Kənd Təsərrüfatı İşçiləri Gününə həsr olunmuş təntənəli yığıncaq keçirilib
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyində 1 noyabr - Kənd Təsərrüfatı İşçiləri Gününə həsr olunmuş təntənəli yığıncaq keçirilib. Tədbirdə çıxış edən kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov peşə bayramı münasibətilə fermerləri təbrik edib. Nazir bildirib ki, bu gün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin həyata keçirdiyi siyasi kurs nəticəsində Azərbaycan dünya miqyasında sabit və dayanıqlı iqtisadiyyatı, eləcə də böyük maliyyə resursları olan, mühüm geosiyasi və geoiqtisadi mövqe tutan, qlobal enerji təhlükəsizliyinin təminatında strateji rol oynayan qüdrətli dövlətə çevrilib. Hazırda Azərbaycan yeni inkişaf strategiyası ilə inamla irəliləyir, milli dövlət quruculuğunun növbəti mərhələsini yaşayır. Dövlət başçısının ölkədə ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunması məqsədilə müəyyən etdiyi vəzifələrə uyğun olaraq aqrar sektorun fəaliyyəti mövcud çağırışlara uyğun qurulur və kənd təsərrüfatı məhsullarının fasiləsiz istehsalı təmin edilir.
Nazir bu gün aqrar sahədə əldə edilən uğurlar və yüksək nəticələrin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən çox yüksək qiymətləndirildiyini deyib. Ötən gün dövlət başçısının kənd təsərrüfatı sektorunda çalışan 37 nəfəri orden və medallarla təltif etdiyini xatırladan Məcnun Məmmədov göstərdiyi yüksək diqqət və qayğıya görə aqrar sektorda çalışan insanlar adından Prezident İlham Əliyevə minnətdarlığını bildirib.
Bu il 11-22 noyabr tarixlərində Azərbaycan Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasına Tərəf Dövlətlərin 29-cu Konfransına (COP29) ev sahibliyi edəcəyini xatırladan nazir əlavə edib ki, 19 noyabr tarixində “Qida, Kənd Təsərrüfatı və Su Günü”ndə də iqlim dəyişikliyi və iqlimə uyğun kənd təsərrüfatı mövzusuna xüsusi toxunulacaq, fermerlər üçün Bakı Harmoniya İqlim Təşəbbüsünün təqdimatı keçiriləcək. Kənd təsərrüfatı sahəsində iqlim dəyişikliyinə uyğunlaşmanı dəstəkləmək məqsədilə yaradılan bu təşəbbüs Azərbaycanda iqlim dostu kənd təsərrüfatı texnologiyalarının tətbiqinə böyük töhfə verəcək.
Tədbirdə çıxış edən Nazirlər Kabineti Aparatının Aqrar və ekologiya şöbəsinin müdiri Lətif Qasımov qeyd edib ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycana rəhbərliyi dövründən başlanan aqrar sahəyə diqqət və qayğı Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Şöbə müdiri əlavə edib ki, aqrar sahədə yeni təsərrüfat münasibətlərinin formalaşması, daha innovativ yanaşmaların tətbiqi öz bəhrəsini verir və aqrar sahədə ciddi uğurlar əldə edilir.
Milli Məclisin Aqrar siyasət komitəsinin sədri, millət vəkili Tahir Rzayev ölkədə qeyri-neft sektorunun inkişafında aqrar sahənin rolunun böyük olduğunu diqqətə çatdırıb. Onun sözlərinə görə, bu ilin 9 ayında kənd təsərrüfatının ümumi məhsulunun faktiki qiymətlərlə dəyəri 10 milyard 438 milyon manat təşkil edib. Müasir dövrün aqrar sahənin qarşısında yeni reallıqlar və yeni tələblər qoyduğunu deyən Tahir Rzayev qeyd edib ki, kənd təsərrüfatı işçilərinin üzərinə böyük məsuliyyət və vəzifələr düşür.
Tədbirdə çıxış edən “Agro Food Investments” MMC-nin direktoru Vahid Novruzov, Azərbaycan Nar İstehsalçıları və İxracatçıları Assosiasiyasının sədri Fərhad Qaraşov, arıçı fermer Anar Məmmədov verdiyi dəyərə görə dövlət başçısına minnətdarlığını bildirib, aqrar sahədə görülən işlərdən danışıb, kənd təsərrüfatına dövlət dəstəyinin bu sahəyə marağı daha da artırdığını vurğulayıblar.
Daha sonra Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin bir qrup əməkdaşı xidmətdə fərqləndiyinə görə Aqrar Sahə İşçilərinin Həmkarlar İttifaqı tərəfindən Fəxri Fərmanla təltif olunublar. Həmçinin, COP29 çərçivəsində ekoloji məsələlərə, ətraf mühitin mühafizəsi, biomüxtəlifliyin qorunması, eləcə də yaşıl enerjinin kənd təsərrüfatına təsiri mövzusuna diqqət çəkmək və tullantıların təkrar emalını təşviq etmək məqsədilə elan edilən “Kənd təsərrüfatı təbiətlə harmoniyada” müsabiqəsinin qalibləri mükafatlandırılıb.
Tədbirdə çıxış edən Nazirlik əməkdaşları və fermerlər göstərdiyi yüksək diqqət və qayğıya görə aqrar sektorda çalışan insanlar adından Prezident İlham Əliyevə minnətdarlıqlarını bildiriblər.

A solemn meeting dedicated to November 1 - the day of agricultural workers was held at the Ministry of Agriculture. Speaking at the event, Minister of Agriculture Majnun Mammadov congratulated farmers on their professional holiday. Minister said that today, as a result of the political course pursued by the president of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, Azerbaijan has become a powerful state with a stable and sustainable economy, as well as large financial resources, occupying an important geopolitical and geo-economic position and playing a strategic role in ensuring global energy security. At present, Azerbaijan is confidently moving forward with a new development strategy and is experiencing the next stage of national state building. In accordance with the tasks set by the head of state to ensure food security in the country, the activities of the agricultural sector are established in accordance with current challenges and uninterrupted production of agricultural products is ensured.
Minister said that the successes and high results achieved today in the agrarian sector are highly appreciated by the president of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev. Recalling that the head of state awarded orders and medals to 37 people working in the agricultural sector, Majnun Mammadov thanked President Ilham Aliyev on behalf of people working in the agricultural sector for his high attention and care.
Recalling that on November 11-22 this year, Azerbaijan will host the 29th conference of states party to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), Minister added that on November 19, the “Food, Agriculture and Water Day” will also touch upon the topic of climate change and climate-friendly agriculture, and the presentation of the Baku Harmony Climate Initiative This initiative, created to support adaptation to climate change in agriculture, will contribute greatly to the introduction of climate-friendly agricultural technologies in Azerbaijan.
Speaking at the event, head of the agrarian and Environmental Department of the Cabinet of Ministers Latif Gasimov noted that the attention and care to the agrarian sector, which began during the leadership of national leader Heydar Aliyev in Azerbaijan, is successfully continued by President Ilham Aliyev. The head of the department added that the formation of new economic relations in the agrarian sector, the application of more innovative approaches are bearing fruit and significant successes are achieved in the agrarian sector.
Chairman of the Committee on Agrarian Policy of the Milli Majlis, MP Tahir Rzayev noted that the role of the agrarian sector in the development of the non-oil sector in the country is great. According to him, in 9 months of this year, the value of gross agricultural product at actual prices amounted to 10 billion 438 million Manats. Tahir Rzayev said that the modern era has put new realities and new requirements in front of the agrarian sector and noted that agricultural workers have great responsibilities and responsibilities.
Vahid Novruzov, director of “Agro Food Investments” LLC, Farhad Garashov, Chairman of the Association of pomegranate producers and exporters of Azerbaijan, beekeeper farmer Anar Mammadov expressed their gratitude to the head of state for his value, spoke about the work done in the agrarian sector, emphasized that state support for agriculture further increases interest in this area.
Later, a group of employees of the Ministry of Agriculture were awarded with an honorary diploma by The Trade Union of workers of the agrarian sector for distinction in service. Also, within the framework of COP29, the winners of the “Agriculture in harmony with nature” competition were awarded, which was announced in order to draw attention to environmental issues, environmental protection, biodiversity conservation, as well as the impact of green energy on agriculture and promote waste recycling.
Speaking at the event, employees of the Ministry and farmers expressed their gratitude to President Ilham Aliyev on behalf of people working in the agricultural sector for the high attention and care shown.