Budapeştdə Azərbaycan və Macarıstan kənd təsərrüfatı nazirlərinin görüşü keçirilib
Azərbaycanın kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Macarıstan Respublikasında rəsmi səfərdədir. Səfər çərçivəsində nazir Məcnun Məmmədov Macarıstanın kənd təsərrüfatı naziri İstvan Nagy ilə görüşüb. Görüşdə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin, aqrar sahədə fəaliyyət göstərən şirkətlərin təmsilçiləri iştirak edib.
Görüş zamanı iki ölkə arasında kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlığın perspektivləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov indiyədək keçirilən görüşlərdə aqrar sahədə müasir texnologiyaların transferi, mütəxəssis hazırlığı, azərbaycanlı gənc mütəxəssislərin Macarıstanda uzunmüddətli təcrübə proqramlarına cəlb edilməsi, heyvandarlıq (embrion transferi) sahəsində əməkdaşlığın davam etdirilməsi, quşçuluq sahəsində Macarıstan təcrübəsinin öyrənilməsi və bu sahədə əməkdaşlığa başlanılması, aqrar sahədə fəaliyyət göstərən sahibkarlar arasında sıx əlaqələrin qurulması ilə bağlı razılıq əldə edildiyini xatırladıb. İki ölkə arasında kənd təsərrüfatı sahəsində əlaqələrin daha da genişləndirilməsinin vacib olduğu vurğulanıb, kənd təsərrüfatı sahəsində Azərbaycan-Macarıstan İşçi Qrupunun fəaliyyətinin mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyi qeyd olunub.
Azərbaycan tərəfi iki ölkənin iqtisadi potensialını nəzərə alaraq ticarət əlaqələrinin daha da şaxələndirilməsinin, ticarət dövriyyəsinin artırılmasının vacibliyinə diqqət çəkib. Nazir Məcnun Məmmədov macar həmkarını Azərbaycana səfərə dəvət edib, ona işğaldan azad olunan tarixi torpaqlarımızda bərpa, yenidənqurma və zəruri infrastrukturun yaradılması istiqamətində genişmiqyaslı tədbirlərlə yaxından tanış olmağı təklif edib. Bu ərazilərdə kənd təsərrüfatının bərpası və inkişafı istiqamətində Azərbaycanın dost ölkələrlə əməkdaşlıq etdiyini diqqətə çatdıran nazir macar sahibkarları bu ərazilərdə investisiya imkanlarını dəyərləndirməyə çağırıb.
Macarıstanın kənd təsərrüfatı naziri İstvan Nagy öz növbəsində Macarıstanın Azərbaycanla dost ölkələr olduğunu, bütün sahələr üzrə tərəfdaşlıq münasibətlərini inkişaf etdirməyə maraq göstərdiyini deyib. Qeyd edib ki, iki ölkə arasında ticarət əlaqələrinin intensivləşdirilməsi, aqrar sahədə əlaqələrin genişləndirilməsi istiqamətində işlərin aparılması vacib əhəmiyyət daşıyır.
İstvan Nagy bu dəvəti məmnuniyyətlə qəbul edərək yaxın zamanlarda Azərbaycana səfər edəcəyini vurğulayıb.

The delegation led by the Minister of Agriculture of Azerbaijan Majnun Mammadov is on an official visit to the Republic of Hungary. During the visit, Minister Majnun Mammadov met with Hungarian Minister of Agriculture Istvan Nagy. Representatives of the Ministry of Agriculture and companies operating in the agricultural sector attended the meeting.
During the meeting, the parties exchanged views on the prospects for cooperation between the two countries in the field of agriculture. Minister of Agriculture Majnun Mammadov recalled that at the meetings held so far, an agreement was reached on the transfer of modern technologies in the agrarian sector, training of specialists, involvement of young Azerbaijani specialists in long-term internship programs in Hungary, continuation of cooperation in the field of animal husbandry (embryo transfer), study of Hungarian experience in the field of poultry farming and It was emphasized that it is important to further expand relations between the two countries in the field of agriculture, and it was noted that the activity of the Azerbaijan-Hungary Working Group in the field of agriculture is of great importance.
Taking into account the economic potential of the two countries, the Azerbaijani side drew attention to the importance of further diversification of trade relations and increasing trade turnover. Minister Majnun Mammadov invited his Hungarian counterpart to visit Azerbaijan and offered him to get acquainted with large-scale measures aimed at restoration, reconstruction and creation of necessary infrastructure in our liberated historical lands. Noting that Azerbaijan cooperates with friendly countries in the direction of restoration and development of Agriculture in these territories, the minister called on Hungarian entrepreneurs to evaluate investment opportunities in these territories.
Hungarian Minister of Agriculture Istvan Nagy, in turn, said that Hungary is a friendly country with Azerbaijan and is interested in developing partnership relations in all areas. He noted that the intensification of trade relations between the two countries and the expansion of relations in the agrarian sector are of great importance.
Istvan Nagy gladly accepted this invitation and stressed that he would visit Azerbaijan in the near future.