Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov Şəki-Zaqatala iqtisadi zonasına səfəri çərçivəsində Qax rayonunda təsərrüfatlara baş çəkib, fermerlərlə görüşüb.
Turaclı kəndində “Zərqanad” Arıçılıq Məhsullarının İstehsalı Kooperativinin üzvləri ilə görüşən nazirə kooperativin formalaşması zərurəti, arıçılıq məhsullarının istehsalı, qablaşdırma, sərgilərdə iştirak, arıçıların istehsal güclərini birləşdirməsinin gətirdiyi üstünlüklər barədə məlumat verilib.
Kooperativin rəhbəri Kamran Seyidəli havaların yağıntılı keçməsinə rəğmən bu il məhsuldarlığın kifayət qədər yaxşı olduğunu bildirib. Arı ailələrini mövsüm ərzində 5 fərqli məkana apardıqlarını deyən arıçı fermer bu amilin bal istehsalına və məhsulun keyfiyyətinə müsbət təsir göstərdiyini deyib.
Son illər arıçılığa marağın artdığını deyən kooperativ üzvləri hazırda Qax rayonundakı təsərrüfatlarda 30 mindən çox arı ailəsinin saxlandığını bildiriblər.
Nazir “Zərqanad” Arıçılıq Məhsullarının İstehsalı Kooperativinin məhsulları ilə tanış olub, məhsulların brendləşməsi, satış-marketinq işinin təşkili ilə bağlı öz tövsiyələrini verib.
Daha sonra nazir Məcnun Məmmədov Zəyəm kəndində 40 hektar sahədə salınmış intensiv bağla tanış olub. Nazirə Şəki-Zaqatala iqtisadi rayonunda son illər bağçılığa marağın artması barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, Qax rayonunda da intensiv bağların sahəsi artır, rayon üçün ənənəvi sayılan fındıq bağları ilə yanaşı şaftalı, nektarin, gavalı, alma bağlarının əkin sahəsi genişlənir. Bağlarda aqrotexniki qulluq qaydalarının düzgün yerinə yetirilməsi məhsuldarlığın artmasına ciddi təsir göstərir. İntensiv bağçılığın həm məşğulluğun artmasına, həm də fermerlərin gəlirlərinin çoxalmasına ciddi təsir göstərdiyini deyən fermerlər dövlət dəstəyi mexanizmlərindən davamlı yararlandıqlarını qeyd ediblər.
Nazir, həmçinin səfər çərçivəsində Qorağan kəndində yeni qurulmuş qarğıdalı qurutma məntəqəsinin fəaliyyəti ilə tanış olub. Bildirilib ki, rayonda qarğıdalı əkini sahələrinin artması bu cür müəssisələrin yaradılmasını zəruri edir. Məhsul yığımı dövründə məhsulun nəmlik göstəricilərinin çox olması məhsulu uyğun qiymətə satmağa imkan vermir. İndiki halda isə qarğıdalı qurutma məntəqəsi fermerlərə öz məhsullarını standartlara uyğun şəkildə, mexaniki üsulla qurudaraq qablaşdırmaq və uzun müddət saxlamaq imkanı yaradır.
Görüşdə səsləndirilən təkliflər qeydə alınıb, fermerlərə nazirliyin müvafiq struktur bölmələri ilə əməkdaşlıq etmək tövsiyə olunub.
Məcnun Məmmədov, həmçinin Qax rayonunda fəaliyyət göstərən “Ulu Agro” MMC-nin Qax Aqroparkında yeni soyuducu anbarın inşası ilə tanış olub, aqroparkda dənli və dənli paxlalı bitkilərin istehsal göstəriciləri ilə maraqlanıb, yeni salınan bağlara baş çəkib.

Minister Majnun Mammadov visited farms in Gakh district and met with farmers
As part of his visit to the Shaki-Zagatala economic zone, Minister of Agriculture Majnun Mammadov visited farms in Gakh district and met with farmers.
Meeting with the members of “Zarganad” Cooperative for the Production of Beekeeping Products in Turajli village, the Minister was informed about the need for the formation of the cooperative, the production of beekeeping products, packaging, participation in exhibitions, the advantages brought by beekeepers to join production forces.
The head of the cooperative Kamran Seyidali said that despite the rainy weather, the productivity this year is quite good. The beekeeper farmer said that Bee families are taken to 5 different places during the season and said that this factor has a positive effect on honey production and product quality.
Noting that interest in beekeeping has increased in recent years, members of the cooperative said that more than 30 thousand bee families are currently kept in farms in the gakh region.
Minister got acquainted with the products of the Cooperative for the production of beekeeping products "Zarganad", gave recommendations on branding of products, organization of sales and marketing work.
Then Minister Majnun Mammadov got acquainted with the intensive garden built on an area of 40 hectares in Zayam village. Minister was informed about the growth of interest in gardening in the Shaki-Zagatala economic region in recent years. It was noted that the area of intensive Gardens in Gakh region is also increasing, along with hazelnut Gardens, which are traditional for the region, the planting area of peach, nectarine, plum, apple orchards is expanding. Correct implementation of the rules of agrotechnical care in gardens has a serious impact on increasing yields. Noting that intensive gardening has a significant impact on both the growth of employment and the reproduction of farmers' incomes, farmers noted that they are constantly benefiting from state support mechanisms.
Within the framework of the visit, Minister also got acquainted with the activities of the newly established corn drying point in Goragan village. It was noted that the increase in corn cultivation areas in the region necessitates the creation of such enterprises. An excess of moisture indicators of the crop during the harvest period does not allow selling the product at a reasonable price. In this case, the corn drying point allows farmers to pack their products by drying them mechanically in accordance with the standards and store them for a long time.
The proposals voiced at the meeting were recorded and farmers were advised to cooperate with relevant structural units of the ministry.
Majnun Mammadov also got acquainted with the construction of a new Cold Storage in the Gakh Agropark of “Ulu Agro” LLC operating in the Gakh region, was interested in the production indicators of cereals and legumes in the agropark, and visited the newly laid Gardens.