BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının Bakıda keçirilən 29-cu sessiyası çərçivəsində (COP29) "Fermerlər üçün Bakı Harmoniya İqlim Təşəbbüsünün işə salınması: fermerlərin iqlim dəyişikliyinə qarşı dayanıqlığının artırılması üçün imkanların genişləndirilməsi" rəsmi elan edilib.
COP29 Sədrliyi, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi və BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO) ilə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində formalaşan bu mühüm təşəbbüs kənd təsərrüfatında, qida sistemlərində, su idarəçiliyində iqlim dəyişikliyinə uyğunlaşma və davamlı inkişafın təşviqinə yönəlib.
“Qida, Kənd Təsərrüfatı və Su Günü”ndə keçirilən panel müzakirənin moderatorluğunu BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) İqlim Dəyişikliyi, Biomüxtəliflik və Ətraf Mühit Ofisinin Direktoru Kaveh Zahedi edib.
Tədbirdə çıxış edən COP29-un Prezidenti Muxtar Babayev bildirib ki, paytaxt Bakının ev sahibliyi etdiyi beynəlxalq iqlim konfransında digər COP-larda olduğu kimi dünya ictimaiyyəti üçün qlobal təşəbbüslər - çağırılar formalaşıb. COP29 üçün 14 qlobal təşəbbüsdən biri kənd təsərrüfatı, ətraf mühit və iqlim məsələlərini özündə ehtiva edən Fermerlər üçün “Bakı Harmoniya İqlim Təşəbbüsü”nün əsas məqsədlərindən biri kənd icmalarının, qadın və gənclərin imkanlarının genişləndirilməsi və kənd təsərrüfatının iqlim dəyişmələrinə qarşı davamlılığının artırılmasına nail olmaqdır. COP29 prezidenti bildirib ki, "Harmoniya” təşəbbüsü çərçivəsində kənd təsərrüfatının dayanıqlı inkişafı yerli və qlobal səviyyədə iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə mühüm rol oynayacaq.
Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov “Harmoniya”nın məqsədlərinin sadə, lakin vacib olduğunu vurğulayıb. Nazir bildirib ki, ilk növbədə “Harmoniya” təşəbbüsü iqlimə davamlı kənd təsərrüfatı sistemlərinin qurulmasında maraqlı tərəfləri bir araya gətirməklə aqroərzaq sistemlərinin daha dayanıqlı və davamlı modelə çevrilməsi istiqamətində qlobal səyləri birləşdirən platforma kimi nəzərdə tutulub. Kənd təsərrüfatı sektorunda adaptasiya tədbirlərinin təşviq edilməsində bir növ aqreqator rolunu oynayacaq bu təşəbbüs şəbəkə və koalisiyaları bir araya gətirərək onların gücündən yararlanacaq, təcrübə mübadiləsini təmin edəcək. Başqa sözlə, bu platforma fermerlərin təcrübi biliklər əldə etməsi, rəqəmsal alətlərə çıxışı, dünyanın ən yaxşı təcrübələri və innovasiyaları ilə tanış olmasında əvəzsiz rol oynayacaq. İkincisi, bu təşəbbüs kənd təsərrüfatı sistemlərinin transformasiyasını dəstəkləyəcək, davamlı kənd təsərrüfatını dəstəkləyən investisiyaları səfərbər etməyə imkan verəcək. Təşəbbüs çərçivəsində beynəlxalq təşəkilatlar, dövlət və özəl qurumlar, eləcə də bütün tərəfdaşlar arasında əməkdaşlıq nəticəsində iqlim maliyyələşməsi ilə bağlı yeni alət və layihələrin tətbiqi nəzərdə tutulur ki, bununla da sərmayələr daha əlçatan və effektiv olacaq.
Üçüncü məqam ondan ibarətdir ki, “Harmoniya” təşəbbüsü kənd təsərrüfatının onurğa sütunu və gələcək dayanıqlığın əsas hərəkətverici qüvvəsi olan fermerlərin, xüsusilə qadınların və gənclərin imkanlarının artırılmasında mühüm rol oynayacaq. Lazımi alətlər, təlim və iqlim maliyyəsi ilə təchiz etməklə Harmoniya kənd təsərrüfatı icmaları və fermerləri təcrübələrini davamlı təkmilləşdirməyə təşviq edəcək.
FAO-nun Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə Regional Nümayəndəsi Viorel Gutu son illərdə iqlim dəyişikliyinin iqtisadiyyatın bir çox sahələrinə, o cümlədən kənd təsərrüfatı sahəsinə təsir etdiyini vurğulayıb. O, mübarizə tədbirləri çərçivəsində kənd icmalarının, qadın və gənclərin fəaliyyətinin dəstəklənməsinə, iqlim maliyyəsinə xüsusi diqqət yetirilməsinin vacib olduğunu diqqətə çatdırıb: “Son 10 il ərzində aqro-ərzaq sistemləri, iqlim dəyişikliyi və maliyyə ilə əlaqəli təşəbbüslər, koalisiyalar, şəbəkələr və tərəfdaşlıqlar əhəmiyyətli inkişaf edib. Bununla yanaşı, daha təsirli iqlim tədbirləri həyata keçirmək və aqro-ərzaq sistemlərinin daha sürətli transformasiyasını həyata keçirmək üçün daha çox koordinasiyaya ehtiyac var. Harmoniya Təşəbbüsü bu baxımdan çox önəmlidir".
Rəsmi açılış mərasimindən sonra “Harmoniya niyə vacibdir? Bu təşəbbüs hansı boşluqları həll edəcək?” mövzusunda panel sessiya keçirilib. Sessiyada çıxış edən Kənd təsərrüfatı nazirinin müavini İlhamə Qədimova aqrar sahənin bölgələrdə məşğulluğun təmin olunmasında, o cümlədən kənd icmalarının, qadın və gənclərin gəlirlərinin formalaşmasında mühüm rol oynadığını, bu təşəbbüsün iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə qadın və gənclərin rəqəmsal savadlılığını təşviq edəcəyini, rəqəmsal alətlərə çıxışın təmin edilməsinə, fərdi təsərrüfatların dəstəklənməsinə xidmət edəcəyini vurğulayıb.
Panel müzakirələrdə çıxış edən Dünya Bankının Kənd təsərrüfatı və qida üzrə qlobal direktoru Shobha Shetty, BMT Qadınlar Təşkilatının İqtisadi inkişaf bölməsinin rəhbəri Jemimah Njuki, Dünya Fermerlər Təşkilatının Baş Katibi Andrea Porro və digər natiqlər iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə qlobal əməkdaşlığın önəmli olduğunu, bu istiqamətdə kompleks yanaşmanı özündə ehtiva edən Fermerlər üçün Bakı Harmoniya İqlim Təşəbbüsünü dəstəklədiklərini vurğulayıblar.

Within the framework of the 29th Session of the conference of parties to the UN Framework Convention on climate change in Baku (COP29), it was officially announced "Launching the Baku Harmony Climate Initiative for farmers: expanding opportunities to increase farmers 'resilience to climate change".
Formed in cooperation with the COP29 presidency, the Ministry of Agriculture and the UN Food and Agriculture Organization (FAO), this important initiative is aimed at promoting climate change adaptation and sustainable development in agriculture, food systems, water management.
The panel discussion on "Food, Agriculture and Water Day" was moderated by Kaveh Zahedi, director of the UN Food and Agriculture Organization (FAO) Office on climate change, biodiversity and the environment.
Speaking at the event, the president of COP29 Mukhtar Babayev said that at the international climate conference hosted by the capital Baku, as in other COP, global initiatives have been formed for the world community. One of the main goals of the “Baku Harmony Climate Initiative” for farmers, one of the 14 g0lobal initiatives for COP29, which includes issues of agriculture, the environment and climate, is to expand the opportunities of rural communities, women and young people, and increase the resilience of agriculture to climate change. The President of COP29 said that the sustainable development of agriculture within the framework of the "Harmony" initiative will play an important role in the fight against climate change at the local and global levels.
Minister of Agriculture Majnun Mammadov stressed that the goals of "Harmony" are simple but important. Minister said that, first of all, the "Harmony" initiative is intended as a platform that unites global efforts to transform agro-agricultural systems into a more sustainable and sustainable model by bringing together stakeholders in the construction of climate-resistant agricultural systems. This initiative, which will serve as a kind of aggregator in promoting adaptation measures in the agricultural sector, will bring together networks and coalitions to take advantage of their power and ensure the exchange of experience. In other words, this platform will play an invaluable role in helping farmers gain experimental knowledge, access to digital tools, and become familiar with world best practices and innovations. Secondly, this initiative will support the transformation of agricultural systems, will allow mobilizing investments that support sustainable agriculture. Within the framework of the initiative, as a result of international initiatives, cooperation between public and private institutions, as well as all partners, it is planned to introduce new tools and projects related to climate financing, thanks to which investments will become more accessible and effective.
The third point is that the "Harmony" Initiative will play an important role in increasing the opportunities of farmers, especially women and young people, which are the backbone of Agriculture and the main driving force of future sustainability. By equipping them with the necessary tools, training and climate funding, Harmony will encourage agricultural communities and farmers to continuously improve their practices.
FAO Regional Representative for Europe and Central Asia Viorel Gutu stressed that in recent years, climate change has affected many sectors of the economy, including agriculture. She noted that it is important to pay special attention to the support of rural communities, women and youth activities, climate finance within the framework of the struggle measures: “Over the past 10 years, initiatives, coalitions, networks and partnerships related to agro-food systems, climate change and finance have developed significantly. At the same time, more coordination is needed to implement more effective climate measures and carry out a faster transformation of agro-food systems. Harmony Initiative is very important in this regard". After the official opening ceremony, “Why is harmony important? What gaps will this initiative address?" panel session was held. Speaking at the session, Deputy Minister of Agriculture Ilhama Gadimova emphasized that the agrarian sector plays an important role in ensuring employment in the regions, including in the formation of rural communities, incomes of women and young people, this initiative will promote digital literacy of women and young people in the fight against climate change, provide access to digital tools, and support individual farms.
Shobha Shetty, global director of Agriculture and food at the World Bank, Jemimah Njuki, Head of the UN Women's Economic Development Division, Andrea Porro, Secretary General of the World Farmers ' Organization, and other speakers spoke at the panel discussions and emphasized the importance of global cooperation in combating climate change and their support for the Baku Harmony Climate Initiative for farmers.