Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov Ege Universitetinin rektoru Necdet Budakın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti ilə Ege Univerisiteti arasında ikili diplom proqramının fəaliyyəti haqqında fikir mübadiləsi aparılıb.
Qonaqları salamlayan kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov bildirib ki, Azərbaycanda aqrar sahənin inkişafına və bu sahədə yüksək texnologiyaların tətbiqinə xüsusi önəm verilir. Bütün dünyada olduğu kimi Azərbaycanda da aqrar sahədə məhsuldarlığın artmasına imkan verən müasir texnika və texnologiyalardan səmərəli istifadə etmək bacarığına malik peşəkar kadrlara, mütəxəssislərə ehtiyac getdikcə artır. Görüşdə yüksəkixtisaslı mütəxəssislər hazırlayan, ali təhsil məkanında xüsusi yeri və çəkisi ilə seçilən Ege Universiteti ilə əməkdaşlığın əhəmiyyətinə toxunulub.
Ege Universitetinin rektoru Necdet Budak öz növbəsində ali təhsil müəssisəsinin maddi-texniki bazası, əmək bazarı üçün mütəxəssislərin hazırlanması, onların peşəkarlıq səviyyələrinin artırılması, universitetdə aparılan elmi-tədqiqatlar barədə görüş iştirakçılarına ətraflı məlumat verib.
Tərəflər ikili diplom proqramı əsasında kadr hazırlığı məsələsini ətraflı müzakirə edib, təhsil və elmi-tədqiqat sahəsində əməkdaşlığın aqrar sektorun inkişafına mühüm töhfə verəcəyinə əmin olduqlarını vurğulayıblar. Görüşdə ikili diplom proqramın uğurla həyata keçirildiyi diqqətə çatdırılıb, qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər müzakirə olunub.

Minister of Agriculture Majnun Mammadov met with the delegation led by the rector of Ege University Nejdet Budak.
During the meeting, the parties exchanged views on the dual diploma program between Azerbaijan State Agricultural University and Ege University.
Welcoming the guests, Minister of Agriculture Majnun Mammadov said that special importance is attached to the development of the agrarian sector in Azerbaijan and the application of high technologies in this area. In Azerbaijan, as in the whole world, there is an increasing need for professional personnel and specialists who have the ability to effectively use modern techniques and technologies that allow increasing productivity in the agrarian sector. At the meeting, the importance of cooperation with Ege University, which trains highly qualified specialists and is distinguished by its special place and weight in the higher education space, was emphasized.
Rector of Ege University Nejdet Budak, in his turn, gave detailed information to the meeting participants about the material and technical base of the higher education institution, training of specialists for the labor market, increasing their professional level, scientific research conducted at the University.
The sides discussed in detail the issue of staff training on the basis of the dual diploma program and emphasized their confidence that cooperation in the field of education and research will make a significant contribution to the development of the agrarian sector. During the meeting, it was noted that the dual diploma program was successfully implemented, and other issues of mutual interest were discussed.