Azərbaycanın ev sahibliyi etdiyi COP29 sessiyası çərçivəsində Dayanıqlı Transformasiya üçün Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı (FAST) tərəfdaşlığı üzrə nazirlər görüşü keçirilib.
COP29 Sədrliyi, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi və FAO ilə əməkdaşlıq çərçivəsində baş tutan görüşün moderatorluğunu BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) İqlim Dəyişikliyi, Biomüxtəliflik və Ətraf Mühit Ofisinin Direktoru Kaveh Zahedi edib.
Tədbirdə çıxış edən kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov Davamlı Transformasiya üçün Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Tərəfdaşlığını (FAST) iqlim dəyişikliyindən təsirlənən kiçik fermerlərə və kənd icmalarına çatmaq üçün maliyyəni səfərbər etməklə kənd təsərrüfatında effektiv iqlim fəaliyyətinə təcili ehtiyacı həll edən mühüm platforma adlandırıb. Nazir əlavə edib ki, FAST vasitəsilə kənd təsərrüfatı sistemlərində iqlim həllərinin həm təsirli, həm də əhatəli olmasını təmin etmək üçün vahid yanaşma qurulur. COP29 sessiyası çərçivəsində Fermerlər üçün Bakı Harmoniya təşəbbüsünün elan edildiyini deyən nazir əsas məqsədin Harmoniya ilə mövcud təşəbbüslər arasında uyğunlaşmanı təşviq edən, iqlim təsirlərinə ən həssas olanları dəstəkləmək üçün konkret fəaliyyət göstərən yeni əməkdaşlıq yolunu yaratmaqdan ibarət olduğunu diqqətə çatdırıb.
O bildirib ki, “Harmoniya” təşəbbüsü bütün müvafiq iqlim təşəbbüslərini bir araya gəlməyə, bilikləri bölüşməyə və fermerlərə dəstəyi gücləndirməyə dəvət edən inklüziv platforma kimi nəzərdə tutulub. Dialoq və əməkdaşlıq üçün strukturlaşdırılmış məkan yaratmaqla, Harmoniya müntəzəm mübadilə və yaxınlaşma üçün yeni yollara töhfə verməklə FAST-ın məqsədlərinə yaxından uyğunlaşır. “Biz “Harmoniya”nı kənd təsərrüfatı icmalarında davamlılığın qurulmasında iqlim maliyyəsini daha əlçatan və daha effektiv edən birləşdirici təşəbbüs olan FAST Tərəfdaşlığının əsas davamı kimi təsəvvür edirik”.
Müzakirələrdə çıxış edən Misirin kənd təsərrüfatı nazirinin müavini Adel Abdelazeem, COP28 Ərzaq Sistemləri Qrupunun məsləhətçisi Zak Bleicher, Braziliya Xarici İşlər Nazirliyinin İqlim fəaliyyəti şöbəsinin rəhbəri Mario Mottin, FAO-nun İqlim Dəyişikliyi, Ətraf Mühit və Biomüxtəliflik İdarəsinin Baş təbii sərvətlər mütəxəssisi Martial Bernoux, Almaniyanın Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Federal Nazirliyinin Parlament Dövlət Katibi Klaudiya Müller və digər natiqlər iqlim maliyyələşdirməsini sürətləndirmək üçün COP-dan COP-a əməkdaşlığın əhəmiyyəti, FAST və Harmoniya təşəbbüsləri arasında əlaqə, kənd təsərrüfatı sistemlərinin transformasiyası, yeni çağırışlara uyğun dayanıqlı kənd təsərrüfatı sisteminin yaradılması, ətraf mühiti qorumaqla məhsuldarlığın artırılması, bu istiqamətlərdə qlobal əməkdaşlıq məsələlərinə toxunublar.
Tədbirin sonunda mövzu ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, iştirakçıların sualları cavablandırılıb.

As part of the COP29 session hosted by Azerbaijan, a ministerial meeting on food and Agriculture (FAST) partnership for Sustainable Transformation was held.
The meeting, chaired by COP29, in cooperation with the Ministry of Agriculture and FAO, was moderated by Kaveh Zahedi, director of the UN Food and Agriculture Organization (FAO) Office for climate change, biodiversity and the environment.
Speaking at the event, Minister of Agriculture Majnun Mammadov called The Food and Agriculture Partnership for Sustainable Transformation (FAST) an important platform that addresses the urgent need for effective climate action in agriculture by mobilizing funding to reach small farmers and rural communities affected by climate change. The minister added that through FAST, an integrated approach is being built to ensure that climate solutions in agricultural systems are both effective and inclusive. Noting that the Baku Harmony Initiative for farmers was announced within the framework of the COP29 session, the minister brought to the attention that the main goal is to create a new way of cooperation that promotes harmony between Harmony and existing initiatives and acts concretely to support the most vulnerable to climatic influences.
He said that the “Harmony” Initiative is designed as an inclusive platform that invites all relevant climate initiatives to come together, share knowledge and strengthen support for farmers. By creating a structured space for dialogue and collaboration, Harmony closely aligns with FAST's goals by contributing to new paths for regular exchange and rapprochement. ”We envision 'harmony' as a key continuation of the FAST Partnership, a unifying initiative that makes climate finance more accessible and more effective in building sustainability in agricultural communities”.
Adel Abdelazeem, Deputy Minister of Agriculture of Egypt, Zak Bleicher, advisor to the COP28 Food Systems Group, Mario Mottin, head of the Climate Action department of the Brazilian Foreign Ministry, Martial Bernoux, Chief Natural Resources Officer of the FAO's Department of Climate Change, Environment and Biodiversity, Claudia Muller, Parliamentary Secretary of State of the Federal Ministry of Food and Agriculture of Germany, and, other speakers touched upon the issues of transformation of agricultural systems, creation of a sustainable agricultural system in line with new challenges, increasing productivity by protecting the environment, and global cooperation in these areas.