Nazir Məcnun Məmmədov Türkiyə Böyük Millət Məclisinin üzvləri ilə görüşüb
Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov Azərbaycan-Türkiyə parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Şamil Ayrımın başçılıq etdiyi Türkiyə Böyük Millət Məclisinin üzvlərindən ibarət nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Qonaqları salamlayan kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov Türkiyə Respublikasının bütün sahələrdə olduğu kimi kənd təsərrüfatı sahəsində də Azərbaycanın etibarlı tərəfdaşı olduğunu deyib. Bildirilib ki, iki ölkə arasında aqrar tədqiqatlar, təhsil, pambıqçılıq, toxumçuluq, baytarlıq, aqrar sığorta və digər sahələr üzrə səmərəli əməkdaşlıq uğurla davam edir.
Görüşdə iki ölkə arasında kənd təsərrüfatı sahəsində qarşılıqlı əlaqələrin genişləndirilməsi üçün böyük potensialın olduğu vurğulanıb, kənd təsərrüfatı və qida məhsullarının ticarət dövriyyəsinin artırılması, xüsusilə Azərbaycanın istehsal etdiyi məhsulların Türkiyə və Avropa bazarlarına ixracının genişləndirilməsinin zəruriliyi diqqətə çatdırılıb.
Şamil Ayrım isə öz növbəsində bildirib ki, Azərbaycan və Türkiyə arasında dostluq və qardaşlıq münasibətləri bütün sahələrdə uğurla inkişaf edir. O, Azərbaycanla Türkiyə arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin bütün sahələrdə, o cümlədən parlamentlərarası əməkdaşlıq sahəsində bundan sonra da möhkəmlənəcəyinə və genişlənəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Görüşdə kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlığın qanunvericilik bazasının təkmilləşdirilməsi istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb.

Minister of Agriculture Majnun Mammadov met with a delegation of members of the Grand National Assembly of Türkiye led by Head of the Azerbaijan-Turkey interparliamentary friendship group Shamil Ayrim.
Welcoming the guests, Minister of Agriculture Majnun Mammadov said that the Republic of Türkiye, as in all spheres, is a reliable partner of Azerbaijan in the field of Agriculture. It was noted that fruitful cooperation between the two countries in the fields of agrarian research, education, cotton-growing, seed-growing, veterinary medicine, agrarian insurance and others continues successfully.
At the meeting, it was emphasized that there is a great potential for expanding mutual relations between the two countries in the field of agriculture, and the need to increase the trade turnover of agricultural and food products, in particular, to expand the export of products produced by Azerbaijan to Turkish and European markets was brought to the attention.
Shamil Ayrim, in turn, said that friendly and brotherly relations between Azerbaijan and Türkiye are developing successfully in all areas. He expressed confidence that friendly and brotherly relations between Azerbaijan and Türkiye will continue to strengthen and expand in all areas, including inter-parliamentary cooperation.
At the meeting, sides exchanged views on improving the legislative framework of cooperation in the field of agriculture.