT-nin Qida Sistemləri Sammitində fəal iştirakının təqdirəlayiq olduğunu vurğulayıb. Tərəflər aqrar sahədə əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacib olduğunu diqqətə çatdırıblar.
Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov, həmçinin BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) yeni təyin olunmuş Azərbaycandakı nümayəndəsi Muhammad Nasar Hayat ilə görüşüb.
Nazir Məcnun Məmmədov kənd təsərrüfatı sahəsində ölkəmizdə aparılan islahatlardan söz açıb, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin qeyri-neft sektorunun inkişafına, kənd təsərrüfatı, xüsusilə də ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunmasına xüsusi önəm verdiyini diqqətə çatdırıb.
Bildirilib ki, aqrar sahədə qabaqcıl təcrübələrin ölkəmizdə tətbiqi məqsədilə beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq davam etdirilir. Görüşdə FAO ilə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilən layihələrin əhəmiyyəti vurğulanıb, əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə kənd təsərrüfatının inkişaf etdirilməsi üçün böyük potensialın olduğu diqqətə çatdırılıb. Bu ərazilərdə aqrar sahənin inkişafı, bu istiqamətdə fermerlərə dəstəyin göstərilməsi, “yaşıl enerji” və xəstəliklərdən azad zonaların yaradılması, ixrac potensiallı məhsulların istehsalının artırılması, ixracın şaxələndirilməsinin prioritet istiqamətlərdən olduğu qeyd olunub.  Bu istiqamətlərdə FAO ilə gələcək əməkdaşlıq imkanları ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
FAO-nun Azərbaycandakı nümayəndəsi Muhammad Nasar isə öz növbəsində Azərbaycanla kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlığa önəm verildiyini vurğulayıb. Qonaq aqrar sahədə əlaqələrin daha da inkişaf etməsi üçün öz səylərini əsirgəməyəcəyini bildirib.

Minister of Agriculture Majnun Mammadov met with UN resident coordinator in Azerbaijan Vladanka Andreyeva.
Minister Majnun Mammadov gave information to the participants of the meeting about state support to the agricultural sector in Azerbaijan. Minister mentioned that food security, including the provision of the country's population with quality, healthy food products and the development of rural areas are among the priorities of agricultural policy noting that the Ministry is interested in cooperation with international organizations. Minister Majnun Mammadov added that Azerbaijan was one of the first countries to support the implementation of the “2030 Agenda” to achieve the Sustainable Development Goals at the UN Food Systems Summit.
Vladanka Andreyeva expressed her satisfaction with the development of relations with Azerbaijan. He emphasized that Azerbaijan's active participation in the UN Food Systems Summit is commendable. The parties noted the importance of expanding cooperation in the agricultural sector.
Minister of Agriculture Majnun Mammadov also met with the newly appointed representative of the UN Food and Agriculture Organization (FAO) in Azerbaijan, Muhammad Nasar Hayat.
Minister Majnun Mammadov made a speech about the reforms carried out in our country in the field of Agriculture and brought to the attention that the president of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev attaches special importance to the development of the non-oil sector, agriculture, especially food security.
It was noted that cooperation with international organizations continues in order to apply best practices in the agrarian sector in our country. The importance of projects implemented within the framework of joint cooperation with FAO was emphasized and the prospects for cooperation were discussed at the meeting .
It was mentioned that there is great potential for the development of Agriculture in the liberated territories. It was noted that the development of the agrarian sector in these areas, support for farmers in this direction, the creation of “green energy” and disease-free zones, increasing the production of export-potential products, and diversification of exports are among the priorities. The parties exchanged views on future cooperation opportunities with FAO in these areas.
FAO representative in Azerbaijan Muhammad Nasar, in turn, emphasized the importance of cooperation with Azerbaijan in the field of Agriculture. The guest said that he would spare no efforts for the further development of relations in the agrarian sector.