Nazir Məcnun Məmmədov Səudiyyə Ərəbistanı və Moldovanın Azərbaycandakı səfirləri ilə görüşüb
Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri İssam bin Saleh əl-Cuteyli ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan ilə Səudiyyə Ərəbistanı arasında aqrar sahədə əməkdaşlıq və hüquq-müqavilə bazasının gücləndirilməsi, kənd təsərrüfatı və qida məhsullarının ticarət dövriyyəsinin artırılması, kənd təsərrüfatı sahəsində ən müasir texnologiyaların transferi məsələləri müzakirə olunub.
Həmçinin, kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov və Moldova Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Aleksandr Esaulenko arasında görüş keçirilib.
Görüşdə Azərbaycan-Moldova iqtisadi əməkdaşlıq üzrə birgə hökumətlərarası komissiyanın fəaliyyəti, komissiyanın bu ilin dekabrın 6-da Moldovada keçiriləcək beşinci iclası ilə bağlı məsələlər müzakirə olunub. Eyni zamanda, tərəflər iki ölkənin kənd təsərrüfatı, enerji, nəqliyyat, təhsil, turizm və digər sahələrdə əməkdaşlıq imkanları, bu sahələrdə imzalanmış və razılaşmada olan müqavilələr, gələcək əməkdaşlıq istiqamətlərini müzakirə ediblər.

Minister of Agriculture Majnun Mammadov met with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Saudi Arabia to Azerbaijan, Issam bin Saleh al-Juteyli.
Welcoming the guests, Minister of Agriculture Majnun Mammadov gave detailed information to the meeting participants on state support for the agrarian sector in Azerbaijan. It was noted that cooperation between the two countries in all areas is developing dynamically. The parties stressed their interest in expanding cooperation in the agri sector.
At the meeting, the issues of cooperation in the agrarian sphere and strengthening the legal and contractual base between Azerbaijan and Saudi Arabia, increasing the trade turnover of agricultural and food products, and the transfer of the most modern technologies in the field of Agriculture were discussed.
Moreover, a meeting was held between Minister of Agriculture Majnun Mammadov and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Moldova to Azerbaijan Alexander Esaulenko.
The parties discussed the activities of the joint Azerbaijani-Moldovan Intergovernmental Commission on Economic Cooperation and the fifth meeting of the commission to be held in Moldova on December 6 of this year. At the same time, the parties discussed the cooperation opportunities of the two countries in the fields of agriculture, energy, transport, education, tourism and others, the agreements signed and agreed in these areas, and the directions of future cooperation.