İki ölkə arasında heyvandarlıq və heyvan sağlamlığı sahəsində əməkdaşlıq haqqında Niyyət Bəyannaməsi imzalanıb
Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə Azərbaycanda səfərdə olan Türkiyənin kənd təsərrüfatı və meşə naziri İbrahim Yumaklının rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti arasında görüş keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov bildirib ki, Azərbaycanla Türkiyə arasında dostluq və qardaşlıq münasibətləri bütün sahələrdə olduğu kimi aqrar sahədə də uğurla inkişaf edir. Hər iki dövlət aqrar tədqiqatlar, təhsil, pambıqçılıq, toxumçuluq, baytarlıq, aqrar sığorta və digər sahələr üzrə sıx və səmərəli əməkdaşlıq edir.
Türkiyənin kənd təsərrüfatı və meşə naziri İbrahim Yumaklı isə öz növbəsində ölkəsinin iqtisadiyyatın digər sahələrində olduğu kimi aqrar sahədə də Azərbaycanla əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu bildirib. O, iki ölkə arasında kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlığın daha da genişlənəcəyinə əmin olduğunu ifadə edib.
Görüşdə iki ölkə arasında aqrar sahədə gələcək əməkdaşlıq istiqamətləri müzakirə olunub. Görüş zamanı kənd təsərrüfatı sahəsində elmi tədqiqatlar, aqrar təhsil, heyvandarlıq, heyvan sağlamlığı sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi, baytarlıq sahəsində mütəxəssislərin yetişdirilməsi məsələləri ətrafında müzakirələr aparılıb.
Görüş çərçivəsində Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi ilə Türkiyə Respublikasının Kənd Təsərrüfatı və Meşə Nazirliyi arasında heyvandarlıq və heyvan sağlamlığı sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsinə dair Niyyət Bəyannaməsi imzalanıb. Sənədə əsasən tərəflər heyvan xəstəlikləri ilə bağlı mübarizə sahəsində təcrübə mübadiləsi, birgə təlimlərin təşkili, heyvanların sağlamlıq vəziyyətinin qiymətləndirilməsi ilə bağlı tədqiqatların və nəzarət tədbirlərinin həyata keçirilməsi, heyvandarlıq sahəsinə sərmayələrin cəlb olunması, bu sahədə fəaliyyət göstərən iş adamları arasında əlaqələrin gücləndirilməsi və təşviq edilməsi barədə razılıq əldə ediblər.

A meeting was held between the ministers of Agriculture of Azerbaijan and Turkey
Declaration of intent on cooperation in the field of animal husbandry and animal health was signed between the two countries.
A meeting was held between a delegation led by Minister of Agriculture Majnun Mammadov and a delegation led by Minister of Agriculture and Forestry of Türkiye Ibrahim Yumakli, who is on a visit to Azerbaijan.
Speaking at the event, Minister of Agriculture Majnun Mammadov said that friendly and brotherly relations between Azerbaijan and Türkiye are developing successfully in the agrarian sphere as well as in all spheres. Both states closely and effectively cooperate in the fields of agrarian research, education, cotton growing, seed growing, veterinary medicine, agrarian insurance and others.
Minister of Agriculture and Forestry of Türkiye Ibrahim Yumakli, in turn, expressed his country's interest in cooperation with Azerbaijan in the agrarian sector, as well as in other sectors of the economy. He expressed confidence that the cooperation between the two countries in the field of agriculture will further expand.
At the meeting, the directions of future cooperation between the two countries in the agrarian sector were discussed. During the meeting, discussions were held on the issues of scientific research in the field of agriculture, expansion of cooperation in the fields of agrarian education, animal husbandry, animal health, training of specialists in the field of veterinary medicine.
Within the framework of the meeting, a declaration of intent was signed between the Ministry of Agriculture of Azerbaijan and the Ministry of Agriculture and Forestry of the Republic of Türkiye on strengthening cooperation in the field of animal husbandry and animal health. According to the document, the parties agreed on the exchange of experience in combating animal diseases, the organization of joint trainings, the implementation of research and control measures related to the assessment of the health status of animals, the attraction of investments in the field of animal husbandry, strengthening and promoting relations between businessmen operating in this field.