Azərbaycan və Braziliya arasında kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyində Braziliya Kənd Təsərrüfatı və Heyvandarlıq Nazirliyinin ticarət və beynəlxalq əlaqələr üzrə katibi Roberto Perosanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən kənd təsərrüfatının inkişafı prioritet sahə kimi müəyyən edilib. Məhz bu siyasət nəticəsində ölkəmizdə aqrar sahə öz inkişafının yeni mərhələsinə qədəm qoyub. Nazir Məcnun Məmmədov Azərbaycanda qeyri-neft sektorunun inkişafında kənd təsərrüfatının rolu,  aqrar sektora dövlət dəstəyi, kənd təsərrüfatı sahəsində aparılan islahatlar, Elektron Kənd Təsərrüfatı İnformasiya Sisteminin tətbiqi, aqrar xidmətlərin elektronlaşdırılması, respublikamızda mövcud olan əlverişli investisiya mühiti barədə görüş iştirakçılarına ətraflı məlumat verib.
Görüşdə Azərbaycan ilə Braziliya arasında aqrar sahədə əməkdaşlıq və hüquq-müqavilə bazasının yaradılması, kənd təsərrüfatı məhsullarının ticarət dövriyyəsinin artırılması, aqrar sahədə ən müasir texnologiyaların transferi, heyvandarlıq sahələrində əməkdaşlığın gücləndirilməsi, aqrar sektorda elmi-tədqiqat sahəsində təcrübə proqramlarının həyata keçirilmə məsələləri müzakirə olunub. Görüş zamanı Azərbaycanın kənd təsərrüfatı məhsullarının Braziliyaya ixracının genişləndirilməsi məsələsi müzakirə edilib.
Nazir Məcnun Məmmədov ölkəmizdə hər il təşkil olunan “Caspian Agro” sərgisinin əhəmiyyətinə toxunub, Braziliyalı iş adamlarını bu sərgidə fəal iştiraka, həmçinin etibarlı və əlverişli biznes mühitini nəzərə alaraq Azərbaycanın kənd təsərrüfatı sektoruna sərmayə qoymaq imkanlarını araşdırmağa çağırıb.
Görüşdə kənd təsərrüfatı sahəsində qarşılıqlı əlaqələrin genişləndirilməsi üçün böyük potensialın olduğu vurğulanıb. Tərəflər iki ölkə arasında kənd təsərrüfatı sahəsində gələcəkdə ikitərəfli əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da inkişaf etdirilməsində maraqlı olduqlarını ifadə ediblər.

Azerbaijan and Brazil discussed opportunities for cooperation in the field of agriculture
The Ministry of Agriculture held a meeting with a delegation led by Roberto Perosa, Secretary of trade and international relations of the Brazilian Ministry of Agriculture and Livestock.
Welcoming the guests, Minister of Agriculture Majnun Mammadov said that the development of Agriculture was defined as a priority area by the president of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev. It was as a result of this policy that the agrarian sector in our country entered a new stage of its development. Minister Majnun Mammadov informed the participants of the meeting about the role of Agriculture in the development of the non-oil sector in Azerbaijan, state support for the agrarian sector, reforms carried out in the field of agriculture, application of electronic Agricultural Information System, electronization of agrarian services, favorable investment climate in our republic.
During the meeting, the issues of cooperation between Azerbaijan and Brazil in the agrarian sector and the creation of a legal and contractual base, increasing the trade turnover of agricultural products, the transfer of the most modern technologies in the agrarian sector, strengthening cooperation in the field of animal husbandry, implementation of internship programs in the agricultural sector were discussed. During the meeting, the issue of expanding the export of Azerbaijani agricultural products to Brazil was discussed.
Minister Majnun Mammadov touched upon the importance of the annual exhibition “Caspian Agro”, which is held in our country, and called on Brazilian businessmen to actively participate in it, as well as to explore opportunities to invest in the agricultural sector of Azerbaijan, taking into account a reliable and favorable business environment.
At the meeting, it was emphasized that there is great potential for expanding mutual relations in the field of Agriculture. The sides expressed their interest in further development of bilateral cooperation between the two countries in the field of Agriculture.