Nazir Məcnun Məmmədov Belarusun kənd təsərrüfatı naziri Sergey Bartoşla görüşüb
Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov Azərbaycanda səfərdə olan Belarus Respublikasının kənd təsərrüfatı və ərzaq naziri Sergey Bartoşun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Qonaqları salamlayan kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov aqrar sahədə ölkəmizdə aparılan islahatlardan söz açıb, Azərbaycanda aqrar inkişaf strategiyasının əsas istiqamətləri, həyata keçirilən innovativ layihələr barədə məlumat verib.
Nazir Məcnun Məmmədov Qafqaz regionunda ən böyük beynəlxalq kənd təsərrüfatı sərgisi olan “Caspian Agro” sərgisində Belarusun milli pavilyonla təmsil olunması və bu ölkənin 40 şirkətinin sərgidə iştirakından məmnunluğunu ifadə edib. Görüş zamanı bu sərgilərin aqrar sahədə fəaliyyət göstərən iş adamları və fermerlərin yeni məhsul və texnologiyalarla tanış olmasına şərait yaratdığını, beynəlxalq sərgilərdə qarşılıqlı fəal iştirakın iki ölkənin işgüzar dairələri arasında əməkdaşlığı daha da gücləndirəcəyi vurğulanıb.
Tərəflər Azərbaycan ilə Belarus arasında aqrar sahədə əməkdaşlıq, kənd təsərrüfatı və qida məhsullarının ticarət dövriyyəsinin artırılması, kənd təsərrüfatı sahəsində ən müasir texnologiyaların transferi, aqrar sektorda elmi-tədqiqat və təhsil sahələrində təcrübə proqramlarının həyata keçirilməsi məsələlərini müzakirə ediblər.
Görüşdə işğaldan azad olunan ərazilərdə kənd təsərrüfatının bərpası və inkişafı istiqamətində Azərbaycanın dost ölkələrlə əməkdaşlığa hazır olduğu, bu sahədə Belarusun təcrübəsindən yararlanmağın mümkünlüyü qeyd olunub.
Belarusun kənd təsərrüfatı və ərzaq naziri Sergey Bartoş öz növbəsində ölkəsinin Azərbaycanla kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlığa önəm verdiyini vurğulayıb. Qonaq aqrar sahədə əlaqələrin daha da inkişaf etməsi üçün öz səylərini əsirgəməyəcəyini bildirib. Bildirilib ki, iki ölkə arasında bütün sahələrdə əməkdaşlıq dinamik inkişaf edir. Tərəflər aqrar sahədə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsində maraqlı olduqlarını vurğulayıblar.
Görüş zamanı kənd təsərrüfatı və ərzaq təhlükəsizliyi sahəsində Azərbaycan-Belarus İşçi Qrupunun fəaliyyəti müzakirə olunub, qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər barədə geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

Minister Majnun Mammadov met with Minister of Agriculture of Belarus Sergey Bartosh
Minister of Agriculture Majnun Mammadov met with a delegation led by Minister of Agriculture and Food of the Republic of Belarus Sergey Bartosh, who is on a visit to Azerbaijan.
Welcoming the guests, Minister of Agriculture Majnun Mammadov spoke about the reforms carried out in the agrarian sector in our country, gave information about the main directions of the agrarian development strategy in Azerbaijan, implemented innovative projects.
Minister Majnun Mammadov expressed his satisfaction with the National Pavilion of Belarus and the participation of 40 companies of this country at “Caspian Agro”, the largest international agricultural exhibition in the Caucasus region. During the meeting, it was emphasized that these exhibitions create conditions for businessmen and farmers operating in the agricultural sector to get acquainted with new products and technologies, and mutual active participation in international exhibitions will further strengthen cooperation between the business circles of the two countries.
The parties discussed the issues of cooperation between Azerbaijan and Belarus in the agrarian sector, increasing the trade turnover of agricultural and food products, the transfer of the most modern technologies in the agricultural sector, the implementation of internship programs in the fields of research and education in the agrarian sector.
At the meeting, it was noted that Azerbaijan is ready to cooperate with friendly countries in the direction of restoration and development of agriculture in the liberated territories, and the possibility of using the experience of Belarus in this area.
Minister of Agriculture and food of Belarus Sergey Bartosh, in turn, stressed that his country attaches importance to cooperation with Azerbaijan in the field of Agriculture. The guest said that he would spare no efforts for the further development of relations in the agrarian sector. It was noted that cooperation between the two countries in all areas is developing dynamically. The sides stressed their interest in further expansion of cooperation in the agrarian sector.
During the meeting, the activities of the Azerbaijan-Belarus Working Group in the field of Agriculture and food security were discussed, and a wide exchange of views was held on issues of mutual interest.