“COP-dan COP-a aqrar-qida irsləri: qlobal iqlim məqsədlərinə nail olmağın açarı” mövzusunda panel müzakirələr keçirilib
COP29 çərçivəsində “Qida, Kənd Təsərrüfatı və Su Günü”ndə də iqlim dəyişikliyi və iqliməuyğun kənd təsərrüfatının mövzusu xüsusi müzakirəsi davam etdirilir. Beynəlxalq iqlim konfransının səkkizinci günündə “COP-dan COP-a aqrar-qida irsləri: qlobal iqlim məqsədlərinə nail olmağın açarı” mövzusunda panel müzakirələr keçirilib.
“Mavi zona”da keçirilən tədbirdə qlobal iqlim öhdəlikləri müzakirə olunub.
“Qida, Kənd Təsərrüfatı və Su Günü”ndə keçirilən panel müzakirənin moderatorluğunu BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) İqlim Dəyişikliyi, Biomüxtəliflik və Ətraf Mühit Ofisinin Direktoru Kaveh Zahedi edib.
Tədbirdə çıxış edən kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov beynəlxalq iqlim konfranslarında əldə edilən nailiyyətlərin daha da inkişaf etdirilməsinin mühüm olduğunu diqqətə çatdırıb. Nazir bildirib ki, Fermerlər üçün Bakı Harmoniya İqlim Təşəbbüsü bütün dünyada dayanıqlı aqro-ərzaq sistemlərinin yaradılması üçün səyləri uyğunlaşdırmaq məqsədi daşıyır. “Harmoniya təşəbbüsünün COP28 BƏƏ Bəyannaməsində göstərilən məqsədlərə tam uyğun olduğunu deyən nazir bu təşəbbüsün iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə ilə bağlı əməkdaşlığın gücləndirilməsi və əldə edilən nailiyyətlərin inkişaf etdirilməsində mühüm rol oynayacağını vurğulayıb. Bu təşəbbüs daimi birgə fəaliyyətin təməlini qoymaqla daha güclü, iqlimə davamlı qida sistemlərinin mirasının yaradılması prosesinə əhəmiyyətli dəstək verəcək, kənd təsərrüfatının gələcəyini formalaşdıracaq.
Böyük Britaniyanın Ətraf mühit naziri Mary Creagh, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin İqlim dəyişikliyi və ətraf mühit naziri Amna Al Dahak, eləcə də “COP-dan COP-a fəaliyyətin sürətləndirilməsi” panel sessiyasında çıxış edən rəsmilər COP konfranslarının iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə və onun təsirlərinə uyğunlaşma üçün mühüm sektor kimi aqro-ərzaq sistemlərinə getdikcə daha çox diqqət yetirdiyini, qlobal iqlim öhdəliklərini yerinə yetirməyin vacib olduğunu diqqətə çatdırıblar.
Bildirilib ki, bu tədbir sinerjiləri müəyyən etməyə, öyrənilən dərsləri bölüşməyə və UNFCCC çərçivəsində qlobal iqlim öhdəliklərinə nail olmaq üçün milli və regional səviyyələrdə sürətləndirilmiş fəaliyyəti təşviq etməyə ximət edəcək. Eyni zamanda, tədbir sektorlar arasında daha güclü əməkdaşlığı inkişaf etdirmək, resursları sadələşdirmək və uzunmüddətli hədəflərə davamlı diqqəti təşviq etmək üçün bir fürsət kimi dəyərləndirilir.

Panel discussions on "Agri-food heritage from COP to COP: key to achieving global climate goals" were held
A special discussion on the topic of climate change and climate-friendly agriculture continues at the “Food, Agriculture and Water Day” within the framework of COP29. On the eighth day of the international climate conference, panel discussions were held on the topic “Agri-food heritage from COP to COP: the key to achieving global climate goals”.
Global climate commitments were discussed at the event held in the "Blue zone".
The panel discussion on "Food, Agriculture and Water Day" was moderated by Kaveh Zahedi, Director of the UN Food and Agriculture Organization (FAO) Office on Climate Change, Biodiversity and Environment.
Speaking at the event, Minister of Agriculture Majnun Mammadov brought to attention the importance of further development of the achievements achieved at international climate conferences. The Minister said that the Baku Harmony Climate Initiative for farmers aims to harmonize efforts to create sustainable agri-food systems around the world. Noting that the Harmony Initiative fully complies with the goals set out in the COP28 UAE Declaration, the Minister stressed that this initiative will play an important role in strengthening cooperation and developing the achievements in combating climate change. This initiative will provide significant support to the process of creating a legacy of stronger, climate-resistant food systems and shape the future of agriculture by laying the foundation for permanent joint action.
UK Environment Minister Mary Creagh, United Arab Emirates Climate Change and Environment Minister Amna Al Dahak, as well as officials speaking at the panel session “Accelerating action from COP to COP” pointed out that COP conferences are increasingly focusing on agri-food systems as an important sector for combating climate change and adapting to its impacts, and that it is important to meet global climate.
It was noted that this measure will aim to identify synergies, share lessons learned and promote accelerated activities at the national and regional levels to achieve global climate commitments under the UNFCCC. At the same time, the event is viewed as an opportunity to promote stronger cooperation between sectors, simplify resources and promote continued focus on long-term goals.