Azərbaycan nümayəndə heyəti Macarıstanın aqrar sahədə fəaliyyət göstərən təhsil müəssisələri və şirkətlərinin fəaliyyəti ilə tanış olub
12 İyul 2024
Macarıstanda səfərdə olan Azərbaycanın kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti bu ölkənin aqrar təhsil müəssisələrinin, kənd təsərrüfatı şirkətlərinin və aparıcı təsərrüfatlarının fəaliyyəti ilə tanış olub.
Azərbaycan nümayəndə heyəti əvvəlcə Macarıstanın şimal-qərbində yerləşən Babolna şəhərində “Tetra” şirkətinin atçılıq mərkəzinə baş çəkib. Səfər iştirakçılarına burada atçılığın inkişafı istiqamətində görülən işlər, mərkəzdə yaradılan şərait, atların yetişdirilməsi, saxlanması, istifadəsi, at cinslərinin damazlıq keyfiyyətlərinin təkmilləşdirilməsi barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, macar at cinslərinin damazlıq keyfiyyətlərinin təkmilləşdirilməsində ərəb atlarından istifadə edilir. Görüş zamanı milli at cinslərinin və beynəlxalq genefonda daxil olan at cinslərinin damazlıq özəklərinin qorunub saxlanması, eləcə də yüksək keyfiyyətlərə və qiymətli irsi əlamətlərə malik cins atların yetişdirilməsi və təkmilləşdirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Daha sonra səfər iştirakçıları Avropanın ən böyük damazlıq quşçuluq müəssisələrindən biri olan “Tetra Ltd.” kombinatında olub, Macarıstanda quşçuluq sənayesində mövcud vəziyyət, ölkədə quşçuluğun inkişafı istiqamətləri ilə maraqlanıblar. Müəssisə rəhbərliyi səfər iştirakçılarına damazlıq, həmçinin əmtəəlik quş əti və yumurta istehsalı prosesində tətbiq olunan yeniliklər, genetik tədqiqatlar, yem rasionlarının hazırlanması, damazlıq-seleksiya işi üzrə texnoloji prosesin ümumi iş prinsipi barədə ətraflı məlumat verib. Bildirilib ki, heyvandarlığın digər sahələrində olduğu kimi quşçuluq sektorunda da damazlıq-seleksiya işləri zootexniki tədbirlərin vahid sistemi olmaqla damazlıq quşların elmi əsaslarla yetişdirilməsini təmin edir. Qeyd olunub ki, müəssisə genetik material istehsal etmək, damazlıq quşçuluq müəssisələrini yüksək məhsuldar damazlıq yumurta və birgünlük cücə ilə təmin etmək üçün elmi əsaslarla idarə edilir.
Azərbaycan nümayəndə heyəti ölkədə quşçuluğun inkişafı istiqamətləri, bu sahədə əməkdaşlıq imkanlarını yerli mütəxəssislərlə müzakirə ediblər.
Səfər iştirakçıları, həmçinin Avropanın ən qədim kənd təsərrüfatı ali təhsil müəssisəsi olan Macarıstanın Kənd Təsərrüfatı və Təbiət Elmləri Universitetinin (MATE) maddi-texniki bazası ilə tanış olub, ali təhsil müəssisəsində tədrisin təşkili prosesi ilə maraqlanıblar. Səfər çərçivəsində MATE-nin prorektoru Katalin Posta ilə görüş keçirilib. Universitet rəhbərliyi tədris metodikası, elmi tədqiqat işləri barədə qonaqlara ətraflı məlumat verib, universitetin 2030-cu il üçün strateji planlarını açıqlayıb.
Görüş zamanı Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti (ADAU) və MATE arasında əməkdaşlıq imkanları, tələbə-müəllim mübadiləsi barədə müzakirələr aparılıb, bu sahədə birgə əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacib olduğu vurğulanıb. Azərbaycan nümayəndə heyəti macar həmkarları ilə faydalı ikitərəfli əməkdaşlığın qurulması, birgə elmi tədqiqatların aparılması, təcrübə mübadiləsi istiqamətində əməkdaşlığın inkişafında maraqlı olduğunu ifadə edib.

The Azerbaijani delegation got acquainted with the activities of educational institutions and companies operating in the agrarian sector of Hungary
12 July 2024
The delegation led by the Minister of Agriculture of Azerbaijan Majnun Mammadov, who is on a visit to Hungary, got acquainted with the activities of agrarian educational institutions, agricultural companies and leading farms of this country.
The Azerbaijani delegation first visited the equestrian center of the “Tetra” company in the city of Babolna, located in the north-west of Hungary. The participants of the visit were informed about the work done here in the direction of the development of horse breeding, the conditions created in the center, the breeding, maintenance, use of horses, and the improvement of the breeding qualities of horse breeds. It was noted that Arabian horses are used in improving the breeding qualities of Hungarian horse breeds. During the meeting, the sides exchanged views on the preservation of the breeding cores of National horse breeds and horse breeds included in the international gene pool, as well as the breeding and improvement of thoroughbred horses with high qualities and valuable hereditary traits.
Later, the participants of the trip visited one of the largest breeding poultry enterprises in Europe “Tetra Ltd." combine and were interested in the current situation in the poultry industry in Hungary and the development directions of poultry farming in the country. The management of the enterprise informed the participants in detail about the innovations applied in the process of breeding, as well as the production of marketable poultry meat and eggs, genetic studies, preparation of feed rations, the general principle of the technological process on breeding and selection work. It was noted that breeding and selection works in the poultry sector, as well as in other areas of animal husbandry, being a single system of zootechnical measures, ensure the breeding of breeding birds on a scientific basis. It was noted that the enterprise is managed on a scientific basis to produce genetic material, provide breeding poultry enterprises with highly productive breeding eggs and one-day chicks.
The Azerbaijani delegation discussed the directions of development of poultry farming in the country and the possibilities of cooperation in this area with local experts.
The participants of the visit also got acquainted with the material and technical base of the Hungarian University of Agriculture and Natural Sciences (HANS), the oldest agricultural higher education institution in Europe, and were interested in the process of teaching at the higher education institution. During the visit, a meeting was held with the vice-rector of HANS Catalin Posta. The university administration informed the guests about the teaching methods and scientific research, and announced the strategic plans of the University for 2030.
During the meeting, discussions were held on cooperation opportunities, student-teacher exchange between Azerbaijan State Agricultural University (ASAU) and HANS, and it was emphasized that it is important to expand joint cooperation in this area. The Azerbaijani delegation expressed its interest in establishing useful bilateral cooperation with its Hungarian counterparts, conducting joint scientific research and developing cooperation in the field of exchange of experience.