FAO və Azərbaycan COP29 üçün aqro-ərzaq sistemləri proqramını təkmilləşdirir
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyində “Avropa və Mərkəzi Asiya ölkələrinin aqro-ərzaq sektorunda iqlim tədbirlərinin gücləndirilməsi” mövzusunda regional iqlim seminarı keçirilir. Tədbirdə 20-yə yaxın ölkənin müvafiq dövlət qurumlarından nümayəndələr, eləcə də beynəlxalq təşkilatların əməkdaşları iştirak edir. Seminar Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi ilə birgə Avropa və Mərkəzi Asiyada kənd təsərrüfatında iqlim fəaliyyətini gücləndirmək məqsədilə təşkil olunub. Seminar bu ilin noyabr ayında keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının (UNFCCC) Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) hazırlıq məqsədilə Avropa və Mərkəzi Asiya regionu dövlətlərinə dəstək göstərməyi hədəfləyir.
Tədbiri giriş sözü ilə açan kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov bildirib ki, seminar iqlim dəyişikliyi və kənd təsərrüfatı sahəsində qlobal müstəvidə mübarizəni gücləndirmək məqsədini daşıyır və dayanıqlı strategiyalar hazırlamaq üçün unikal platforma təqdim edir. Qlobal iqtisadiyyatda aqrar sahənin inkişafına təsir edən başlıca amillərdən biri də məhz iqlim dəyişikliyidir. Torpaq və su resurslarının məhdud olduğu ölkəmiz də iqlim dəyişikliklərinin mənfi təsirinə ən çox məruz qalan ölkələrdəndir.
Nazir Məcnun Məmmədov qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən sosial-iqtisadi inkişafa dair baxış və strategiya müəyyən edilərkən “yaşıl artım” milli prioritetlərdən biri kimi qəbul edilib. Bu baxımdan 2024-cü il ölkə başçısının müvafiq Sərəncamı ilə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilib. Sərəncama əsasən Azərbaycanın 2030-cu ilə qədər sosial-iqtisadi inkişafa dair beş milli prioritetindən biri “Təmiz ətraf mühit və yaşıl artım ölkəsi” müəyyən edilib. Nazir Məcnun Məmmədov əlavə edib ki, bu prioritetə uyğun olaraq ölkəmizdə ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, torpaq və su ehtiyatlarından və dayanıqlı enerji mənbələrindən səmərəli istifadənin təmin edilməsi istiqamətində davamlı işlər aparılır. Nazir vurğulayıb ki, bu il Azərbaycanın ev sahibliyi edəcəyi COP-29-un ölkəmizdə aqrar və ekoloji siyasətlərin qabaqcıl beynəlxalq təcrübələrə, texnoloji mübadilə və innovasiyalara uyğunlaşdırılmasında mühüm rolu olacaq.
Tədbirdə çıxış edən ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Vüqar Kərimov qeyd edib ki, bu gün dünyada su və torpaq resurslarının istehsal imkanları son həddədir və mövcud tələbatı çətinliklə ödəyir. Onun sözlərinə görə, dünya əhalisinin ərzağa olan tələbatının sürətlə artması ilə yanaşı, iqlim dəyişmələri də öz növbəsində torpaq və su resurslarına təzyiqi artırır. Xüsusilə də son illərdə ekstremal hava hadisələrinin sayının və baş vermə tezliyinin artması aqrar sahəyə əhəmiyyətli dərəcədə mənfi təsir göstərir. Nazir müavini Azərbaycanda iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə çərçivəsində görülən işlər barədə tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verib.
Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin tabeliyindəki "Regional Su Meliorasiya Xidməti"nin İdarə Heyətinin sədri Zakir Quliyev bildirib ki, indiki şəraitdə ekoloji tarazlığın qorunub saxlanılması, təbii ehtiyatlardan səmərəli istifadə edilməsi, suyun, torpağın və atmosfer havasının çirklənmədən mühafizə olunması ümumbəşəri problemə çevrilib. Agentlik rəsmisi son dövrlərdə qlobal iqlim dəyişilmələri və ölkədə suya tələbatın artması şəraitində su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin mühüm olduğunu diqqətə çatdırıb və bu istiqamətdə görülmüş işlərə toxunub.
FAO-nun Azərbaycandakı nümayəndəsi Muhammad Nasar Hayat öz növbəsində Azərbaycan hökumətinin davamlı aqro-ərzaq sistemlərinin təşviqi, iqlim dəyişikliyi ilə mübarizəyə mühüm önəm verdiyini vurğulayıb. FAO rəsmisi deyib ki, Paris Sazişinin qlobal temperatur artımının 2°C-dən xeyli aşağı saxlanılması ilə bağlı hədəflərinə nail olmaq üçün dayanıqlı aqro-ərzaq sistemlərinə keçid vacibdir. O, müasir çağırışların təsirləri fonunda Davamlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olmaq üçün qlobal əməkdaşlığın mühüm olduğunu və təmsil etdiyi təşkilatın bu istiqamətdə üzv ölkələrə dəstəyini davam etdirəcəyini qeyd edib.
Çıxışlardan sonra regional iqlim seminarı panel sessiyalarla öz işini davam etdirib. Sessiyalarda ekoloji tarazlığın qorunub saxlanılması, təbii ehtiyatlardan səmərəli istifadə edilməsi, iqlim dəyişikliyinin təsirlərinin azaldılması və iqlimə uyğun dayanıqlı aqro-ərzaq sistemlərinin qurulması məsələləri müzakirə edilib. Tədbirdə təkmilləşdirilmiş şəffaflıq çərçivəsi, iqlim maliyyəsi, Uyğunlaşma üzrə Qlobal Məqsəd Çərçivəsi, Təsirlərin Azaldılması üzrə Fəaliyyət Proqramı və Paris Sazişinin 6-cı Maddəsi, Avropa və Mərkəzi Asiya regionunda kənd təsərrüfatı sektorlarının və qida sistemlərinin Milli Müəyyən edilmiş Töhfələrə (MMT) inteqrasiyası, COP29-un gündəliyindəki aktual mövzularla bağlı təqdimatlar keçirilib.

Regional Climate seminar on “Strengthening climate measures in the agro-food sector of Europe and Central Asia” is being held in Baku
FAO and Azerbaijan improve agri-food systems program for COP29.
The regional climate seminar on “Strengthening climate measures in the agro-food sector of the countries of Europe and Central Asia” is being held at the Ministry of Agriculture. The event is attended by representatives from relevant government agencies of about 20 countries, as well as employees of international organizations. The Seminar was organized jointly with the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan by the Food and Agriculture Organization of the United Nations (UN) to strengthen climate action in agriculture in Europe and Central Asia. The Seminar aims to support the countries of the European and Central Asian regions in preparation for the 29th Session of the Conference of parties to the UN Framework Convention on Climate Change (UNFCCC) (COP29) to be held in November this year.
Opening the event, Minister of Agriculture Majnun Mammadov said that the seminar aims to strengthen the global struggle in the field of climate change and agriculture and provides a unique platform for developing sustainable strategies. Climate change is one of the main factors affecting the development of the agrarian sector in the global economy. Our country, where land and water resources are limited, is also one of the most exposed to the negative impact of climate changes.
Minister Majnun Mammadov noted that “green growth” was recognized as one of the national priorities when determining the vision and strategy for socio-economic development by the president of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev. In this regard, 2024 was declared the “Year of solidarity for the sake of the green world” by the relevant decree of the head of state. According to the order, one of Azerbaijan's five national priorities for socio-economic development until 2030 was defined as “A country of clean environment and green growth”. Minister Majnun Mammadov added that in accordance with this priority, continuous work is underway in our country to improve the environment, ensure the efficient use of land and water resources and sustainable energy sources. Minister stressed that COP-29, which will be hosted by Azerbaijan this year, will play an important role in adapting agrarian and environmental policies in our country to advanced international practices, technological exchanges and innovations.
Speaking at the event, Deputy Minister of Ecology and Natural Resources Vugar Karimov noted that today the production opportunities of water and land resources in the world are at the limit and hardly meet the current demand. According to him, along with the rapid growth in food demand of the world's population, climate changes, in turn, increase the pressure on land and Water Resources. Especially in recent years, the increase in the number and frequency of occurrence of extreme weather events has a significant negative impact on the agrarian sector. Deputy minister informed the participants of the event about the work done in the framework of the fight against climate change in Azerbaijan.
Zakir Guliyev, chairman of the Board of the "Regional Water Reclamation service"under the State Water Resources Agency of Azerbaijan, said that in the current conditions, maintaining ecological balance, rational use of Natural Resources, Protection of water, soil and atmospheric air from pollution has become a universal problem. The agency official brought to attention the importance of efficient use of Water Resources in the context of recent global climate changes and increased demand for water in the country and touched upon the work done in this direction.
FAO representative in Azerbaijan Muhammad Nasar Hayat, in turn, stressed that the government of Azerbaijan attaches great importance to the promotion of sustainable agro-food systems and the fight against climate change. A FAO official said the transition to sustainable agri-food systems is essential to achieve the Paris Agreement's goals of keeping global temperature growth well below 2°C. He noted that in light of the impact of modern challenges, global cooperation is important to achieve Sustainable Development Goals and the organization he represents will continue to support member countries in this direction.
After the speeches, the regional climate seminar continued its work with panel sessions. The Sessions discussed issues of maintaining ecological balance, rational use of natural resources, reducing the effects of climate change and building climate-friendly sustainable agri-food systems. Presentations on improved transparency framework, Climate Finance, Global Goal framework for adaptation, mitigation action program and Article 6 of the Paris Agreement, integration of agricultural sectors and food systems in Europe and Central Asia to National Defined Contributions (NDC), current topics on COP29's agenda were held at the event.