Tacikistanın paytaxtı Düşənbə şəhərində 2018-2028-ci illər üzrə “Davamlı İnkişaf üçün Su” Beynəlxalq Onillik Fəaliyyətə dair III Yüksək Səviyyəli Beynəlxalq Konfrans keçirilib. Beynəlxalq tədbirdə Azərbaycanın kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti iştirak edir. Nümayəndə heyətinin tərkibinə Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Dövlət Su ehtiyatları Agentliyinin məsul şəxsləri daxildir.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Tacikistan prezidenti Emoməli Rəhmon bildirib ki, qlobal istiləşmə fonunda su ehtiyatlarından səmərəli istifadə mühüm çağırışlardan biri olaraq qalır. Son 5 ildə planetdə ən isti il və ayların müşahidə olunduğunu xatırladan Tacikistan prezidenti əlavə edib ki, bununla yanaşı hər il təbii fəlakətlərin ümumi sayında su ilə bağlı fövqəladə halların xüsusi çəkisi və onlardan dəymiş zərərin miqdarı da artır. Prezident Emoməli Rəhmon iqlim dəyişikliyinin su ehtiyatlarına mənfi təsirlərinin minimuma endirilməsi məqsədilə effektiv və təcili tədbirlərin görülməsi üçün müzakirə və qlobal əməkdaşlığın mühüm olduğunu diqqətə çatdırıb. Tacikistanın dövlət başçısı bu ilin noyabr ayında Azərbaycanda keçiriləcək Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində təşkil olunacaq müzakirələrdə su resurslarından rasional və dayanıqlı istifadə etməklə bağlı mühüm nəticələrin əldə ediləcəyinə əminliyini ifadə edib.
Tədbirdə çıxış edən kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov son illər qlobal iqlim dəyişikliklərinin təsirindən su ehtiyatlarının azalması nəticəsində kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaqların suvarılmasında yaranan çətinliklərə toxunub. Azərbaycanın su və torpaq ehtiyatları məhdud olan ölkələrdən olduğunu deyən nazir Məcnun Məmmədov vurğulayıb ki, su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsi və su təsərrüfatının təkmilləşdirilməsi daim diqqət mərkəzində saxlanılır. Azərbaycanda intensiv kənd təsərrüfatının formalaşmasına, o cümlədən müasir suvarma sistemlərinin tətbiqinə mühüm dövlət dəstəyi verilir. Nazir bildirib ki bu sahədə fəaliyyəti əlaqələndirmək məqsədilə Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Komissiya yaradılıb. Komissiya tərəfindən yeni çağırışlar nəzərə alınmaqla iqlim dəyişikliyinin su resurslarına təsirinin minimuma endirilməsi üçün mövcud su itkilərinin azaldılması, ölkədə su ehtiyatlarının artırılması, alternativ su ehtiyatlarının qiymətləndirilməsi və mümkün istifadəsi kimi 3 prioritet istiqamət müəyyən edilib. Tədbir iştirakçılarına Azərbaycanda sudan səmərəli istifadə ilə bağlı həyata keçirilən və planlaşdırılan tədbirlər barədə ətraflı məlumat verilib.
İqlim dəyişikliyinin təsirlərinin regional səviyyədə idarəetməni vacib etdiyini deyən nazir COP29 tədbirində su ehtiyatları sahəsində bütün təşəbbüslərin diqqət mərkəzində saxlanılacağını və bu istiqamətdə faydalı müzakirələrin aparılacağını vurğulayıb.
Tədbirdə su ehtiyatlarından səmərəli istifadə, su itkilərinin qarşısının alınması, təbii ehtiyatların davamlı istifadəsində innovasiya və rəqəmsallaşmanın rolu, bu istiqamətdə gələcək əməkdaşlıq istiqamətləri, davamlı inkişaf üçün su üzrə qlobal, regional və ölkələr səviyyəsində görüləcək işlər müzakirə olunub. Mütəxəssislər qlobal iqlim dəyişikliklərinin su mənbələrinə təsirinin idarə edilməsi üçün su ehtiyatlarının sektorlar üzrə bölüşdürülməsi və dəqiq uçotunun aparılması, müasir suvarma sistemlərinin tətbiqinin genişləndirilməsinin aktual olduğunu vurğulayıblar.

III High-Level International Conference on “water for Sustainable Development” International Decade of activity for 2018-2028 was held in Dushanbe, capital of Tajikistan. The international event is attended by a delegation led by the Minister of Agriculture of Azerbaijan Majnun Mammadov. The delegation includes the Ministry of Ecology and Natural Resources, responsible persons of the State Water Resources Agency.
Opening the event, President of Tajikistan Emomali Rahmon said that the rational use of water resources in the light of global warming remains one of the important challenges. Recalling that the hottest years and months have been observed on the planet over the past 5 years, the president of Tajikistan added that each year the share of water emergencies in the total number of natural disasters and the amount of damage caused by them increases. President Emomali Rahmon emphasized the importance of discussion and global cooperation to take effective and urgent measures to minimize the negative impact of climate change on Water Resources. The head of state of Tajikistan expressed confidence that important results on rational and sustainable use of water resources will be achieved at the discussions to be held within the framework of the 29th Session of the Conference of parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) to be held in Azerbaijan in November this year.
Speaking at the event, Minister of Agriculture Majnun Mammadov touched upon the difficulties in irrigating agricultural lands as a result of the reduction of water resources due to global climate changes in recent years. Noting that Azerbaijan is one of the countries with limited water and Land Resources, Minister Majnun Mammadov stressed that ensuring the efficient use of water resources and improving the water economy is always in the spotlight. Significant state support is provided to the formation of intensive agriculture in Azerbaijan, including the introduction of modern irrigation systems. The Minister said that a commission was established by Order of President Ilham Aliyev to coordinate activities in this area. Taking into account the new challenges, the commission identified 3 priorities for minimizing the impact of climate change on water resources, such as reducing existing water losses, increasing water resources in the country, assessing and possible use of alternative water resources. The participants of the event were informed in detail about the implemented and planned measures related to the efficient use of water in Azerbaijan.
Noting that the effects of climate change make Management important at the regional level, the minister stressed that all initiatives in the field of water resources will be in the spotlight at the COP29 event and useful discussions will be held in this direction.
The event discussed the effective use of water resources, the Prevention of water losses, the role of innovation and digitalization in the sustainable use of Natural Resources, the directions of future cooperation in this direction, and the work to be done at the global, regional and country levels on water for sustainable development. Experts emphasized the importance of sectoral distribution and accurate accounting of water resources, expansion of the application of modern irrigation systems for managing the impact of global climate changes on water sources.
use of water in Azerbaijan. Noting that the effects of climate change make Management important at the regional level, the minister stressed that all initiatives in the field of water resources will be in the spotlight at the COP29 event and useful discussions will be held in this direction. The event discussed the effective use of water resources, the Prevention of water losses, the role of innovation and digitalization in the sustainable use of Natural Resources, the directions of future cooperation in this direction, and the work to be done at the global, regional and country levels on water for sustainable development. Experts emphasized the importance of sectoral distribution and accurate accounting of water resources, expansion of the application of modern irrigation systems for managing the impact of global climate changes on water sources.