Oktyabrın 1-də Bakı İqlim Fəaliyyəti Həftəsinin ikinci günü başlayıb. İkinci günün açılışında çıxış edən Azərbaycan Respublikasının ekologiya və təbii sərvətlər naziri, COP29-un müəyyən edilmiş Prezidenti Muxtar Babayev təkcə bu il iqlim dəyişikliyinin su və kənd təsərrüfatına dağıdıcı təsirləri və onun gətirdiyi fəlakətlərlə bağlı çoxlu nümunələr olduğunu bildirib: “Əgər tədbir görməsək, həmin dağıdıcı təsirlər bütün dünyada normaya çevriləcək. İqlim dəyişikliyinin bəzi şiddətli quraqlıqların 100 dəfə daha tez yaranmasına səbəb olacağı təxmin edilir. Qlobal temperaturun 2 dərəcə artmasının daha 200 milyon insanı aclığa sürükləyəcəyi proqnozlaşdırılır. Su və kənd təsərrüfatı sistemləri ilə bağlı gərginliklər daha da çətinləşəcək. Odur ki, dəyişən iqlimə uyğunlaşmaq üçün davamlı qida və su sistemləri qurmalıyıq. Bu, daha çox maliyyə, tədqiqat və yeni sistemlərin tətbiqi deməkdir”.
Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov su sistemlərinin iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə çox vacib rol oynadığını, ona görə də Azərbaycanda hazırda irriqasiya sistemlərinin müasirləşdirildiyini, daha səmərəli su idarəetmə sistemləri yaradıldığını və yeni bərpaolunan enerji resurslarına sərmayələr yatırıldığını bildirib.
Nazir noyabrın 19-da COP29 çərçivəsində qida, su və kənd təsərrüfatı mövzularının konkret müzakirə olunacaq mövzular olacağını diqqətə çatdırıb.
“Azərbaycanda birbaşa olaraq kənd təsərrüfatı sektorunda adaptasiya tədbirlərini təşviq etmək üçün harmoniya təşəbbüsü artıq qurulub. Həmin təşəbbüs bir növ aqreqator rolunu oynayacaq. Belə ki, mövcud təşəbbüsləri, şəbəkə və koalisiyaları bir araya gətirərək onların gücünü istifadə edəcək. Məqsədimiz odur ki, təcrübə mübadiləsi aparaq, sinerji sahələrini müəyyənləşdirək, boşluqları tapaq və eyni zamanda, iqlimlə bağlı maliyyə resurslarına çıxış əldə edək, eyni zamanda, bu prosesdə qadın və gənclərin rolunu artıraq”, - deyə nazir bildirib.
Tədbir panel sessiyalar və dəyirmi masalarla davam edib.
Qeyd edək ki, oktyabrın 4-dək davam edəcək tədbir adaptasiya olunan iqlim həllərini araşdırmaq və bu həll variantlarının tətbiqini sürətləndirmək üçün bütün dünyadan 700 nəfər insanı, o cümlədən dayanıqlılıq üzrə müxtəlif ekspert və siyasətçiləri, eləcə də özəl sektor və vətəndaş cəmiyyətinin liderlərini bir araya gətirir. Dünya ictimaiyyəti cari ilin noyabrında Bakıda keçiriləcək COP29 tədbirinə hazırlaşarkən, Bakı İqlim Fəaliyyəti Həftəsi (BCAW) iqlim təqvimində mühüm an kimi tarixə düşəcək.
BMT Baş Assambleyasının 79-cu sessiyası və Nyu-York İqlim Həftəsindən sonra keçirilən Bakı İqlim Fəaliyyəti Həftəsi COP Sədrliklərinin Üçlüyü tərəfindən elan edilmiş 1,5°C hədəfinə aparan yol xəritəsi çərçivəsində həyata keçirilən işlərin daha geniş vüsət almasını təmin edəcək və COP29 Sədrliyinin Fəaliyyət Gündəliyinə dəstək olacaqdır.
London İqlim Fəaliyyəti Həftəsi ilə tərəfdaşlıq çərçivəsində keçirilən Bakı İqlim Fəaliyyəti Həftəsi iqlim həllərinin inkişaf etdirilməsi məsələsində beynəlxalq əməkdaşlıq və sinerjini daha da gücləndirəcək.

Next events are held within the Baku Climate Action Week
On October 1, the second day of the Baku Climate Action Week began. Speaking at the opening of the second day, the Minister of Ecology and natural resources of the Republic of Azerbaijan, the identified President of COP29 Mukhtar Babayev said that this year alone there are many examples of the devastating effects of climate change on water and agriculture and the disasters it brings: “If we do not take action, those devastating effects will become Climate change is estimated to cause some severe droughts to occur 100 times faster. It is predicted that a 2-degree increase in global temperature will plunge another 200 million people into hunger. Tensions related to water and agricultural systems will become even more difficult. That is why we need to build sustainable food and water systems to adapt to the changing climate. This means more funding, research and the introduction of new systems.”
Minister of Agriculture Majnun Mammadov said that water systems play a very important role in the fight against climate change, therefore, irrigation systems are being modernized in Azerbaijan, more efficient water management systems are being created and investments are being made in New Renewable Energy Resources.
On November 19, Minister noted that within the framework of COP29, food, water and agriculture will be specific topics to be discussed.
"The Harmony Initiative has already been established in Azerbaijan to promote adaptation measures directly in the agricultural sector. That initiative will act as a kind of aggregator. Thus, it will use their power by bringing together existing initiatives, networking and coalitions. Our goal is to share experiences, identify areas of synergy, find gaps and at the same time gain access to financial resources related to climate, and at the same time increase the role of women and youth in this process,” Minister said.
The event continued with panel sessions and round tables.
It should be noted that the event, which will last until October 4, brings together 700 people from all over the world, including various sustainability experts and politicians, as well as leaders of the private sector and civil society, to explore Adaptive Climate Solutions and accelerate the implementation of these solutions. While the world community is preparing for the COP29 event to be held in Baku in November this year, Baku Climate Action Week (BCAW) will go down in history as an important moment in the climate calendar.
The Baku Climate Action Week, held after the 79th session of the UN General Assembly and The New York Climate Week, will further enhance the work carried out within the framework of the roadmap to the 1.5°C target announced by the trio of COP chairmen and support the Action Agenda of the COP29 presidency.
Baku Climate Action Week, held in partnership with London Climate Action Week, will further strengthen international cooperation and synergy in the development of climate solutions.