Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov Kürdəmirdə arıçılıq təsərrüfatına, taxıl sahələrinə, intensiv bağlara baş çəkib, fermerlərlə görüşüb.
Nazir Məcnun Məmmədov əvvəlcə rayonun Karrar kəndində fermer Samir Heydərovun arıçılıq təsərrüfatının fəaliyyəti ilə tanış olub, təsərrüfatda məhsuldarlıq göstəriciləri, məhsulun qablaşdırılması, satışın təşkili məsələləri ilə maraqlanıb. Uzun müddətdir arıçılıqla məşğul olan fermer bildirib ki, hazırda təsərrüfatda 310 arı ailəsi saxlanır, orta məhsuldarlıq 15-30 kiloqram təşkil edir. Təsərrüfatda arılara qulluq sırf orqanik istehsalın tələblərinə uyğun aparılır. Arıçılıq məhsullarının istehsalı və satışında çətinliklə üzləşmədiyini deyən fermer gələcəkdə məhsulların qablaşdırılmasına xüsusi diqqət yetirəcəyini vurğulayıb.
Daha sonra rayonun Muradxan kəndində toxumçuluqla məşğul olan fermer Elşən Hacıyevin 125 hektar sahədə əkilmiş taxıl sahəsinə baxış keçirilib, əkin sahəsində həyata keçirilən aqrotexniki tədbirlər, toxum sortunun düzgün seçilməsi ətrafında fermerlə fikir mübadiləsi aparılıb. Bildirilib ki, məhsuldarlığın artırılması üçün dənli taxıl bitkilərinin, xüsusilə payızlıq buğda və payızlıq arpanın yüksək sortluq və səpin keyfiyyətlərinə malik toxumlarının yetişdirilməsi və istehsalı sahəsində innovasiyaların və müasir texnologiyaların tətbiqi mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Səfər çərçivəsində nümayəndə heyəti rayonun Sorsor kəndində damazlıq heyvandarlıq təsərrüfatının fəaliyyəti ilə tanış olub. Təsərrüfatda yerli Qaradolaq qoyun cinsindən 1800 baş qoyun saxlanılır. Qaradolaq qoyunları hündürlüyünə, çəkisinin ağırlığına və ət veriminə görə digər yerli cinslərdən fərqlənir, bu səbəbdən fermerlər arasında bu cinsin saxlanıb artırılmasına maraq böyükdür. Fermerlər xalq seleksiyası yolu ilə alınmış Qaradolaq qoyunlarının damazlıq xüsusiyyətlərinin qorunub saxlanmasına və artırılmasına xüsusi diqqət yetirirlər.
Daha sonra Muradxan kəndində salınmış intensiv meyvə bağına baxış keçirilib. 30 ilə yaxın meyvəçiliklə məşğul olan fermer Natiq Qədirov hazırda meyvə bağının sahəsinin 70 hektara çatdırıldığını deyib. Bağın məhsulları xarici bazarlara ixrac olunur, bir hissəsi isə daxili bazara çıxarılır.
Nazir bağda meyvə yığımı prosesi ilə tanış olub, dərman və gübrələrin saxlandığı əraziyə, su anbarına, texnikalara baxış keçirib, tövsiyələrini verib.
Səfər çərçivəsində nümayəndə heyəti rayonun Xırdapay kəndində fermer Xəyal Rəsulovun 200 ha intensiv nar bağında olub, görüşdə bağlarda düzgün aqrotexniki qulluq edilməsi, intensiv bağların genişləndirilməsi, çoxillik əkmələrdə müasir suvarma sistemlərinin quraşdırılması barədə fikir mübadiləsi aparılıb, fermerlərin dövlətin bu prosesə verdiyi dəstək mexanizmlərindən geniş yararlandığı qeyd olunub.

Minister Majnun Mammadov visited farms in Kurdamir and met with farmers
Minister of Agriculture Majnun Mammadov visited the beekeeping farm, grain fields, intensive gardens in Kurdamir and met with farmers.
Minister Majnun Mammadov first got acquainted with the activities of the beekeeping farm of farmer Samir Heydarov in Karrar village of the district, was interested in the issues of productivity indicators, product packaging, Organization of sales. The farmer, who has been engaged in beekeeping for a long time, said that now 310 bee families are kept in the farm, the average yield is 15-30 kilograms. Caring for bees on the farm is carried out purely in accordance with the requirements of organic production. Noting that he did not face difficulties in the production and sale of beekeeping products, the farmer emphasized that he would pay special attention to the packaging of products in the future.
Then, Farmer Elshan Hajiyev, who is engaged in seed-growing in Muradkhan village of the district, inspected the grain field planted on an area of 125 hectares, exchanged views with the farmer on the agrotechnical measures carried out in the field of sowing, the correct selection of seed variety. It was noted that the application of innovations and modern technologies in the field of cultivation and production of seeds of cereal crops, especially winter wheat and winter barley with high varietal and sowing qualities, is of great importance for increasing productivity.
Within the framework of the visit, the delegation got acquainted with the activities of the breeding livestock farm in the village of Sorsor of the region. 1800 sheep of the local garadolag sheep breed are kept in the farm. Garadolag sheep differ from other local breeds in height, weight and meat yield, which is why there is a great interest among farmers in keeping and increasing this breed. Farmers pay special attention to preserving and increasing the breeding characteristics of Garadolag sheep obtained by folk selection.
Then an intensive orchard built in Muradkhan village was inspected. Farmer Natig Gadirov, who has been fruit growing for about 30 years, said that the area of the fruit garden has now been increased to 70 hectares. The garden's products are exported to foreign markets, part of which is exported to the domestic market.
The minister got acquainted with the process of harvesting fruits in the garden, inspected the territory where medicines and fertilizers are stored, water reservoir, techniques, and gave recommendations.
Within the framework of the visit, the delegation visited 200 hectares of intensive pomegranate garden of farmer Khayal Rasulov in Khirhapay village of the region, exchanged views on proper agrotechnical care of gardens, expansion of intensive gardens, installation of modern irrigation systems in perennial plantings, and noted that farmers widely use the state support mechanisms for this process.