Kənd Təsərrüfatı Nazirliyində müvafiq müsabiqə və müsahibə mərhələlərində uğur qazanaraq nazirlik sistemində dövlət qulluğunun inzibati vəzifələri üzrə vakant yerlərə yeni işə qəbul olunan əməkdaşların andiçmə mərasimi keçirilib.
Tədbirdən öncə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib, Vətən uğrunda canından keçən qəhrəman şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Daha sonra “Dövlət Qulluqçularının Peşə Bayramı Günü”nə həsr olunmuş videoçarx nümayiş olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov Azərbaycanda müasir dövlət qulluğu sisteminin formalaşdırılması və inkişafında, demokratik, hüquqi və dünyəvi dövlət quruculuğunda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əvəzsiz xidmətlərindən bəhs edib. Nazir bildirib ki, Ulu Öndərin siyasi kursunu uğurla davam etdirən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev müasir dövlət qulluğu sisteminin inkişafını daim diqqət mərkəzində saxlayır. Qeyd olunub ki, ölkəmizdə idarəçilik sisteminin müasir dövrün tələblərinə uyğunlaşdırılması, səmərəli kadr hazırlığı və rəqabətli mühitin yaradılması prioritet vəzifələrdəndir. Nazir dövlət qulluğuna yeni qəbul olunan əməkdaşların dövlət qulluqçuları qarşısında müəyyən edilən - dövlətə sədaqət, insanların hüquq və azadlıqlarının təmin edilməsi, vətəndaşlara keyfiyyətli xidmət ilə bağlı prinsiplərə daim əməl etməyə borclu olduqlarını vurğulayıb.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 24 iyun 2024-cü il tarixli “Dövlət qulluqçularının təltif edilməsi haqqında” Sərəncamı ilə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi sistemində çalışan 9 nəfərin “Dövlət qulluğunda fərqlənməyə görə” medalı ilə təltif etdiyini xatırladan Məcnun Məmmədov göstərdiyi yüksək diqqət və qayğıya görə aqrar sektorda çalışan insanlar adından Prezident İlham Əliyevə minnətdarlığını bildirib.
Daha sonra son 1 ildə Dövlət İmtahan Mərkəzinin keçirdiyi imtahanların müsabiqə və müsahibə mərhələsində yüksək nəticə əldə edən, inzibati vəzifələr üzrə sınaq müddətini uğurla başa vuran, ilk dəfə daimi dövlət qulluğuna qəbul edilən 47 gənc əməkdaş “Dövlət qulluğu haqqında” Qanuna uyğun olaraq Azərbaycan Respublikasına sadiq olacaqlarına, ölkəmizin Konstitusiyasına dönmədən əməl edəcəklərinə, dövlət sirrini və xidməti sirri qoruyacaqlarına, dövlət qulluğunun verdiyi hüquqları və üzərlərinə qoyduğu vəzifələri qərəzsiz, vicdanla, ancaq qanunauyğun surətdə, var gücləri ilə və vətənin mənafeyi naminə həyata keçirəcəklərinə and içiblər.
Andiçmə Azərbaycan Respublikasının Dövlət bayrağı altında Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasına əl basmaqla həyata keçirilib.
Nazir Məcnun Məmmədov 23 İyun - Dövlət Qulluqçularının Peşə Bayramı günü münasibətilə tədbir iştirakçılarını və medallarla təltif olunan əməkdaşları təbrik edib, onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.

The inauguration ceremony of newly hired employees on the administrative positions of the civil service in the Ministry of Agriculture was held, having achieved success in the relevant competition and interview stages.
Before the event, the National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played, and the memory of our heroic martyrs who died for the Motherland was commemorated with a minute of silence.
Then a video dedicated to the "Professional holiday of civil servants" was demonstrated.
Opening the event, Minister of Agriculture Majnun Mammadov spoke about the invaluable services of national leader Heydar Aliyev in the formation and development of the modern civil service system, democratic, legal and secular state building in Azerbaijan. The Minister said that the president of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, who successfully continues the political course of the Great Leader, always focuses on the development of the modern civil service system. It was noted that the adaptation of the management system in our country to the requirements of the modern era, effective staff training and the creation of a competitive environment are priority tasks. The Minister stressed that newly admitted employees are obliged to constantly comply with the principles established before civil servants - loyalty to the state, ensuring the rights and freedoms of people, and quality service to citizens.
Recalling that by the Order of the president of the Republic of Azerbaijan “On awarding civil servants” dated June 24, 2024, 9 people working in the Ministry of Agriculture were awarded the medal “For distinction in the Civil Service”, Majnun Mammadov thanked President Ilham Aliyev on behalf of people working in the agricultural sector for the high attention and care shown.
Then, in the last 1 year, 47 young employees who achieved high results in the competition and interview stages of the exams conducted by the State Examination Center, successfully completed the probationary period on administrative positions, were admitted to the permanent civil service for the first time, will be loyal to the Republic of Azerbaijan in accordance with the law "on civil service", will, they swore that they would carry it out with all their might and in the interests of the motherland.
The inauguration was carried out under the state flag of the Republic of Azerbaijan by pressing the Constitution of the Republic of Azerbaijan.
Minister Majnun Mammadov congratulated the participants of the event and employees awarded with medals on the occasion of June 23 - the professional holiday of civil servants, and wished them success in their future activities.