Qubada Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Aqrar Kredit və İnkişaf Agentliyi və BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) birgə təşkilatçılığı ilə III Aqrobiznesin İnkişafı Forumu keçirilir. Tədbirdə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin, İqtisadiyyat Nazirliyinin, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin, Azərbaycan Sahibkarlar Təşkilatları Milli Konfederasiyasının rəhbər şəxsləri, nazirliklərin tabeli qurumlarının, Mərkəzi Bankın, ölkədə fəaliyyət göstərən bankların, həmçinin yerli və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdən öncə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib, Vətən uğrunda canından keçən qəhrəman şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Forumu giriş sözü ilə açan kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov ölkə iqtisadiyyatında və əhalinin məşğulluğunda mühüm rolu olan aqrar sektora göstərilən dövlət dəstəyi, bu sahənin inkişafı istiqamətində həyata keçirilmiş tədbirlər barədə məlumat verib. Nazir qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən aqrar sahənin inkişafı prioritet istiqamətlərdən biri elan olunub. Nazir bildirib ki, kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalçılarına edilən güzəştlər və yardımlar bu sahənin inkişafına əhəmiyyətli dərəcədə zəmin yaradır.
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişikliyi üzrə 29-cu Çərçivə Konvensiyası üzrə Tərəflərin Konfransına bu il Azərbaycanın ev sahibliyi edəcəyini deyən nazir Məcnun Məmmədov qeyd edib ki, COP 29-un Azərbaycanda aqrar və ekoloji siyasətlərin qabaqcıl beynəlxalq təcrübələrə, texnoloji mübadilə və innovasiyalara uyğunlaşdırılmasında və daha geniş iqtisadi inkişaf üçün maliyyə dəstəyinin təmin edilməsində mühüm rolu olacaq. Bu istiqamətdə innovativ yanaşmaların və alətlərin istifadəsi ətraf mühitin qorunması ilə yanaşı, kənd təsərrüfatının davamlılığına, ekoloji təmiz ərzaqla təminatına, habelə kənd yerlərində rifahın artmasına töhfə verəcək: “Dünyada baş verən iqtisadi və ekoloji, o cümlədən iqlim dəyişikliyi ilə bağlı proseslər “ənənəvi kənd təsərrüfatı istehsalı modeli”ndən “təsərrüfatın intensiv idarəedilməsi”nə keçidi şərtləndirir. Bu istiqamətdə beynəlxalq miqyasda müsbət təcrübə kimi bilinən dövlət-özəl sektor tərəfdaşlığının mühüm əhəmiyyəti var. Aqrar sahəyə dövlət dəstəyi mexanizmləri bu sahəyə investisiya qoyuluşunu cəlbedici edir və ümidvaram ki, Siz iş adamları bu imkanları da nəzərdən keçirəcəksiniz”.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Sahibkarlar Təşkilatları Milli Konfederasiyasının prezidenti Məmməd Musayev Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələrin kənd təsərrüfatı sahəsində mövcud vəziyyət və aqrar potensial barədə məlumat verib. O, Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələrdə kənd təsərrüfatının iqtisadiyyatın əsas sahələrindən biri olduğunu vurğulayıb. Məmməd Musayev əlavə edib ki, üzv ölkələrin aqrar potensialından səmərəli istifadə ümumi iqtisadi inkişaf və ərzaq təhlükəsizliyinə mühüm töhfə verəcək.
Milli Məclisin Aqrar siyasət komitəsinin sədri Tahir Rzayev qeyd edib ki, həyata keçirilən sistemli tədbirlər nəticəsində ölkəmiz dinamik inkişaf edir. Kənd təsərrüfatının ölkə iqtisadiyyatında xüsusi yerə sahib olduğunu deyən komitə sədri aqrar sahənin intensiv inkişafının müasir texnologiyaların tətbiqindən birbaşa asılı olduğunu, dövlətin bu istiqamətdə hərtərəfli dəstək tədbirləri ilə aqrar sahənin inkişafında yeni mərhələnin başladığını vurğulayıb.
Quba Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı İlqar Mahmudov ölkənin bütün regionlarında olduğu kimi Qubada da kənd təsərrüfatının inkişafına mühüm diqqət yetirildiyini, həyata keçirilən tədbirlərin, o cümlədən bu cür tədbirlərin aqrar sahəyə öz töhfəsini verəcəyini qeyd edib.
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov ölkəmizdə kənd təsərrüfatının inkişafı, bu sahədə sahibkarlıq fəaliyyəti ilə bağlı fikirlərini bölüşüb. KOBİA sədri bildirib ki, müasir çağırışlara uyğun olaraq innovativ aqrobiznes mühitinin yaradılması və onun inkişafı müstəsna əhəmiyyət kəsb edir. Onun sözlərinə görə, həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində bütün sahələrdə olduğu kimi aqrar sahədə də ciddi uğurlar əldə edilib.
Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankının İdarə Heyəti sədrinin müavini Əliyar Məmmədyarov aqrobiznes sektorunun mövcud potensialı və investisiya perspektivləri, o cümlədən bu sahənin inkişafı ilə bağlı dövlət-özəl sektor əməkdaşlığı və digər məsələlərə toxunub. Mərkəzi Bank rəsmisi aqrobiznes subyebtlərinin maliyyə resurslarına çıxış imkanlarının genişləndirilməsinin prioritet istiqamətlərdən biri olduğunu, kənd təsərrüfatı sahəsinin kreditləşməsi istiqamətində davamlı tədbirlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb.
FAO-nun regional nümayəndəsinin müavini Nabil Gangi kənd təsərrüfatı, su və qida təhlükəsizliyinə təsir edən qlobal amillərdən, dayanıqlı kənd təsərrüfatı inkişafının təmin olunması yollarından bəhs edib.
Türk Dövlətləri Təşkilatının Baş katibinin müavini Ömər Kocaman TDT ölkələrinin işgüzar dairələri arasında əlaqələrin genişləndirilməsi imkanları, yerli və xarici iş adamlarına göstərilən dəstək və xidmətlər barədə fikirlərini bölüşüb, aqrar sahədə əməkdaşlığın genişləndirilməsi ilə bağlı planları açıqlayıb.
Daha sonra Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi tabeliyində Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzinin direktoru Firdovsi Fikrətzadə “Azərbaycanda kənd təsərrüfatının maliyyələşdirilməsi üzrə mövcud vəziyyət”, BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) böyük aqromaliyyə mütəxəssisi Frank R. Höllinger “Aqrar sahənin maliyyələşmə ehtiyacları, tələb və təklif əsaslı qiymətləndirmə” mövzusunda təqdimatlar keçiriblər.

The third Agribusiness Development Forum is being held in Guba jointly organized by Agrarian Credit and Development Agency under the Ministry of Agriculture and the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO). The event was attended by the Heads of the Ministry of Agriculture, the Ministry of Economy, the Small and Medium Business Development Agency, the National Confederation of Entrepreneurs Organizations of Azerbaijan, the subordinate bodies of the ministries, the Central Bank, banks operating in the country, as well as representatives of local and international organizations.
Before the event, the National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played, and the memory of our heroic martyrs who died for the Motherland was commemorated with a minute of silence.
Opening the forum, Minister of Agriculture Majnun Mammadov informed about the state support provided to the agricultural sector, which plays an important role in the economy and employment of the population, and the measures taken to develop this area. The Minister noted that the development of the agrarian sector was declared one of the priorities by the president of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev. The Minister said that concessions and assistance to producers of agricultural products create a significant basis for the development of this area.
Noting that Azerbaijan will host the United Nations Conference of parties on the 29th Framework Convention on climate change this year, Minister Majnun Mammadov noted that COP 29 will play an important role in adapting agrarian and environmental policies in Azerbaijan to advanced international practices, technological exchange and innovation, and providing financial support for broader economic development. The use of innovative approaches and tools in this direction, along with the protection of the environment, will contribute to the sustainability of Agriculture, the provision of environmentally friendly food, as well as to the growth of well-being in rural areas: "The economic and environmental processes occurring in the world, including climate change, contribute to the transition from the “traditional agricultural production model"". In this direction, public-private-partnership, known as positive experience on an international scale, is of great importance. The mechanisms of state support for the agrarian sector make investment in this area attractive, and I hope that you, businessmen, will consider these opportunities.”
Speaking at the event, President of the National Confederation of Entrepreneurs Organizations of Azerbaijan Mammad Musayev informed about the current situation and agrarian potential of the Member States of the Organization of Turkic states in the field of agriculture. He stressed that agriculture is one of the main sectors of the economy in the member countries of the Organization of Turkic States. Mammad Musayev added that the effective use of the agrarian potential of the member countries will make a significant contribution to the overall economic development and food security.
Chairman of the Committee on Agrarian Policy of the Milli Majlis Tahir Rzayev noted that as a result of systematic measures, our country is developing dynamically. Noting that agriculture has a special place in the country's economy, the chairman of the committee stressed that the intensive development of the agrarian sector is directly dependent on the application of modern technologies, and a new stage in the development of the agrarian sector has begun with comprehensive support measures by the state in this direction.
Head of Guba District Executive Authority Ilgar Mahmudov noted that, as in all regions of the country, important attention is paid to the development of Agriculture in Guba, and the measures implemented, including such measures, will contribute to the agrarian sector.
Chairman of the Board of the small and Medium Business Development Agency (SMBDA) Orkhan Mammadov shared his views on the development of Agriculture in our country and entrepreneurial activity in this area. The chairman of the SME said that in accordance with modern challenges, the creation of an innovative agribusiness environment and its development are of exceptional importance. According to him, as a result of the measures carried out, serious successes were achieved in the agrarian sphere, as well as in all areas.
Deputy Chairman of the Board of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan Aliyar Mammadyarov touched upon the existing potential and investment prospects of the agribusiness sector, as well as public-private sector cooperation and other issues related to the development of this area. The central Bank official noted that the expansion of access to financial resources of agribusiness entities is one of the priorities and sustainable measures are taken to credit the agricultural sector.
Deputy regional representative of FAO Nabil Gangi spoke about global factors affecting agriculture, water and food security, ways to ensure sustainable agricultural development.
Deputy Secretary General of the organization of Turkic states Omar Kocaman shared his views on the possibilities of expanding relations between the business circles of the OTS countries, support and services provided to local and foreign businessmen, and outlined plans for expanding cooperation in the agrarian sector.
Then, Director of the Center for Agrarian Research under the Ministry of Agriculture Firdovsi Fikratzade spoke about the “current situation on financing of Agriculture in Azerbaijan”, senior agrofinance specialist of the UN Food and Agriculture Organization (FAO) Frank R. Hollinger made presentations on "Financing needs of the agrarian sector, demand and supply-based assessment".