ADA Universitetində ilk dəfə olaraq 2024-2025 tədris ilində İtaliya-Azərbaycan Universiteti layihəsi çərçivəsində “Kənd təsərrüfatı və qida elmləri” fakültəsinin bakalavr pilləsinə tələbə qəbulu həyata keçirilib. ADA Universitetində yeni tədris ilinin başlanması münasibətilə “Kənd təsərrüfatı və qida elmləri” fakültəsinin bakalavr pilləsinə qəbul olunan tələbələr və onların valideynləri ilə görüş keçirilib. Görüşdə ADA-nın rektoru, səfir Hafiz Paşayev, kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov, Nazirliyin rəhbər şəxsləri, professor-müəllim heyəti, tələbələr və onların valideynləri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan ADA Universitetinin rektoru Hafiz Paşayev bildirib ki, rəhbərlik etdiyi təhsil müəssisəsində ölkə iqtisadiyyatının tələblərinə uyğun olaraq ən mühüm ixtisaslar üzrə peşəkar kadrlar hazırlanır. Kənd təsərrüfatının ölkə iqtisadiyyatının ən vacib sahələrindən biri olduğunu deyən rektor Hafiz Paşayev bildirib ki, müasir dövrdə aqrar sahədə rəqabətədavamlı kadrların yetişdirilməsi mühüm əhəmiyyət kəsb edir. İtaliya-Azərbaycan Universiteti layihəsi çərçivəsində təsis edilən “Kənd təsərrüfatı və qida elmləri” fakültəsində yüksək ixtisaslı kənd təsərrüfatı mütəxəssislərinin yetişdiriləcəyini deyən Hafiz Paşayev əlavə edib ki, İtaliyanın Bolonya Universiteti ilə əməkdaşlıq bu sahədə təhsil alan gənclərə beynəlxalq səviyyəli təhsil və bacarıq qazandıracaq. Sonda rektor vurğulayıb ki, sözügedən fakültənin bu il qəbul edilən ilk tələbələri ADA Universitetindən ölkəmizin inkişafına dəstək ola biləcək peşəkar kimi məzun olacaqlar.
Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov ölkəmizdə aqrar inkişaf strategiyasının əsas istiqamətləri, aqrar sahəyə dövlət dəstəyi, Nazirliyin fəaliyyəti, həyata keçirilən innovativ layihələr barədə tələbələrə ətraflı məlumat verib. Aqrar sahədə innovasiyalar və müasir texnologiyaların tətbiqinə, davamlı inkişaf prinsiplərinə önəm verildiyini deyən nazir tələbələrin bu sahədəki yenilikləri mənimsəməsinin və gələcək fəaliyyətdə tətbiq etməsinin cəmiyyət üçün faydalı olacağını vurğulayıb.
Yeni açılmış fakültənin dekanı Matteo Vittuari rəqabətə davamlı kadr hazırlığı, tədris prosesinin təşkili, ADA-Bolonya Universiteti arasında əməkdaşlıq, aqrar sahədə təcrübə mübadiləsi ilə bağlı tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verib. ADA Universitetinin aqrar sahədə fəaliyyət göstərən dövlət və özəl qurumlarla sıx əməkdaşlıq etdiyini deyən Matteo Vittuari bildirib ki, Bolonya Universiteti ilə qarşılıqlı bilik və təcrübə mübadiləsinin aparılması tələbələrin peşəkar kadr kimi yetişməsinə zəmin yaradır.
Təbirdə çıxış edən Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Aparatının rəhbəri Azad Cəfərli kənd təsərrüfatını strateji və unikal sahə adlandırıb. Bu ilin yanvar-iyul aylarında Azərbaycandan xarici bazarlara 540 milyon ABŞ dolları dəyərində kənd təsərrüfatı məhsulu ixrac edildiyini deyən Azad Cəfərli bu göstəricinin ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 8,5 faiz artdığını bildirib. Aqrar sahənin inkişafının peşəkar kadrlardan asılı olduğunu deyən Aparat rəhbəri tələbələrin zəruri bilik və bacarıqlara yiyələnəcəklərinə və ölkəmizin dinamik inkişaf prosesinə töhfə verəcəklərinə əminliyini ifadə edib.
Daha sonra Kənd təsərrüfatı və qida elmləri fakültəsinə qəbul olunan tələbələr və onların valideynlərinin sualları suallar cavablandırılıb, tədris prosesinin təşkili ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
Qeyd edək ki, Kənd təsərrüfatı və qida elmləri fakültəsi İtaliya-Azərbaycan Universiteti layihəsi çərçivəsində Bolonya Universiteti ilə əməkdaşlıq nəticəsində təsis edilib. Bu ildən fakültə üzrə bakalavr və magistr ixtisasları ADA Universitetinin Bakı kampusunda, Qazax və Gəncədəki regional mərkəzlərində tədris olunacaq.

ADA University held a meeting with undergraduate students admitted to the Faculty of Agriculture and Food Sciences within the framework of the Italy-Azerbaijan University project
03 September 2024
For the first time at ADA University in the 2024-2025 academic year, admission of students to Bachelor's degree of the Faculty of “Agricultural and Food Sciences” was carried out within the framework of the Italian-Azerbaijani university project. On the occasion of the beginning of the new academic year at ADA University, a meeting was held with the students admitted to Bachelor's degree of the Faculty of “Agriculture and Food Sciences” and their parents. The meeting was attended by Rector of ADA, Ambassador Hafiz Pashayev, Minister of Agriculture Majnun Mammadov, leaders of the Ministry, teaching staff, students and their parents.
Opening the event, rector of ADA University Hafiz Pashayev said that the educational institution headed by him trains professionals in the most important specialties in accordance with the requirements of the country's economy. Noting that agriculture is one of the most important sectors of the country's economy, rector Hafiz Pashayev said that in modern times, the training of competitive personnel in the agrarian sector is of great importance. Hafiz Pashayev mentioned that highly qualified agricultural specialists will be trained at the Faculty of “Agriculture and Food Sciences” established within the framework of the Italy-Azerbaijan University project, adding that cooperation with the University of Bologna in Italy will bring international level education and skills to young people studying in this field. In conclusion, the rector stressed that the first students of the mentioned faculty admitted this year will graduate from ADA University as professionals who can support the development of our country.
Minister of Agriculture Majnun Mammadov gave detailed information to the students about the main directions of the agrarian development strategy in our country, state support for the agrarian sector, the activities of the ministry, implemented innovative projects. Noting that the importance is attached to the application of innovations and modern technologies in the agrarian sector, the principles of sustainable development, the minister stressed that it will be beneficial for society for students to master innovations in this field and apply them in future activities.
The dean of the newly opened faculty Matteo Vittuari gave detailed information to the participants on competitive staff training, organization of the educational process, cooperation between ADA-Bologna university, exchange of experience in the agrarian sphere. Noting that ADA University closely cooperates with public and private institutions operating in the agrarian sector, Matteo Vittuari said that mutual exchange of knowledge and experience with the University of Bologna creates the basis for training students as professional personnel.
Speaking in his speech, the head of the Office of the Ministry of Agriculture Azad Jafarli called agriculture a strategic and unique area. Noting that in January-July of this year, 540 million US dollars worth of agricultural products were exported from Azerbaijan to foreign markets, Azad Jafarli said that this indicator increased by 8.5 percent compared to the same period last year. Noting that the development of the agrarian sector depends on professional personnel, the head of the Office expressed confidence that the students will acquire the necessary knowledge and skills and contribute to the dynamic development process of our country.
Later, the students admitted to the Faculty of Agriculture and food sciences and their parents ' questions were answered and discussions were held on the organization of the educational process.
It should be noted that the Faculty of Agriculture and Food Sciences was established as a result of cooperation with the University of Bologna within the framework of the Italian-Azerbaijani University project. From this year, bachelor's and master's specialties will be taught at ADA University's Baku campus, regional centers in Gazakh and Ganja.