BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin “Qida, Kənd Təsərrüfatı və Su Günü”ndə keçirdiyi sonuncu panel müzakirə “Fermerlər üçün İqlim Maliyyəsinin işlək mexanizmi: Təsərrüfatdaxili təcrübələr və konkret həllər” mövzusuna həsr olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov beynəlxalq iqlim konfransı çərçivəsində keçirilən panel müzakirələrin kənd təsərrüfatının gələcəyinə xidmət etdiyini, kollektiv fəaliyyətin qlobal qida sistemlərinin iqlim dəyişikliyi, ərzaq təhlükəsizliyi və davamlı inkişaf çağırışlarına cavab verməsi prosesinə töhfə verəcəyini qeyd edib.
Nazir kənd təsərrüfatının gələcəyinin innovasiya, texnologiya və inklüzivlikdən asılı olduğunu vurğulayıb. O bildirib ki, bu məqsədlə Azərbaycan hökuməti fermerlərə məhsuldarlığı optimallaşdıran, resurslara qənaət edən və iqlimə davamlılığı artıran süni intellekt və rəqəmsal alətlər də daxil olmaqla qabaqcıl texnologiyaların mənimsənilməsinə kömək edən təşəbbüslərə üstünlük verir. Bu yanaşma təkcə məhsuldarlığı artırmaq üçün deyil, həm də davamlı kənd təsərrüfatı təcrübələrinin təməlini yaratmaq üçün vacibdir.
Nazir tədbir iştirakçılarını fermerlərin, qadınların və gənclərin səlahiyyətlərini gücləndirməyə, həll yollarını paylaşmağa və qlobal ərzaq təhlükəsizliyinə töhfə verməyi hədəfləyən Fermerlər üçün Bakı Harmoniya İqlim Təşəbbüsünü dəstəkləməyə çağırıb: “Biz inanırıq ki, bu təşəbbüs altında birləşməklə, davamlılığı gücləndirən və hətta iqlim qeyri-müəyyənliyi qarşısında fermerlərə inkişaf etməyə imkan verən güclü şəbəkə yarada bilərik”.
Panel müzakirələrdə çıxış edən yerli və xarici mütəxəssislər qeyd ediblər ki, məhdud resurslardan səmərəli istifadə etmək üçün kənd təsərrüfatının hər bir sektorunda rəqəmsallaşma tələb olunur. Onların fikrincə, innovasiyaların inteqrasiya edilməsi, insan potensialının və inklüzivliyin inkişaf etdirilməsi gələcəkdə kənd təsərrüfatının uğurunu müəyyən edəcək. Natiqlər vurğulayıblar ki, müasir dövrdə qlobal iqlim dəyişikliyi fonunda kənd təsərrüfatının inklüziv və dayanıqlı inkişafının təmin olunması əsas hədəflərdən birinə çevrilib. Bildirilib ki, aqrar sahədə istehsalın artırılması və ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsi qlobal səviyyədə mütəmadi əməkdaşlığı zəruri edir.

The last panel discussion held by the Ministry of Agriculture at the “Food, Agriculture and Water Day” within the framework of the 29th Session of the Conference of parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) was devoted to the topic “Working Mechanism of climate finance for farmers: on-farm practices and concrete solutions”.
Opening the event, Minister of Agriculture Majnun Mammadov noted that the panel discussions held within the framework of the International Climate Conference serve the future of agriculture, and that collective action will contribute to the process of global food systems responding to the challenges of climate change, food security and sustainable development.
The Minister stressed that the future of agriculture depends on innovation, technology and inclusion. He said that for this purpose, the government of Azerbaijan prefers initiatives that help farmers to adopt advanced technologies, including artificial intelligence and digital tools that optimize productivity, save resources and increase climate resistance. This approach is important not only to increase productivity, but also to create the foundation for sustainable agricultural practices.
The Minister called on the participants to support the Baku Harmony Climate Initiative for farmers, which aims to strengthen the empowerment of farmers, women and youth, share solutions and contribute to global food security: “We believe that by uniting under this initiative, we can create a strong network that strengthens sustainability and allows farmers to develop even in the face of climate uncertainty”.
Speaking at the panel discussions, local and foreign experts noted that digitalization is required in every sector of agriculture in order to effectively use limited resources. In their opinion, the integration of innovations, the development of human potential and inclusion will determine the success of agriculture in the future. The speakers emphasized that ensuring the inclusive and sustainable development of Agriculture in the light of global climate change in the modern era has become one of the main goals. It was noted that increasing production in the agricultural sector and ensuring food security necessitates regular cooperation at the global level.