COP29 çərçivəsində “Torpaqların deqradasiyası və iqlim dəyişikliyi” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib
BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində “Torpaqların deqradasiyası və iqlim dəyişikliyi: Mərkəzi Asiya, Qafqaz ölkələri və quraq iqlim regionları arasında itkilər, zərərlər və əməkdaşlığın gücləndirilməsi imkanları” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib.
“Mavi zona”da baş tutan tədbirdə kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov, Özbəkistanın ekologiya, ətraf mühitin mühafizəsi və iqlim dəyişikliyi naziri Əziz Abduhakimov, hər iki ölkənin aidiyyati qurumlarının rəhbər şəxsləri, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri və mütəxəssislər iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Özbəkistanın ekologiya, ətraf mühitin mühafizəsi və iqlim dəyişikliyi naziri Əziz Abduhakimov bildirib ki, bütün dünyada olduğu kimi Mərkəzi Asiya və Qafqaz regionu da sürətli iqlim dəyişikliyi və torpaqların deqradasiyası problemləri ilə üzləşir. Quraqlıq, səhralaşma və digər ekstremal iqlim hadisələrinin artan tezliyi və intensivliyi kənd təsərrüfatı, su ehtiyatları və biomüxtəliflik üçün təhlükələri artırır. Müasir çağırışlar fonunda iqlim dəyişikliyinin təsirlərinin minimuma endirilməsi, dayanıqlı inkişafın təmin olunması üçün dünya ölkələri arasında regional və qlobal səviyyədə əməkdaşlığın gücləndirilməsi zərurətə çevrilib.
Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov qeyd edib ki, dünyada torpaq ehtiyatlarının təxminən 40%-nin deqradasiyaya uğraması qlobal böhran olaraq ekosistem, ərzaq təhlükəsizliyi və su resurslarına təhlükə yaradır. Son onilliklərdə dünyada qeyri-davamlı kənd təsərrüfatı təcrübələri, meşələrin qırılması, şəhərlərin genişlənməsi və iqlim dəyişikliyinin artan təsirləri torpaqların deqradasiyası prosesini sürətləndirib. Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Səhralaşmaya Qarşı Mübarizə Konvensiyasına (UNCCD) əsasən, hər il 12 milyon hektar ərazinin deqradasiya nəticəsində itirildiyi təxmin edilir. Nazir müasir çağırışlar fonunda dayanıqlı inkişafa nail olmaq üçün kənd təsərrüfatının rəqəmsal transformasiyası, bu sahədə texnologiya transferi, qabaqcıl təcrübələrin bölüşülməsi sahələrində əməkdaşlığın zəruri olduğunu diqqətə çatdırıb. O əlavə edib ki, iqlim dəyişikliyinin aqrar sahəyə mənfi təsirlərini azaltmaq, mövcud torpaq və su resurslarından daha səmərəli istifadə etmək üçün müasir texnologiyalardan istifadə genişlənir, iqlimə uyğun kənd təsərrüfatı sistemlərinin inkişafına dəstək verilir. Müasir suvarma sistemlərinin tətbiqi, torpaq deqradasiyasının qarşısının alınması və torpaq münbitliyinin artırılması ilə bağlı fəaliyyətlərdə fermerlərə güzəşt və kreditlər şəklində dövlət dəstəyi göstərilir.
Tədbirdə çıxış edən Dünya Bankının Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə vitse-prezidenti Antonella Bassani, Qazaxıstan, Belarus və digər ölkələrin nümayəndələri, kənd təsərrüfatı və su ehtiyatları üçün əsas risklərin və təhdidlərin müəyyən edilməsi, torpaqların deqradasiyası və iqlim dəyişikliyi ilə bağlı mövcud vəziyyət, müasir çağırışlar fonunda torpaq və su resurslarından səmərəli istifadə, resursqoruyucu yanaşmaların tətbiqi, ətraf mühitin mühafizəsi və dayanıqlı təsərrüfatçılıq ənənələrinin formalaşması, yerli iqlim və iqtisadi şəraiti nəzərə alan adaptiv strategiyaların hazırlanması istiqamətində regional əməkdaşlıq məsələlərinə toxunublar.
Tədbir çərçivəsində Aral dənizi hövzəsi regionunda ekoloji fəlakətin aradan qaldırılması, torpaqların deqradasiyası ilə mübarizə istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərlə bağlı video çarx nümayiş olunub.

Within the framework of the 29th Session of the Conference of parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29), a roundtable was held on the topic "Land degradation and climate change: losses, losses and opportunities for strengthening cooperation between the countries of Central Asia, the Caucasus and arid climate regions".
Minister of Agriculture Majnun Mammadov, Minister of Ecology, Environmental Protection and Climate Change of Uzbekistan Aziz Abduhakimov, heads of relevant bodies of both countries, representatives of international organizations and experts attended the event held in the "Blue zone".
Opening the event, the Minister of Ecology, Environmental Protection and climate change of Uzbekistan Aziz Abduhakimov said that Central Asia and the Caucasus region, as well as the whole world, are faced with the problems of rapid climate change and land degradation. The increasing frequency and intensity of droughts, desertification and other extreme climatic phenomena increase threats to agriculture, water resources and biodiversity. Against the backdrop of modern challenges, it has become necessary to strengthen cooperation between countries of the world at the regional and global levels in order to minimize the effects of climate change and ensure sustainable development.
Minister of Agriculture Majnun Mammadov noted that the degradation of about 40% of the world's land resources poses a threat to the ecosystem, food security and water resources as a global crisis. In recent decades, unsustainable agricultural practices, deforestation, urban expansion and the growing effects of climate change around the world have accelerated the process of land degradation. According to the United Nations Convention on the Fight against Desertification (UNCCD), it is estimated that 12 million hectares are lost each year as a result of degradation. Minister brought to the attention the need for cooperation in the fields of digital transformation of agriculture, technology transfer in this area, sharing of best practices in order to achieve sustainable development against the backdrop of modern challenges. He added that the use of modern technologies in order to reduce the negative effects of climate change on the agrarian sector, to use existing land and water resources more efficiently, is expanding, and the development of climate-friendly agricultural systems is supported. State support is provided to farmers in the form of concessions and loans in activities related to the introduction of modern irrigation systems, the prevention of soil degradation and increasing soil fertility.
Speaking at the event, Antonella Bassani, vice-president of the World Bank for Europe and Central Asia, representatives of Kazakhstan, Belarus and other countries, identified the main risks and threats to agriculture and water resources, the current situation with land degradation and climate change, the rational use of land and water resources against the background of modern challenges, the application of resource-saving approaches,, they touched upon the issues of regional cooperation in the development of adaptive strategies that take into account local climatic and economic conditions.
Within the framework of the event, a video about the measures taken to eliminate the ecological disaster in the region of the Aral Sea and fight against land degradation was demonstrated.