Braziliya və Azərbaycan arasında kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu imzalanıb
18 Sentyabr 2024
Braziliya səfəri çərçivəsində nazir Məcnun Məmmədov ikitərəfli görüşlər keçirib
Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov Braziliyanın Kuyaba şəhərində “Böyük iyirmilik” (G20) ölkələrinin Kənd Təsərrüfatı Nazirlərinin Toplantısı çərçivəsində ikitərəfli görüşlər keçirib. Nazir Məcnun Məmmədov əvvəlcə Braziliyanın kənd təsərrüfatı və heyvandarlıq naziri Karlos Favaro ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan ilə Braziliya arasında aqrar sahədə əməkdaşlıq və hüquq-müqavilə bazasının yaradılması, kənd təsərrüfatı məhsullarının ticarət dövriyyəsinin artırılması, aqrar sahədə ən müasir texnologiyaların transferi, heyvandarlıq sahələrində əməkdaşlığın gücləndirilməsi, aqrar sektorda elmi-tədqiqat sahəsində təcrübə proqramlarının həyata keçirilmə məsələləri müzakirə olunub.
İkitərəfli görüş zamanı Azərbaycan və Braziliya arasında kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Sənədi Azərbaycanın kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov və Braziliyanın kənd təsərrüfatı və heyvandarlıq naziri Karlos Favaro imzalayıb.
Anlaşma Memorandumunda aqrar sahədə gələcək əməkdaşlığın istiqamətləri öz əksini tapıb. Sənədə əsasən, tərəflər kənd təsərrüfatı sahəsində elmi və texnoloji yeniliklərin mübadiləsi, aqrar sahədə təlim və seminarların təşkili, aqrar tədqiqat, kənd təsərrüfatı infrastrukturunun inkişafı, ticarət missiyalarının təşkili, özəl sektorun işgüzar tədbirlərə cəlb olunmasının təşviqi sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi barədə razılığa gəliblər.
Qeyd edək ki, Braziliyaya səfər çərçivəsində Nazir Məcnun Məmmədov tədbirdə iştirak edən ölkələrin nümayəndə heyətlərinin rəhbərləri və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri ilə görüşüb. Görüşlərdə ölkələrimiz arasında kənd təsərrüfatı sahəsində birgə İşçi Qrupun yaradılmasının əhəmiyyətinə toxunulub, İşçi Qrupun fəaliyyətinin aqrar sahədə əməkdaşlığa töhfə verəcəyinə əminlik ifadə olunub.
Görüşlər zamanı kənd təsərrüfatı sahəsində qarşılıqlı əlaqələrin genişləndirilməsi üçün böyük potensialın olduğu vurğulanıb. Tərəflər kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsində maraqlı olduqlarını, bu formatda görüşlərin keçirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.

A Memorandum of Understanding on cooperation in the field of agriculture was signed between Brazil and Azerbaijan
18 September 2024
Minister Majnun Mammadov held bilateral meetings within the framework of his visit to Brazil.
Minister of Agriculture Majnun Mammadov realized bilateral meetings within the framework of the Meeting of Agriculture Ministers of the “Big twenty” (G20) countries in Kuyaba city of Brazil.
Minister Majnun Mammadov first met with Brazili's Minister of Agriculture and Livestock, Carlos Favaro. During the meeting, the issues of cooperation between Azerbaijan and Brazil in the agrarian sector and the creation of a legal and contractual base, increasing the trade turnover of agricultural products, the transfer of the most modern technologies in the agrarian sector, strengthening cooperation in the field of animal husbandry, implementation of internship programs in the agricultural sector were discussed.
During the bilateral meeting, Azerbaijan and Brazil signed a Memorandum of Understanding on cooperation in the field of Agriculture. The document was signed by Azerbaijan's Minister of Agriculture, Majnun Mammadov and Brazilia's Minister of Agriculture and Livestock, Carlos Favaro.
The Memorandum of Understanding reflects the directions of further cooperation in the agrarian sector. According to the document, the parties agreed to expand cooperation in the fields of exchange of scientific and technological innovations in the field of agriculture, organization of trainings and seminars in the agricultural sphere, agrarian research, development of agricultural infrastructure, organization of trade missions, promotion of private sector involvement in business events.
It should be mentioned that during his visit to Brazil, Minister Majnun Mammadov met with the heads of delegations of participating countries and representatives of international organizations. At the meetings, the importance of creating a Joint Working Group between our countries in the field of Agriculture was touched upon and confidence was expressed that the Working Group's activities would contribute to cooperation in the agrarian sphere.
During the meetings, it was emphasized that there is a great potential for expanding mutual relations in the field of agriculture. The sides emphasized their interest in expanding cooperation in the field of agriculture and the importance of holding meetings in this format.