Azərbaycan və Özbəkistan arasında kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlığa həsr olunmuş görüş keçirilib. Görüşdə kənd təsərrüfatı nazirinin müavini Elçin Zeynalov, Özbəkistanın kənd təsərrüfatı nazirinin müavini Akmaljon Kasimov, iki ölkənin müvafiq strukturlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Nazir müavini Elçin Zeynalov bildirib ki, ölkələrimiz arasında mövcud olan sıx dostluq əlaqələri kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlığı inkişaf etdirməyə imkan verir. Aqrar sahəni iki ölkə arasında əməkdaşlığın ən perspektivli sahələrindən biri adlandıran nazir müavini qeyd edib ki, Azərbaycan Özbəkistanla aqrar sahədə əməkdaşlığı genişləndirməkdə maraqlıdır.
Görüşdə Azərbaycan ilə Özbəkistan arasında kənd təsərrüfatı və qida məhsullarının ticarət dövriyyəsinin artırılması, kənd təsərrüfatı sahəsində ən müasir texnologiyaların transferi, aqrar sektorda elmi-tədqiqat və təhsil sahələrində təcrübə proqramlarının həyata keçirilməsi, kənd təsərrüfatının rəqəmsallaşdırılması, aqrar sığorta mexanizminin tətbiqinə dair təcrübə mübadiləsinin aparılması və digər məsələlər müzakirə olunub.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan Özbəkistan ilə iqtisadi və ticari əməkdaşlığın gücləndirilməsi istiqamətində bütün təşəbbüsləri dəstəkləyir. Ölkəmizdə etibarlı və əlverişli biznes mühitinin olduğunu xatırladan nazir müavini Elçin Zeynalov özbəkistanlı sahibkarları Azərbaycanda investisiya imkanlarını dəyərləndirməyə çağırıb.

Issues of cooperation in the field of agriculture were discussed between Azerbaijan and Uzbekistan
A meeting dedicated to cooperation in the field of agriculture was held between Azerbaijan and Uzbekistan. The meeting was attended by Deputy Minister of Agriculture Elchin Zeynalov, Deputy Minister of Agriculture of Uzbekistan Akmaljon Kasimov, representatives of the relevant structures of the two countries.
Deputy Minister Elchin Zeynalov said that the close friendly relations between our countries allow to develop cooperation in the agricultural field. Calling the agrarian sphere one of the most promising areas of cooperation between the two countries, the Deputy Minister noted that Azerbaijan is interested in expanding cooperation with Uzbekistan in the agrarian sector.
During the meeting, issues such as increasing the trade turnover of agricultural and food products between Azerbaijan and Uzbekistan, transfer of the most modern technologies in the agricultural field, implementation of internship programs in the fields of research and education in the agrarian sector, digitalization of agriculture, exchange of experience on the application of the agrarian insurance mechanism and other issues were discussed.
It was noted that Azerbaijan supports all initiatives to strengthen economic and trade cooperation with Uzbekistan. Recalling that there is a reliable and favorable business environment in our country, Deputy Minister Elchin Zeynalov called on Uzbek entrepreneurs to evaluate investment opportunities in Azerbaijan.