Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzi və Ankara Universiteti arasında əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi tabeliyində Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzində (ATM) Türkiyənin Ankara Universitetinin Kənd təsərrüfatı fakültəsinin Kənd təsərrüfatının iqtisadiyyatı bölümünün rəhbəri professor İlkay Dellalla görüş olub.
Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzinin direktoru Rəşad Hüseynov qonağı salamlayaraq Mərkəz haqda geniş məlumat verib. Öz növbəsində İlkay Dellal da Ankara Universiteti, Universitetin  Kənd təsərrüfatı fakültəsi, habelə rəhbərlik etdiyi Kənd təsərrüfatının iqtisadiyyatı bölümü barədə məlumatları bölüşüb.
Elmi fəaliyyəti əsasən iqlim dəyişikliklərinin kənd təsərrüfatına təsirləri sahəsində ixtisaslaşmış professor İlkay Dellalla görüşdə bu istiqamətdə görülən işlər, həyata keçirilən araşdırma və tədqiqatlar ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib.
ATM rəhbəri Mərkəzin tədqiqatçılarının Ankara Universitetində, Ankara Universitetinin tədqiqatçılarının isə Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzində qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinə cəlb olunmalarını təklif edib. Tərəflər hər iki qurumda çalışan alimlərin birlikdə müxtəlif iqtisadi modellərin tətbiqi, yeni modellərin yaradılması istiqamətində əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə ediblər.

A meeting was held at Agricultur Research Center (ARC) under the Ministry of Agriculture with professor Ilkay Dellal, head of the Department of Agricultural Economics of the Faculty of Agriculture of Ankara University in Turkiye.
Director of the Agricultural Research Center Rashad Huseynov greeted the guest and gave detailed information about the Center. In turn, Ilkay Dellal also shared information about Ankara University, the Faculty of Agriculture of the University, as well as the Department of Agricultural Economics headed by him.
At the meeting with professor Ilkay Dellal, whose scientific activity mainly specializes in the impact of climate changes on agriculture, the work done in this direction, the research and research carried out, the prospects for cooperation were discussed.
The head of the ARC suggested that the researchers of the center should be involved in the exchange of mutual experience at Ankara University, and the researchers of Ankara University at the Agricultural Research Center. The parties discussed the application of various economic models by scientists working in both organizations together and the possibility of cooperation in the creation of new models.