Amsterdamda iki ölkənin kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib
Azərbaycanın kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Niderland Krallığında rəsmi səfərdədir. Səfər çərçivəsində nazir Məcnun Məmmədov Niderland Krallığının kənd təsərrüfatı, balıqçılıq, ərzaq təhlükəsizliyi və təbiət naziri Femke Mariye Viersma ilə görüşüb. Görüşdə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin, aqrar sahədə fəaliyyət göstərən şirkətlərin təmsilçiləri iştirak edib.
Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov Azərbaycanda aqrar inkişaf strategiyasının əsas istiqamətləri, həyata keçirilən innovativ layihələr barədə məlumat verib, ölkəmizdə iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi ilə milli aqro-ərzaq sistemlərinin inkişaf etdirilməsinin əsas hədəflərdən biri olduğunu diqqətə çatdırıb.
Görüş zamanı iki ölkə arasında kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlığın perspektivləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Azərbaycanın qabaqcıl kənd təsərrüfatı ölkəsi olan Niderlandın aqrar sektorda uğurlu təcrübəsini öyrənməkdə maraqlı olduğu vurğulanıb, gələcəkdə bu sahədə həm elmi, həm də təcrübə mübadiləsi baxımından iki ölkənin müvafiq dövlət və özəl qurumları arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinin mümkünlüyü qeyd olunub.
Niderland Krallığının kənd təsərrüfatı, balıqçılıq, ərzaq təhlükəsizliyi və təbiət naziri öz növbəsində ölkəsinin Azərbaycanla kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu vurğulayıb. O, kənd təsərrüfatı sahəsində qarşılıqlı əlaqələrin genişləndirilməsi üçün böyük potensialın olduğunu, bu sahədə özəl qurumlar arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin vacib olduğunu bildirib. Nazir Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP 29) Azərbaycanda keçirilməsinin əhəmiyyətinə toxunub, COP 29-un gündəliyinin formalaşmasında maraqlı olduqlarını ifadə edib və bu istiqamətdə əməkdaşlıq etmək istədiklərini vurğulayıb.
Tərəflər iki ölkə arasında kənd təsərrüfatı və qida məhsullarının ticarət dövriyyəsinin artırılması, aqrar sahədə ən müasir texnologiyaların transferi, rəqəmsallaşma, aqrar sektorda elmi-tədqiqat və təhsil sahələrində təcrübə proqramlarının həyata keçirilməsi, elmi tədqiqat sahəsində məlumat mübadiləsi, birgə elmi tədqiqat işlərinin aparılması, peşəkar kadrların hazırlanması, aqrar sahədə qabaqcıl təcrübə və texnologiyaların transferi, gələcək əməkdaşlığın istiqamətləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

The meeting of the Ministers of Agriculture of Azerbaijan and the Netherlands was held
Opportunities for cooperation in the field of agriculture of the two countries were discussed in Amsterdam.
The delegation led by the Minister of Agriculture of Azerbaijan Majnun Mammadov is on an official visit to the Kingdom of the Netherlands. Within the framework of the visit, Minister Majnun Mammadov met with the Minister of Agriculture, Fisheries, Food Security and Nature of the Kingdom of the Netherlands Femke Mariye Viersma.
Representatives of the Ministry of Agriculture and companies operating in the agricultural sector attended the meeting. Minister of Agriculture Majnun Mammadov informed about the main directions of the agrarian development strategy in Azerbaijan, implemented innovative projects, and brought to the attention that the development of national agro-food systems with the diversification of the economy in our country is one of the main goals.
During the meeting, the parties exchanged views on the prospects for cooperation between the two countries in the field of Agriculture. It was emphasized that Azerbaijan is interested in studying the successful experience of the Netherlands as a leading agricultural country in the agricultural sector, and the possibility of expanding cooperation between the relevant public and private institutions of the two countries in the future in terms of both scientific and exchange of experience in this area was noted.
The Minister of Agriculture, Fisheries, Food Security and nature of the Kingdom of the Netherlands, in turn, stressed that his country is interested in cooperation with Azerbaijan in the field of agriculture. He noted that there is great potential for expanding mutual relations in the field of Agriculture, and it is important to develop cooperation between private organizations in this area. The Minister touched upon the importance of holding the 29th Session of the Conference of the parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP 29) in Azerbaijan, expressed their interest in shaping the agenda of COP 29 and emphasized their desire to cooperate in this direction.
The sides exchanged views on increasing the trade turnover of agricultural and food products, transfer of the most modern technologies in the agricultural sector, digitization, implementation of experimental programs in the agricultural sector in the fields of scientific research and education, exchange of information in the field of scientific research, conducting joint scientific research, training of professional personnel, advanced in the agricultural sector transfer of experience and technologies, directions of future cooperation between the two countries.