BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası çərçivəsində “Karbonsuzlaşdırma, qida sistemlərinin uyğunlaşdırılması və təbiətin bərpası 1.5°C yolunda” mövzusunda müzakirələr keçirilib.
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin İqlim Dəyişikliyi və Ətraf Mühit naziri dr. Amna Al Dahak və Dünya Resursları İnstitutunun baş direktoru Ani Dasguptanın moderatorluq etdiyi müzakirələrdə Danimarkanın baş naziri Mette Frederiksen, Efiopiya prezidenti Taye Atske Selassie, Fici Respublikasının baş nazirinin müavini və maliyyə naziri Biman Prasad, FAO-nun Baş direktoru Qu Dongyu çıxış edərək torpaq və su resurslarından düzgün istifadənin iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə əsas amillərdən biri olduğunu vurğulayıblar.
Müzakirələrdə çıxış edən kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov iqlimə dayanıqlı kənd təsərrüfatının inkişaf etdirilməsi və qida sistemlərinin transformasiyasına dair Azərbaycan hökumətinin təşəbbüsləri barədə iştirakçılara məlumat verib. İqlim dəyişikliyinin aqrar sektora da mənfi təsir etdiyini bildirən nazir su resurslarının azlığı, torpaqların şoranlaşması problemlərinin aradan qaldırılması üçün icra olunan dayanıqlı kənd təsərrüfatı, su idarəçiliyi və iqlimə uyğunlaşma strategiyaları barədə danışıb.
İştirakçılar Fermerlər üçün Bakı Harmoniya İqlim Təşəbbüsü haqqında məlumatlandıran nazir Məcnun Məmmədov bildirib ki, bu təşəbbüs, qlobal tərəfdaşları bir araya gətirməklə, iqlimə müsbət təsir göstərən qida sistemləri üzrə investisiyaların təşviqi və xüsusilə qadınlar və gənclər üçün daha güclü dəstəyin təmin olunması məqsədi daşıyır.
Azərbaycanın kənd təsərrüfatı sektorunun iqlimə dayanıqlı inkişafında qlobal əməkdaşlığın əhəmiyyətini önə çəkən nazir qeyd edib ki, ölkəmiz beynəlxalq tərəfdaşlarla əməkdaşlıq edərək dayanıqlı kənd təsərrüfatı praktikasının inkişafı və iqlimə dayanıqlı gələcəyin təmin olunması prinsiplərinə sadiq qalır.
Tədbir iştirakçıları qida sistemlərinin transformasiyası, iqlim dəyişikliyinin aqrar sahəyə təsirini azaltmaq və məhsuldarlığı artırmaq üçün innovativ modellər və siyasətlər, karbonsuzlaşdırma və təbiətin bərpası, torpaq istifadəsində dayanıqlı keçidlərə nail olmaq üçün strategiyalar, dayanıqlı torpaq istifadəsinin maliyyələşdirilməsi, kənd təsərrüfatı və qida sistemlərinin transformasiyası üçün maliyyə modelləri və digər aktual mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar. Qeyd olunub ki, COP29 çərçivəsində keçirilən bu tədbir ərzaq təhlükəsizliyi, dayanıqlılıq və təbiətin qorunması sahələrində ölkələr arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi və iqlim dəyişikliklərinə qarşı qlobal tədbirlərin təşviqi baxımından müsbət nəticələrə səbəb olacaq.

Within the framework of COP29, discussions were held on “decarbonization, harmonization of food systems and restoration of nature on the path of 1.5°C
Within the framework of the 29th Session of the Conference of parties to the UN Framework Convention on climate change, discussions were held on the topic “Decarbonization, harmonization of food systems and restoration of nature at 1.5°C”.
Minister of Climate Change and Environment of the United Arab Emirates Dr. Danish Prime Minister Mette Frederiksen, Ethiopian President Taye Atske Selassie, deputy prime minister and Finance Minister of the Republic of Fiji Biman Prasad, FAO Director General Gu Dongyu emphasized that proper use of land and water resources is one of the key factors in the fight against climate change.
Speaking at the discussions, Minister of Agriculture Majnun Mammadov informed the participants about the initiatives of the government of Azerbaijan on the development of climate-resistant agriculture and the transformation of food systems. Noting that climate change has a negative impact on the agricultural sector, Minister spoke about sustainable agriculture, water management and climate adaptation strategies implemented to eliminate problems of scarcity of water resources, salinization of soils.
Informing participants about the Baku Harmony Climate Initiative for Farmers, Minister Majnun Mammadov said that this initiative aims to promote investments in food systems that have a positive impact on the climate by bringing together global partners and provide stronger support, especially for women and young people.
Emphasizing the importance of global cooperation in the climate-sustainable development of the agricultural sector of Azerbaijan, Minister noted that our country, in cooperation with international partners, adheres to the principles of developing sustainable agricultural practices and ensuring a climate-sustainable future.
The event participants exchanged views on the transformation of food systems, innovative models and policies to reduce the impact of climate change on the agricultural sector and increase productivity, decarbonization and restoration of nature, strategies for achieving sustainable transitions in land use, financing of sustainable land use, financial models for the transformation of agricultural and food systems and other topical topics. It was noted that this event, held within the framework of COP29, will lead to positive results in terms of expanding cooperation between countries in the fields of food security, sustainability and nature conservation and promoting global measures against climate change.