Ərzaqlıq buğda ilə özünütəminetmə səviyyəsinin yüksəldilməsinə dair yaradılmış İşçi Qrupunun 8-ci iclası keçirilib
14 İyun 2024
“Ərzaqlıq buğda ilə özünütəminetmə səviyyəsinin yüksəldilməsinə dair bir sıra tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2022-ci il 19 iyul tarixli 1754 nömrəli Fərmanının icrası məqsədilə yaradılmış İşçi Qrupunun 8-ci iclası keçirilib.
Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədovun sədrlik etdiyi iclasda Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin, Kənd Təsərrüfatı, İqtisadiyyat, Maliyyə nazirliklərinin, Azərbaycan Respublikası Dövlət Statistika Komitəsinin, Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Ehtiyatları agentliklərinin və “Azərişıq” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin məsul şəxsləri iştirak ediblər.
İclasda ərzaqlıq buğda proqramının 2022-2023 və 2023-2024 təsərrüfat ili çərçivəsində icra vəziyyəti təhlil edilib, pivot suvarma sistemləri qurmaq üçün yeni müraciət etmiş fermerlərin üzləşdikləri çətinliklər, infrastruktur (suvarma suyu və elektrik enerjisi) təminatı, 2024-cü ilin məhsulu üçün ərzaqlıq buğdanın tədarükünün təşkili və ərzaqlıq buğda proqramının icrası çərçivəsində qarşılaşılmış digər məsələlərin müzakirəsi aparılıb və bu məsələlərin həlli istiqamətində qərarlar qəbul edilib.

Working Group's 8th meeting established for the implementation of Decree No. 1754 dated in July 19, 2022 of the President of the Republic of Azerbaijan "On a number of measures to increase the level of self-sufficiency with food wheat" was realized.
Officials of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, Ministries of Agriculture, Economy, and Finance, the State Statistics Committee of the Republic of Azerbaijan, State Water Resources of Azerbaijan, State Resources agencies of the Republic of Azerbaijan and "Azerishiq" Open Joint Stock Company participated in the meeting chaired by the Minister of Agriculture Majnun Mammadov.
At the meeting, the state of implementation of the food wheat program within the framework of the 2022-2023 and 2023-2024 economic years was analyzed, the difficulties faced by farmers who have recently applied to build pivot irrigation systems, the provision of infrastructure (irrigation water and electricity), and the supply of food wheat for the 2024 harvest. other issues encountered within the framework of the organization and implementation of the food wheat program were discussed and decisions were made in the direction of solving these issues.