Bakıda Türk Dövlətləri Təşkilatının Kənd Təsərrüfatı Nazirlərinin II Toplantısı keçirilib
Türk Dövlətləri Təşkilatının Kənd Təsərrüfatı Nazirlərinin II Toplantısının Yekun Bəyannaməsi qəbul olunub
Bakıda Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) Kənd Təsərrüfatı Nazirlərinin II Toplantısı keçirilib. Azərbaycanın kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov və TDT Baş katbi Kubanıçbek Ömüralıyevin sədrlik etdiyi toplantıya quruma üzv olan və müşahidəçi qismində dəvət edilən ölkələrin kənd təsərrüfatı nazirləri və nazir müavinləri qatılıblar.
Tədbirdə çıxış edən Məcnun Məmmədov bildirib ki, 2009-cu il Naxçıvan Zirvə görüşündən başlayaraq Türk Dövlətləri Təşkilatı uzun bir inkişaf yolu keçib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin TDT ölkələri ilə bütün sahələrdə əlaqələrin möhkəmləndirilməsinin Azərbaycanın xarici siyasətinin əsas prioritetlərindən biri elan etdiyini deyən Nazir qeyd edib ki, bu gün TDT 160 milyona yaxın insanın yaşadığı böyük bir coğrafiyanı əhatə edən qlobal miqyasda tanınan güclü təşkilata çevrilib.
Bildirilib ki, TDT qlobal kənd təsərrüfatı torpaq ehtiyatlarında 6,1%, o cümlədən əkin sahələrində 3,9%, kənd təsərrüfatı məhsullarının qlobal istehsalında 2,2%, kənd təsərrüfatı və emal məhsullarının ixracında 2% paya malikdir. Toplantı iştirakçıları qeyd ediblər ki, dünya ölkələrinin iqlim dəyişikliyi, su və torpaq ehtiyatlarının azalması, yüksək səviyyəli urbanizasiya və digər problemlərlə üzləşdiyi bir vaxtda türk dövlətləri də bu çağırışlara hazır olmalı, yeni texnologiya və həllərin tətbiqi istiqamətində təcrübə mübadiləsi aparmaqla məhsuldarlığı artırmağa və dayanıqlı inkişafa nail olmalıdır.
Nazirlər Toplantısında iştirakçı dövlətlər arasında kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi, ticarət dövriyyəsinin artırılması, qarşılıqlı maraq doğuran layihələri reallaşdırmaq imkanları müzakirə olunub. Toplantıda çıxış edən natiqlər türk dövlətlərinin kənd təsərrüfatının bütün istiqamətləri üzrə geniş əməkdaşlıq potensialının olduğunu bildiriblər.
Toplantıda Azərbaycan tərəfinin türk dövlətlərinin vahid rəqəmsal aqro-data platformasının yaradılması, TDT brendi altında birgə kənd təsərrüfatı və qida məhsullarının istehsalı ilə bağlı təklifləri təşkilata üzv ölkələrə təqdim edilib və bu istiqamətdə işlərin aparılması ilə bağlı razılıq əldə olunub. Azərbaycan tərəfinin TDT ölkələrində şəhərlərin birinin kənd təsərrüfatı paytaxtının müəyyən edilməsi ilə bağlı təklifi də müsbət qarşılanıb. Öncədən müəyyən edilən meyarlar əsasında TDT kənd təsərrüfatı nazirlərinin növbəti toplantısına qədər Azərbaycanın Quba rayonu kənd təsərrüfatı paytaxtı elan edilib. TDT kənd təsərrüfatı nazirlərinin növbəti toplantısının Qazaxıstanda keçirilməsi barədə razılıq əldə olunub.
Tədbirin sonunda Türk Dövlətləri Təşkilatının Kənd Təsərrüfatı Nazirlərinin II Toplantısının Yekun Bəyannaməsi qəbul olunub. Sənəddə kənd təsərrüfatı və qida məhsulları üzrə ticarət dövriyyəsinin artırılması, qarşılıqlı sərmayələrin təşviqi, aqrar sahədə müasir texnologiyaların transferi, ən yaxşı təcrübələrin qarşılıqlı mübadiləsi, torpaq və su resurslarının səmərəli idarə olunması, kənd təsərrüfatı sığorta sisteminin təşviq edilməsi və digər sahələr TDT-yə üzv dövlətlər arasında gələcək əməkdaşlığın əsas istiqamətləri kimi müəyyən edilib.

Final declaration of the II meeting of Ministers of Agriculture of the Organization of Turkic States was adopted
The second meeting of the Ministers of Agriculture of the Organization of Turkic states (TDT) was held in Baku. The meeting chaired by the Minister of Agriculture of Azerbaijan Majnun Mammadov and General Secretary Kubanichbek Omraliyev was attended by the Ministers of Agriculture and Deputy Ministers of the countries that are members of the organization and invited as observers.
Majnun Mammadov who was speaking at the event said that the Organization of Turkic States has passed a long way of development since the Nakhchivan Summit in 2009. Noting that the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev declared the strengthening of relations with the OTS countries in all areas one of the main priorities of Azerbaijan's foreign policy, the Minister emphasized that today the OTS has become a globally recognized powerful organization covering a huge geography, where about 160 million people live.
It was stressed that OTS accounts for 6.1% of global agricultural land resources, including 3.9% in arable land, 2.2% in global production of agricultural products, and 2% in exports of agricultural and processed products. The participants of the meeting noted that at a time when the countries of the world are faced with climate change, reduction of water and land resources, high-level urbanization and other problems, the Turkic states should also be ready for these challenges, increase productivity and achieve sustainable development by exchanging experience in the application of new technologies and solutions.
The possibilities of expanding cooperation between the participating states in the field of agriculture, increasing trade turnover, and implementing projects of mutual interest were discussed at the ministerial meeting. Speakers who made a speech at the meeting noted that the Turkic states have a wide potential for cooperation in all areas of agriculture.
The proposals of the Azerbaijani party on the creation of a single digital agro-data platform of the Turkic states, joint production of agricultural and food products under the TDT brand were presented to the member states of the organization and an agreement was reached on the implementation of work in this direction at the meeting. The proposal of the Azerbaijani side to determine the agricultural capital of one of the cities in the OTS countries was also welcomed. Guba region of Azerbaijan was declared the agricultural capital before the next meeting of OTS Ministers of Agriculture on the basis of predetermined criteria. An agreement was reached to hold the next meeting of the OTS Ministers of Agriculture in Kazakhstan.
The final declaration of the II meeting of Ministers of Agriculture of the Organization of Turkic states was adopted at the end of the event. The document defines the main directions of future cooperation between the OTS member states: increasing trade turnover in agriculture and food products, promoting mutual investments, transferring modern technologies in the agricultural sector, mutual exchange of best practices, efficient management of land and water resources, promotion of the agricultural insurance system and other areas.