Noyabrın 22-dək davam edəcək COP29 beynəlxalq iqlim konfransı çərçivəsində Mavi Zona ilə paralel olaraq Yaşıl Zonada da tədbirlər davam edir.
BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının Bakıda keçirilən 29-cu sessiyası çərçivəsində Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Beynəlxalq Aqrar Tədqiqatlar üzrə Məsləhət Qrupu (CGIAR) və BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) birgə təşkilatçılığı ilə “Yaşıl Zona”da "AgriFuture 2024: İnsan kapitalına investisiyaların davamlı kənd təsərrüfatı transformasiyasına təsiri” mövzunda tədbir keçirilib. Tədbirdə dayanıqlı və ədalətli gələcək üçün qadınların, gənclərin və innovasiyaların gücləndirilməsinin iqlim təsirlərinə davamlı kənd təsərrüfatında rolu və iqlim fəaliyyətinə təsiri, iqlimə davamlı aqro-qida sistemləri üçün insan kapitalı: liderlik, elm və icma perspektivləri mövzularında panel müzakirələr keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov bildirib ki, kənd təsərrüfatı cəmiyyətin əsasını təşkil etməklə iqtisadiyyatın dəstəklənməsi, əhalinin məşğulluğunun təmin olunması, ərzaqla təminatda vacib rol oynayır. hazırda iqlim dəyişikliyi, məhdud resurslar və dəyişən bazar tələbləri aqrar sahəyə hər tərəfdən təzyiq edir. Azərbaycanda aqrar sahənin inkişafı ilə bağlı icra edilən tədbirlərin tərkib hissəsi kimi gənc və qadınların potensial imkanlarının düzgün qiymətləndirilməsi, onların məşğulluq səviyyəsinin artırılması, innovativ layihələrdə iştirakının stimullaşdırılmasının aqrar siyasətin əsas hədəflərindən olduğu vurğulanıb.
Panel sessiyada çıxış edən Quraq Ərazilərdə Kənd Təsərrüfatı Tədqiqatları üzrə Beynəlxalq Mərkəzin (İCARDA) İcraçı deirektoru İsmahane Elouafi, BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) İqlim Dəyişikliyi, Biomüxtəliflik və Ətraf Mühit Ofisinin Direktoru Kaveh Zahedi iqlim dəyişikliyi, qida təhlükəsizliyi və su qıtlığı kimi qlobal çağırışların həlli istiqamətində qadınların və gənclərin fəal iştirakının vacibliyinə toxunub, kənd təsərrüfatında rəqəmsal texnologiyaların tətbiqinin əhəmiyyəti, rəqəmsal həllərin istehsalın avtomatlaşdırılmasında rolu, iqlim dəyişikliklərinin təsirlərinin azaldılması, məhsuldarlığın artırılması yolları ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər.
Nazir Məcnun Məmmədov fermerlərin üzləşdikləri çətinliklərin həlli istiqamətində Azərbaycanın kənd təsərrüfatı, ətraf mühit və iqlim məsələlərini özündə ehtiva edən Fermerlər üçün “Bakı Harmoniya İqlim Təşəbbüsü”nün növbəti gündə daha ətraflı müzakirələrə açılacağını tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Qeyd olunub ki, Hamoniya kənd təsərrüfatında, qida sistemlərində və su idarəçiliyində iqlim dəyişikliyinə uyğunlaşma və davamlı inkişafın təşviqinə yönəlməklə, müxtəlif təşəbbüsləri, koalisiyaları və tərəfdaşlıqları birləşdirən mərkəzi platforma rolunu oynayacaq, kənd təsərrüfatı sistemlərinin transformasiyasını dəstəkləyəcək, davamlı kənd təsərrüfatını dəstəkləyən investisiyaları səfərbər etməyə imkan verəcək, kənd təsərrüfatının onurğa sütunu və gələcək dayanıqlığın əsas hərəkətverici qüvvəsi olan fermerlərin, xüsusilə qadınların və gənclərin imkanlarının artırılmasına xidmət edəcək.
“İqlimə davamlı aqro-qida sistemləri üçün insan kapitalı: liderlik, elm və icma perspektivləri” mövzusunda panel sessiyada Quraq Ərazilərdə Kənd Təsərrüfatı Tədqiqatları üzrə Beynəlxalq Mərkəzinin (İCARDA) mütəxəssisi Akmal Əkrəmxanov, Azərbaycan Kənd Qadınları Assosiasiyasının sədri Gülbəniz Qənbərova, “Agroficient” startapının baş direktoru Emil Hüseynli, “Digital Umbrella” şirkətinin rəhbəri Ulduzə Xəlilova və CGIAR-ın Mərkəzi və Qərbi Asiya və Şimali Afrika üzrə regional direktoru Aly Abousabaa öz çıxışlarında fərdi təsərrüfatlara dəstək, ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunması, iqlim dəyişikliyinin aqrar sahəyə təsiri, rəqəmsal kənd təsərrüfatı, torpaq və su resurslarından səmərəli istifadə, təbii sərvətlərin və ekoloji tarazlığın qorunması, aqro-ərzaq sistemlərinin rəqəmsal transformasiyası, kənd yerlərinin və icmaların davamlı inkişafı üçün dayanıqlı kənd təsərrüfatı sisteminin qurulması mövzularına toxunub, tədbir iştirakçılarının suallarını cavablandırıblar.

Within the framework of the COP29 international climate conference, which will last until November 22, events continue in the Green Zone in parallel with the Blue Zone.
Within the framework of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change held in Baku, the Ministry of Agriculture, the Consultative Group on International Agricultural Research (CGIAR) and the UN Food and Agriculture Organization (FAO) jointly organized the "Green Zone" An event was held on the topic "AgriFuture 2024: The impact of investments in human capital on sustainable agricultural transformation". The role of empowering women, youth and innovation in climate-resilient agriculture and climate action for a sustainable and equitable future, human capital for climate-resilient agri-food systems: panel discussions were held on leadership, science and community perspectives.
The Minister of Agriculture, Majnun Mammadov, who opened the event with his opening speech, said that agriculture, being the basis of society, plays an important role in supporting the economy, providing employment to the population, and providing food. Currently, climate change, limited resources and changing market demands are putting pressure on the agricultural sector from all sides. It was emphasized that the main goals of the agrarian policy are to correctly assess the potential opportunities of young people and women, increase their employment level, and stimulate their participation in innovative projects, as part of the measures implemented in the development of the agricultural sector in Azerbaijan.
Ismahane Elouafi, Executive Director of the International Center for Agricultural Research in Arid Areas (ICARDA), and Kaveh Zahedi, Director of the Office of Climate Change, Biodiversity and Environment of the UN Food and Agriculture Organization (FAO), spoke at the panel session. They touched on the importance of the active participation of women and young people in solving global challenges, and shared their views on the importance of applying digital technologies in agriculture, the role of digital solutions in automating production, reducing the effects of climate change, and ways to increase productivity.
Minister Majnun Mammadov informed the participants of the event that the Baku Harmony Climate Initiative for Farmers, which includes agricultural, environmental and climate issues of Azerbaijan, will be opened for more detailed discussions on the next day. It was noted that Hamonia will play the role of a central platform connecting various initiatives, coalitions and partnerships, focusing on promoting climate change adaptation and sustainable development in agriculture, food systems and water management, supporting the transformation of agricultural systems, and enabling the mobilization of investments supporting sustainable agriculture. will serve to empower farmers, especially women and youth, who are the backbone of agriculture and the main driver of future sustainability.
At the panel session on "Human capital for climate-resilient agri-food systems: leadership, science and community perspectives", Akmal Akramkhanov, specialist of the International Center for Agricultural Research in Arid Areas (ICARDA), Chairman of the Azerbaijan Rural Women's Association, Gulbeniz Ganbarova, CEO of the Agroficient startup Emil Huseynli, Ulduzha Khalilova, head of "Digital Umbrella" company, and Aly Abousabaa, regional director of CGIAR for Central and Western Asia and North Africa, in their speeches, discussed support for private farms, ensuring food security, the impact of climate change on the agricultural sector, digital agriculture, land and they touched on the topics of efficient use of water resources, protection of natural resources and ecological balance, digital transformation of agro-food systems, establishment of a sustainable agricultural system for the sustainable development of rural areas and communities, and answered the questions of the event participants.