Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzi ilə Kənd Təsərrüfatı üzrə Amerika Əməkdaşlıq İnstitutu arasında görüş olub
03 Oktyabr 2024
Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzinin (ATM) rəhbərliyi və Kənd Təsərrüfatı üzrə Amerika Əməkdaşlıq İnstitutunun (IICA) bir qrup əməkdaşı arasında görüş olub. Gələcək əməkdaşlıq məsələlərinin müzakirə olunduğu onlayn görüşdə Mərkəzin direktoru Rəşad Hüseynov, direktor müavini Namiq Şalbuzov, IICA-nın rəqəmsal platforması olan Aqro-ərzaq Sistemləri üzrə Dövlət Siyasəti Observatoriyasının (OPSAa) koordinatoru Hoakin Arias, iqtisadiyyat üzrə mütəxəssisi Evgeniya Salazar, IICA-nın xarici və institusional əlaqələr direktoru Beverly Best və IICA-nın ABŞ-dakı nümayəndəsi Marqaret Zieqler iştirak edib.
Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzinin direktoru Rəşad Hüseynov görüş iştirakçılarını salamlayaraq Azərbaycanda kənd təsərrüfatı sektoruna göstərilən dövlət dəstəyi barədə qısa məlumat verib. Bildirib ki, ölkədə kənd təsərrüfatı istehsalçıları torpaq vergisi istisna olmaqla, bütün vergilərdən azaddırlar. Digər tərəfdən, kənd təsərrüfatı istehsalçıları subsidiya alırlar, aqrar kreditlərdən, dövlət dəstəyi mexanizmli aqrar sığorta sistemindən, vergi və gömrük güzəştlərindən yararlanırlar.
OPSAa-nın tədqiqat sahəsində kifayət qədər böyük işlər gördüyünə, kənd təsərrüfatı və dövlət siyasəti sahəsində geniş təcrübəyə malik olduğuna diqqət çəkən direktor gələcəkdə iki qurum arasında qarşılıqlı faydalı əlaqələrin mümkünlüyünü qeyd edib, OPSAa-nın Amerika qitəsindən kənarda araşdırma, təhlil, siyasi çərçivələrin xəritələşdirilməsi və siyasət alətlərinin hazırlanması təcrübəsinin olub-olmaması ilə maraqlanıb.
Sonra OPSAa-nın koordinatoru Hoakin Arias təmsil etdiyi qurumun fəaliyyəti barədə məlumat verib. Bildirib ki, OPSAa Amerika qitəsində kənd təsərrüfatı və aqro-ərzaq sistemləri, bu sahədə dövlət siyasəti sahəsində qarşılıqlı əlaqələr, bilik, təcrübə və məlumat mübadiləsini təmin edən platformadır. OPSAa-nın şəbəkələrin qurulması, dövlət siyasətinin sistemləşdirilməsi, dialoq və şəbəkə üçün analiz vasitələri, məlumat bazaları və məlumatların emalı, onlayn platformaların yaradılması, tematik siyasət sahələri, siyasi çərçivələrin və dövlət xərclərinin xəritələşdirilməsi, faktiki məlumatların ümumiləşdirilməsi üçün xəritələrin hazırlanması sahəsində geniş təcrübəyə malik olduğunu deyən H. Arias hazırda qida təhlükəsizliyi və dayanıqlı inkişaf üçün bir sıra ölkələrlə əməkdaşlıq etdiklərini vurğulayıb.
OPSAa-nın koordinatoru daha sonra Observatoriyanın fəaliyyətini əks etdirən təqdimatla çıxış edib.
Sonra görüşdə ATM-in direktor müavini Namiq Şalbuzov çıxış edib. O, OPSAa-nın müxtəlif tərəflərin görüşdüyü və birlikdə siyasət sənədləri hazırladığı platforma kimi çıxış etməsinə diqqət çəkərək bunun təqdirəlayiq olduğunu, bu təcrübədən faydalanmağın vacibliyini vurğulayıb.
IICA-nın ABŞ-dakı nümayəndəsi Marqaret Zieqler bildirib ki, özünün də təmsil olunacağı böyük bir komanda bu ilin noyabrında Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının Azərbaycanda keçiriləcək 29-cu sessiyasında (COP29) iştirak edəcək. IICA Sessiya çərçivəsində Bakıda dayanıqlı kənd təsərrüfatı və aqro-ərzaq sistemləri ilə bağlı da bir sıra görüşlər keçirməyi nəzərdə tutur.
Daha sonra IICA-nın xarici və institusional əlaqələr direktoru Beverly Best söz alaraq potensial əməkdaşlıq barədə fikirlərini bölüşüb. Çıxışının sonunda isə əməkdaşlığın rəsmiləşdirilməsi üçün ATM və IICA arasında nəzərdə tutulan Anlaşma Memorandumunun COP29 günlərində imzalanmasını təklif edib.
Görüşün yekununda Rəşad Hüseynov da COP29-da iştirak fürsətindən yararlanaraq hər iki qurumun nümayəndələrinin görüşünün keçirilməsinin vacibliyini qeyd edib. O, Azərbaycanda görüşməyi və əlaqələrin genişləndirilməsi, koordinasiya, qarşılıqlı fəaliyyət və əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə etməyi təklif edib.

A meeting was held between Agricultural Research Center and Inter-American Institute for Cooperation on Agriculture
03 October 2024
A meeting was held between the management of Agricultural Research Center (ARC) and a group of employees of Inter-American Institute for Cooperation on Agriculture (IICA). Rashad Huseynov - Director of the Center, Namig Shalbuzov - Deputy Director, Joaquin Arias - Coordinator of the Observatory of Public Policies for Agrifood Systems (OPSAa) of IICA digital platform, Specialist in Economics - Evgenia Salazar, IICA external and Institutional Relations Director -  Beverly Best and Margaret Ziegler - IICA representative to the United States attended the online meeting.
Director of the Agricultural Research Center, Rashad Huseynov greeted the participants of the meeting and gave brief information about the state support provided to the agricultural sector in Azerbaijan. He said that agricultural producers in the country are exempt from all taxes except land taxes. On the other hand, agricultural producers receive subsidies, benefit from agrarian loans, agrarian insurance system with a mechanism of state support, tax and customs concessions.
Noting that the OPSAa has done quite a lot of work in the field of research, has extensive experience in the field of agriculture and public policy, the director noted the possibility of mutually beneficial relations between the two organizations in the future, was interested in whether the OPSAa has experience in research, analysis, mapping political frameworks and developing policy tools outside the American continent.
Then, OPSAa coordinator Joaquin Arias informed about the activities of the organization he represents. He said that OPSAa is a platform that provides mutual relations, exchange of knowledge, experience and information in the field of agriculture and agri-food systems, public policy in the American continent. OPSAa has extensive experience in building networks, systematization of public policy, analysis tools for dialogue and networking, data bases and data processing, creation of online platforms, thematic policy areas, mapping of political frameworks and government spending, development of maps for summarizing actual data, H. Arias stressed that they are currently cooperating with a number of countries for food security and sustainable development.
The OPSAa coordinator then made a presentation reflecting the activities of the Observatory.
Then Deputy director of ARC, Namig Shalbuzov made a speech at the meeting. He drew attention to the fact that the OPSAa acts as a platform where various parties meet and jointly develop policy documents, emphasizing that it is commendable and the importance of benefiting from this experience.
Margaret Ziegler, Representative of IICA in the United States, said that a large team, which she will represent, will take part in the The 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) in Azerbaijan in November this year. Within the framework of the session, IICA plans to hold a number of meetings on sustainable agriculture and agri-food systems in Baku.
Then Beverly Best, director of external and institutional relations at IICA, took the floor and shared her thoughts on potential cooperation. At the end of his speech, she proposed signing the Memorandum of Understanding between ATM and IICA on COP29 days to formalize cooperation.
At the end of the meeting, Rashad Huseynov also took advantage of the opportunity to participate in COP29 and noted the importance of holding a meeting of representatives of both organizations. He proposed to meet in Azerbaijan and discuss issues of expansion of relations, coordination, interaction and cooperation.