Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzinin direktoru Qlobal Beyin Mərkəzləri Forumunda iştirak edib - VİDEO
Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzinin direktoru Rəşad Hüseynov noyabrın 16-da İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) Asiya İnkişaf Bankı (AİB), Asiya İnkişaf Bankı İnstitutu (AİBİ) və Mərkəzi Asiya Regional İqtisadi Əməkdaşlıq Proqramı İnstitutu (CAREC Institute) ilə birgə keçirdiyi Qlobal Beyin Mərkəzləri Forumunda iştirak edib. Mərkəz direktoru “Qlobal yaşıl iqtisadiyyat: İqlim fəaliyyəti, maliyyələşdirmə və innovasiya” (Global Green Economy: Climate Action, Financing and Innovation) adlı Forumun “Qlobal iqlim dayanıqlılığı üçün yaşıl maliyyə: Strategiyalar və innovasiyalar” (Green Finance for Global Climate Resilience: Strategies and Innovations) mövzusunda keçirilən sessiyasında çıxış edib, yaşıl maliyyələşmənin kənd təsərrüfatında tətbiqi məsələlərindən danışıb.
Direktor “yaşıl subsidiyalar”a keçid prinsiplərinə diqqət çəkib, bildirib ki, gələn ildən ölkəmizdə subsidiyaların verilməsində differensial yanaşmanın tətbiqi nəzərdə tutulur. Bu yanaşmaya görə, pivot suvarma tətbiq edən fermerlər digər suvarma üsullarından istifadə edən fermerlərlə müqayisədə daha çox subsidiya alacaqlar.
Bu sessiyada ümumilikdə yaşıl istiqrazlar, dayanıqlı investisiya mexanizmləri və maliyyə sektorunun iqlim məqsədlərinə töhfəsi məsələləri müzakirə edilib.
Forumda T20 şəbəkəsinə daxil olan və qlobal miqyasda ən nüfuzlu beyin mərkəzlərinin nümayəndələri, alimlər, dövlət qurumlarının rəsmiləri, özəl sektor təmsilçiləri, QHT-lər və digər maraqlı tərəflər iştirak ediblər.
Forum çərçivəsində yaşıl iqtisadiyyat modeli - iqtisadi inkişafı ətraf mühitin qorunması ilə uyğunlaşdıraraq davamlı inkişafın təmin edilməsi modeli mühüm müzakirə predmeti olub. Forum iştirakçıları karbon emissiyalarının azaldılması, bərpa olunan enerji mənbələrinin genişləndirilməsi, yaşıl maliyyə mexanizmlərinin tətbiqi və iqlim dəyişikliklərinə uyğunlaşma tədbirlərinin vacibliyini vurğulayıblar.
Qlobal Beyin Mərkəzləri Forumu ölkələr arasında dialoqu təşviq etməklə iqlim dəyişikliyinin təsirlərinin daha yaxşı anlaşılmasına və Paris Sazişinin icrasını dəstəkləyən tədbirlərin təşviqinə töhfə verməyi qarşıya hədəf qoyub. Forum Azərbaycanın COP29 çərçivəsində qlobal arenada nüfuzunun artırılmasına və beynəlxalq beyin mərkəzləri şəbəkəsi daxilində ölkənin strateji mövqeyinin gücləndirilməsinə mühüm töhfə verib.

Director of Agricultural Research Center participated in Global Think Tank Forum - VIDEO
On November 16, director of the Agricultural Research Center, Rashad Huseynov participated in the Global Think Tanks Forum held by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) together with the Asian Development Bank (ADB), the Asian Development Bank Institute (AIBI) and the Central Asian Regional Economic Cooperation Program Institute (CAREC Institute). The director of the Center spoke at the session of the Forum “Global Green Economy: Climate Action, Financing and Innovation” on "Green finance for global climate sustainability: strategies and innovations" and spoke about the application of green finance in agriculture.
The director drew attention to the principles of transition to "green subsidies" and said that from next year it is planned to apply a differential approach to the provision of subsidies in our country. According to this approach, farmers who apply pivot irrigation will receive more subsidies compared to farmers who use other irrigation methods.
In general, the issues of green bonds, sustainable investment mechanisms and the contribution of the financial sector to climate goals were discussed at this session.
The forum was attended by representatives of the most influential think tanks in the T20 network and globally, scientists, officials of government agencies, representatives of the private sector, NGOs and other stakeholders.
Within the framework of the Forum, the green economy model - the model of ensuring sustainable development by harmonizing economic development with environmental protection-was an important topic of discussion. The Forum participants emphasized the importance of reducing carbon emissions, expanding renewable energy sources, introducing green funding mechanisms and adapting to climate changes.
The Global Think Tanks Forum aims to contribute to a better understanding of the effects of climate change by promoting dialogue between countries and promoting measures to support the implementation of the Paris Agreement. The Forum made a significant contribution to increasing Azerbaijan's prestige in the global arena within the framework of COP29 and strengthening the country's strategic position within the international network of think tanks.