Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin tapşırıq və tövsiyələrinə əsasən, mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının rəhbərləri bölgələrdə vətəndaşların qəbulunu keçirir, onların müxtəlif məsələlərlə bağlı müraciətlərinin, ərizə və şikayətlərinin müsbət həll olunması üçün tədbirlər görürlər. Tərtib edilən qəbul cədvəlinə müvafiq olaraq Azərbaycan Respublikasının kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov 25 oktyabr tarixində Hacıqabul Dövlət Aqrar İnkişaf Mərkəzinin (DAİM) inzibati binasında Hacıqabul, Ağcabədi, Ağdam, Ağdaş, Ağsu, Beyləqan, Biləsuvar, Cəlilabad, Göygöl, Xocalı, Qobustan, İmişli, Masallı, Neftçala, Şabran, Şirvan, Yevlax və digər rayonlardan, eləcə də Bakı və Gəncə şəhərlərindən olan vətəndaşları qəbul edib.
Nazirliyin idarə və tabeli qurumlarının rəhbər şəxslərinin iştirakı ilə keçirilən qəbulda vətəndaşların müraciətləri əsasən əkin subsidiyası, işlə təminat və işə bərpa, dəymiş zərərin ödənilməsinə köməklik göstərilməsi, icarəyə texnika ayrılması, torpaq sahəsinin ayrılması və sənədləşdirilməsinə köməklik göstərilməsi, təsərrüfat suyu ilə təminat və digər məsələlərlə bağlı olub. Nazir Məcnun Məmmədov hər bir vətəndaşın müraciətini diqqətlə dinləyib, qaldırılan məsələlərin hərtərəfli öyrənilməsi və qanunvericiliyin tələblərinə uyğun qısa müddətdə həll edilməsi üçün müvafiq tapşırıqlar verib. Vətəndaşların müraciətlərinin bir qismi yerində həllini tapıb, qaldırılan bəzi məsələlər isə araşdırılması üçün nəzarətə götürülüb.
Hacıqabul DAİM-in binasında Aqrar Xidmətlər Agentliyinin Səyyar Xidmət Qrupu mexanizatorlar üçün səyyar xidmət təşkil edib. Xidmət zamanı etibarlılıq müddəti bitən traktor və digər mexaniki nəqliyyat vasitələrini idarə etmək üçün mexanizatorların sürücülük vəsiqələri yeniləri ilə əvəz edilib.

Minister Majnun Mammadov received citizens and met with farmers in Hajigabul
According to the instructions and recommendations of the president of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, the heads of central executive bodies receive citizens in the regions and take measures to positively resolve their appeals, petitions and complaints on various issues. According to the reception schedule, the minister of Agriculture of the Republic of Azerbaijan Majnun Mammadov received citizens from Hajigabul, Agjabadi, Agdam, Agdash, Agsu, Beylagan, Bilasuvar, Jalilabad, Goygol, Khojaly, Gobustan, Imishli, Masalli, Neftchala, Shabran, Shirvan, Yevlakh and other regions, as well as from Baku and Ganja cities on October 25 in the administrative building of Hajigabul State Agricultural Development Center.
At the reception held with the participation of the heads of departments and subordinate bodies of the ministry, citizens' appeals were mainly related to crop subsidies, employment and reinstatement, assistance in compensation for damages, allocation of equipment for rent, assistance in land allocation and documentation, provision of farm water and other issues. Minister Majnun Mammadov carefully listened to the appeal of each citizen and gave relevant instructions for a comprehensive study of the issues raised and their solution in a short time in accordance with the requirements of the legislation. Some of the citizens' appeals were resolved on the spot, and some of the issues raised were taken under control for investigation.
Appeals not related to the scope of activity of the ministry were registered for delivery to the relevant bodies. During the meeting with citizens, Minister stressed that the orders signed by the head of state on the development of Agriculture will contribute to the improvement of the well-being of agricultural producers and the development of this sphere in our country. Citizens who arrived at the reception expressed their gratitude to President Ilham Aliyev for the attention and care shown.
In the building of Hajigabul SADC, the Mobile Service Group of the Agro Services Agency organized a mobile service for mechanics. For driving tractors and other mechanical vehicles, the validity period of which expired during the service, the driver's licenses of the mechanizers were replaced with new ones.