Kənd Təsərrüfatı Nazirliyində 1 noyabr - Kənd Təsərrüfatı İşçiləri Gününə həsr olunmuş təntənəli yığıncaq keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov peşə bayramı münasibətilə fermerləri təbrik edib. Nazir Məcnun Məmmədov bildirib ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin siyasi iradəsi və böyük zəhməti nəticəsində həm keçmiş sovetlər dönəmində, həm də müstəqillik dövründə ölkəmizdə bütün sahələrdə olduğu kimi aqrar sahədə də ciddi islahatlar aparılıb, kənd təsərrüfatının dayanıqlı inkişafı üçün möhkəm baza yaradılıb. Əsası Ümummilli Lider tərəfindən qoyulmuş və hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən davam etdirilən uğurlu aqrar siyasət nəticəsində kənd təsərrüfatı sahəsi dinamik inkişaf tempini qoruyub saxlayır. Nazir Məcnun Məmmədov bu il qeyd edilən kənd təsərrüfatı işçilərinin peşə bayramının üç əlamətdar tarixə təsadüf etdiyini vurğulayıb: “Bu il xalqımız müasir Azərbaycanın qurucusu, Ulu öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyini qeyd edir. Bu il Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin dövlət başçısı kimi fəaliyyətə başlamasının 20 ili tamam olub. Eyni zamanda, biz müstəqillik tariximizdə ilk dəfə olaraq peşə bayramımızı suverenliyi bərqərar olmuş ölkənin vətəndaşları, fermerləri kimi qeyd edirik”.
Tədbirdə çıxış edən Nazirlər Kabineti Aparatının Aqrar və ekologiya şöbəsinin müdiri Lətif Qasımov qeyd edib ki, müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu, Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycana rəhbərliyi dövründə bütün sahələrdə olduğu kimi aqrar sahədə də ciddi uğurlar əldə edilib, hazırda kənd təsərrüfatında müsbət inkişaf dinamikası davam edir. Ölkədə aqrar məhsulların istehsalı və ixracı ildən-ilə artır, kənd təsərrüfatı qeyri-neft sektorunun inkişafında aparıcı sahəyə çevrilir.
Milli Məclisin aqrar siyasət komitəsinin sədri, millət vəkili Tahir Rzayev Ulu Öndərin Azərbaycan xalqı və dövləti qarşısında xidmətlərindən bəhs edib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən həyata keçirilən sistemli tədbirlər nəticəsində kənd təsərrüfatı ölkə iqtisadiyyatında xüsusi yerə sahib olub. Kənd təsərrüfatının intensiv inkişafının müasir texnologiyaların tətbiqindən birbaşa asılı olduğunu deyən komitə sədri əlavə edib ki, dövlət tərəfindən bu istiqamətdə hərtərəfli dəstək tədbirləri ilə aqrar sahənin inkişafında yeni dönüş mərhələsi başlayıb.
Daha sonra Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin bir qrup əməkdaşı xidmətdə fərqləndiyinə görə Aqrar Sahə İşçilərinin Həmkarlar İttifaqı tərəfindən Fəxri Fərmanla təltif olunublar.
Tədbirdə çıxış edən Nazirlik əməkdaşları və fermerlər göstərdiyi yüksək diqqət və qayğıya görə aqrar sektorda çalışan insanlar adından Prezident İlham Əliyevə minnətdarlıqlarını bildiriblər.

A solemn meeting dedicated to November 1 - the day of agricultural workers was realized at the Ministry of Agriculture.
Speaking at the event, Minister of Agriculture, Majnun Mammadov congratulated farmers on their professional holiday. Minister Majnun Mammadov mentioned that as a result of the political will and hard work of the National Leader Heydar Aliyev, serious reforms were carried out in the agrarian sphere, as well as in all spheres in our country both in the former Soviet times and in the period of independence, and a solid base was created for the sustainable development of agriculture. the agricultural sector maintains a dynamic pace of development. as a result of the successful agrarian policy founded by the National Leader and currently continued by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev. Minister Majnun Mammadov stressed that the professional holiday of agricultural workers celebrated this year coincides with three significant dates: “This year our people celebrate the 100th anniversary of the founder of modern Azerbaijan, great leader Heydar Aliyev. This year marks the 20th anniversary of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev as the Head of state. At the same time, for the first time in the history of independence, we celebrate our professional holiday as citizens and farmers of a country whose sovereignty has been established.”
Speaking at the event, Head of the Agrarian and Ecology Department of the Cabinet of Ministers Latif Gasimov noted that during the leadership of the founder of the modern Azerbaijani state, Great Leader Heydar Aliyev in Azerbaijan, serious successes were achieved in the agrarian sphere, as well as in all spheres, and positive development dynamics in agriculture continues. The production and export of agricultural products in the country is growing every year, agriculture is becoming a leading sector in the development of the non-oil sector.
Chairman of the committee on agrarian policy of the Milli Majlis, Tahir Rzayev spoke about the services of the Great Leader to the people and state of Azerbaijan. As a result of systematic measures carried out by the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, agriculture has a special place in the country's economy. Noting that the intensive development of agriculture directly depends on the application of modern technologies, the chairman of the committee added that a new turning stage in the development of the agrarian sector has begun with comprehensive support measures in this direction by the state.
Later, a group of employees of the Ministry of Agriculture were awarded with an honorary diploma by The Trade Union of Agricultural Workers for distinction in service.
Speaking at the event, employees of the Ministry and farmers expressed their gratitude to President Ilham Aliyev on behalf of people working in the agricultural sector for the high attention and care shown.