Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov Azərbaycanda səfərdə olan Asiya İnkişaf Bankının (AİB) Cənubi, Mərkəzi və Qərbi Asiya üzrə vitse-prezidenti Yingming Yangın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb. Görüşdə Azərbaycan və Asiya İnkişaf Bankı arasında əlaqələr müzakirə olunub.
Qonaqları salamlayan kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov bildirib ki, aqrar sahədə qabaqcıl təcrübələrin ölkəmizdə tətbiqi məqsədilə beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq davam etdirilir. Azərbaycan bu tərəfdaşlığı daha da gücləndirəcək və ölkəmizin davamlı inkişaf məqsədlərinə töhfə verə biləcək yeni təşəbbüslərin müzakirəsinə xüsusi önəm verir. Azərbaycan hökuməti kənd təsərrüfatının inkişafı siyasəti və strategiyası əsasında Asiya İnkişaf Bankı ilə səmərəli əməkdaşlıqda maraqlıdır. Görüşdə Bakıda keçirilən BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) əhəmiyyətinə toxunulub, bu mötəbər tədbirin iqlim dəyişmələrinə qarşı qlobal mübarizədə vacib hadisə olduğu vurğulanıb.
AİB-nin Cənubi, Mərkəzi və Qərbi Asiya üzrə vitse-prezidenti Yingming Yang öz növbəsində təmsil etdiyi qurumun fəaliyyəti, müxtəlif ölkələrdə həyata keçirdikləri kənd təsərrüfatı layihələri barədə geniş məlumat verib, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi ilə əməkdaşlıq imkanlarından danışıb.
Görüş zamanı Asiya İnkişaf Bankı ilə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilmiş layihələrin əhəmiyyəti vurğulanıb, gələcək əməkdaşlıq perspektivləri nəzərdən keçirilib.
Tərəflər gələcək əməkdaşlıq üçün prioritet istiqamətlər - aqrar sahədə məhsuldarlığın daha da artırılması, torpaq və su ehtiyatlarının tam həcmdə qorunması, resursların səmərəli istifadə və idarə olunması, aqro-ərzaq sistemlərinin rəqəmsal transformasiyası, qida istehsalı və emalı sahəsində beynəlxalq standartlara cavab verməklə ixrac potensialının artırılması, aqrar sahədə təhsil, təlim və elmi-tədqiqat işlərinin gücləndirilməsi, kənd yerlərinin və icmaların davamlı inkişafı üçün dayanıqlı kənd təsərrüfatı sisteminin qurulması mövzuları ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Görüşdə Asiya İnkişaf Bankı ilə gələcək əməkdaşlıq perspektivlərinin müəyyən edilməsi və işçi qrupu səviyyəsində kənd təsərrüfatının inkişafı üzrə layihələrin hazırlanması işinin davam etdirilməsi barədə razılıq əldə olunub.

Minister of Agriculture Majnun Mammadov met with a delegation led by Vice-President of the Asian Development Bank (ADB) for South, Central and West Asia Yingming Yang, who is on a visit to Azerbaijan.
Relations between Azerbaijan and the Asian Development Bank were discussed at the meeting. Welcoming the guests, Minister of Agriculture Majnun Mammadov said that cooperation with international organizations is continuing in order to apply the best practices in the agrarian sector in our country. Azerbaijan attaches particular importance to the discussion of new initiatives that will further strengthen this partnership and contribute to the sustainable development goals of our country. The Azerbaijani government is interested in effective cooperation with the Asian Development Bank on the basis of its agricultural development policy and strategy. At the meeting, the importance of the 29th Session of the Conference of parties of the UN Framework Convention on Climate Change (COP29), held in Baku, was emphasized that this prestigious event is an important event in the global fight against climate change.
Vice president of ADB for South, Central and West Asia Yingming Yang, in turn, gave detailed information about the activities of the organization he represents, agricultural projects implemented in different countries, and spoke about the possibilities of cooperation with the Ministry of Agriculture.
During the meeting, the importance of the projects implemented within the framework of joint cooperation with the Asian Development Bank was emphasized and the prospects for further cooperation were considered.
The sides exchanged views on the priority areas for future cooperation - increasing productivity in the agricultural sector, protecting land and water resources in full, rational use and management of resources, digital transformation of agro-food systems, increasing export potential by meeting international standards in the field of food production and processing, strengthening education, training and research in the agricultural sector, building a sustainable agricultural system for the sustainable development of rural areas and communities.
At the meeting, an agreement was reached to determine the prospects for further cooperation with the Asian Development Bank and to continue the preparation of projects for the development of Agriculture at the Working Group level.