Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov Azərbaycanda səfərdə olan BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə Regional Nümayəndəsi Viorel Gutunun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Qonaqları salamlayan kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov Viorel Gutu FAO-nun Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə Regional Nümayəndəsi təyin edilməsi münasibətilə təbrik edib. Nazir Məcnun Məmmədov kənd təsərrüfatı sahəsində ölkəmizdə aparılan islahatlardan söz açıb, Azərbaycanda aqrar inkişaf strategiyasının əsas istiqamətləri, həyata keçirilən innovativ layihələr barədə məlumat verib.
Nazir qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən aqrar sahənin inkişafı prioritet istiqamətlərdən biri elan olunub. Görüşdə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə kənd təsərrüfatının inkişaf etdirilməsi üçün böyük potensialın olduğu diqqətə çatdırılıb. Bu ərazilərdə aqrar sahə və kənd yerlərinin inkişafının prioritet istiqamətlərdən olduğu qeyd olunub. Bu istiqamətlərdə FAO ilə gələcək əməkdaşlıq imkanları ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Bildirilib ki, aqrar sahədə qabaqcıl təcrübələrin ölkəmizdə tətbiqi məqsədilə beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq davam etdirilir. Görüşdə FAO ilə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilən layihələrin əhəmiyyəti vurğulanıb, əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.
Nazir Məcnun Məmmədov Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) Azərbaycanda keçirilməsinin əhəmiyyətinə toxunub, iqlim dəyişikliyinin kənd təsərrüfatı sahəsinə təsirinin minimuma endirilməsi məqsədilə həyata keçirilən tədbirlərdən söz açıb.
Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə Regional Nümayəndəsi Viorel Gutu isə öz növbəsində Azərbaycanla kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlığa önəm verildiyini vurğulayıb. Qonaq aqrar sahədə əlaqələrin daha da inkişaf etməsi üçün öz səylərini əsirgəməyəcəyini bildirib. FAO rəsmisi COP29 çərçivəsində Azərbaycanda keçiriləcək tədbirlərə dəstək verməyə hazır olduqlarını bəyan edib.

Minister Majnun Mammadov met with FAO Regional Representative for Europe and Central Asia
Minister of Agriculture Majnun Mammadov met with the delegation led by Viorel Gutu, Regional Representative of the UN Food and Agriculture Organization (FAO) for Europe and Central Asia, who is on a visit to Azerbaijan.
Welcoming the guests, Minister of Agriculture Majnun Mammadov congratulated Viorel Gutu on his appointment as FAO Regional Representative for Europe and Central Asia. Minister Majnun Mammadov spoke about the reforms carried out in our country in the field of agriculture, gave information about the main directions of the agrarian development strategy in Azerbaijan, implemented innovative projects.
The Minister noted that the development of the agrarian sector was declared one of the priorities by the president of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev. At the meeting, it was noted that there is great potential for the development of agriculture in the liberated territories. It was noted that the development of the agrarian sector and rural areas in these areas is one of the priorities. The parties exchanged views on future cooperation opportunities with FAO in these areas.
It was noted that cooperation with international organizations continues in order to apply best practices in the agrarian sector in our country. At the meeting, the importance of projects implemented within the framework of joint cooperation with FAO was emphasized and the prospects for cooperation were discussed.
Minister Majnun Mammadov touched upon the importance of holding the 29th Session of the Conference of parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) in Azerbaijan and spoke about the measures taken to minimize the impact of climate change on the agricultural sector.
Regional Representative for Europe and Central Asia Viorel Gutu, in turn, emphasized the importance of cooperation with Azerbaijan in the field of agriculture. The guest said that he would spare no efforts for the further development of relations in the agrarian sector. The FAO official said they are ready to support the events to be held in Azerbaijan within the framework of COP29.