Azərbaycanın kənd təsərrüfatı naziri “Discover Horticultural Expo 2023 Doha” Beynəlxalq Bağçılıq Sərgisinin açılış mərasiminə qatılıb
Azərbaycan Respublikasının kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov Qətərin paytaxtı Dohada keçirilən İslam Əməkdaşlığı Təşkilatının Ərzaq Təhlükəsizliyi və Kənd Təsərrüfatının İnkişafı üzrə 9-cu Nazirlər Konfransında iştirak edib.
Konfransda İƏT kənd təsərrüfatı nazirləri kənd yerlərinin inkişafının təşviqi, qida israfının qarşısının alınması, su ehtiyatlarının səmərəli idarə olunması, aqrar sahəyə investisiyaların artırılması, kənd təsərrüfatı sektorunda rəqəmsal transformasiyanın gücləndirilməsi və digər məsələləri müzakirə ediblər.
Daha sonra nazir Məcnun Məmmədov Dohada fəaliyyətə başlayan “Discover Horticultural Expo 2023 Doha” Beynəlxalq Bağçılıq Sərgisinin açılış mərasimində iştirak edib. Nazir ilk öncə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən qurulmuş Azərbaycan pavilyonu ilə tanış olub, daha sonra Türkiyə Respublikasının pavilyonunun açılış mərasiminə qatılıb. Türkiyənin kənd təsərrüfatı və meşəçilik naziri İbrahim Yumaklı ilə görüşən nazir qardaş ölkənin “Discover Horticultural Expo 2023 Doha” Beynəlxalq Bağçılıq Sərgisində iştirakını yüksək dəyərləndirib. Məcnun Məmmədov daha sonra sərgidə fəaliyyət göstərən digər ölkələrin pavilyonları ilə tanış olub, sərgi iştirakçıları ilə fikir mübadiləsi aparıb.
Qeyd edək ki, “Discover Horticultural Expo 2023 Doha” Beynəlxalq Bağçılıq Sərgisi 2024-cü il martın 28-dək davam edəcək. Sərgi Dohanın ən böyük parklarından biri olan Al Bidda Parkında təşkil olunub. Sərgi “Yaşıl səhra, daha yaxşı ətraf mühit” devizi altında keçirilir.

Minister Majnun Mammadov participated in the 9th Ministerial Conference of the Organization of Islamic Cooperation
03 October 2023
Minister of Agriculture of Azerbaijan participated in the opening ceremony of “Discover Horticultural Expo 2023 Doha” International Horticultural exhibition
Minister of Agriculture of the Republic of Azerbaijan Majnun Mammadov attended the 9th Ministerial Conference of the Organization of Islamic Cooperation on Food Security and Agricultural Development in Doha, Qatar.
OIC agriculture ministers discussed issues such as promoting rural development, preventing food waste, efficient water resources management, increasing investments in the agricultural sector, strengthening digital transformation in the agricultural sector and others at the conference.
Then Minister Majnun Mammadov attended the opening ceremony of the International Horticultural Exhibition “Discover Horticultural Expo 2023 Doha”, which started its activity in Doha. Firstly, the Minister got acquainted with the Azerbaijani pavilion built by the Heydar Aliyev Foundation, and then attended the opening ceremony of the pavilion of the Republic of Turkey. Our Minister who has met  with Minister of Agriculture and Forestry of Turkiye Ibrahim Yumakli, highly appreciated the participation of the brotherly country in the International Horticultural exhibition “Discover Horticultural Expo 2023 Doha”. Majnun Mammadov then got acquainted with the pavilions of other countries operating at the exhibition and exchanged views with the exhibitors.
It should be emphasized that the International Horticultural Exhibition “Discover Horticultural Expo 2023 Doha” will run until March 28, 2024. The exhibition was organized in Al Bidda Park, one of the largest parks in Doha. The exhibition is held under the motto "Green Desert, better environment"