Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzinin direktoru COP29 çərçivəsində panel müzakirələrdə çıxış edib
Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzinin direktoru Rəşad Hüseynov BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının Bakıda keçirilən 29-cu sessiyası çərçivəsində Kənd Təsərrüfatı üzrə Amerika Əməkdaşlıq İnstitutunun (IICA) təşkil etdiyi “İqlim fəaliyyəti üçün dialoq: su yoxdursa, ərzaq təhlükəsizliyi də yoxdur” adlı panel müzakirədə iştirak edib.
Suya əlçatanlıq, qida istehsalı və ərzaq təhlükəsizliyi, biomüxtəliflik, iqlim dəyişikliyinə davamlılıq və fəlakət riskinin azaldılması sahələrində kənd təsərrüfatı həllərindən bəhs olunan tədbirdə Mərkəz rəhbəri ona ünvanlanan suallar əsasında Azərbaycanda suvarma suyunun idarəedilməsi sahəsində görülən işlərdən danışıb. Bildirib ki, suya qənaət məqsədilə müasir suvarma sistemlərinin tətbiqinə mühüm dövlət dəstəyi verilir, su ehtiyatlarının səmərəli istifadəsi, itkilərin azaldılması, yeni su mənbələrinin yaradılması, idarəetmənin təkmilləşdirilməsi və digər istiqamətlərdə genişmiqyaslı tədbirlər həyata keçirilir.
Direktor qeyd edib ki, ölkədə sututarlar, suvarma kanalları dövlətin maliyyəsi hesabına qurulur, köhnəlmiş sistemlər dövlət büdcəsi hesabına təmir olunur. Həmçinin son illərdə iqlim dəyişiklikləri ilə əlaqədar olaraq suya artan tələbatın təmin olunması üçün yeni sututarlar yaradılır, suya qənaət edilməsi üçün onun örtülü kanallar və borular vasitəsilə çatdırılması istiqamətində işlər görülür.
Rəşad Hüseynov, həmçinin vurğulayıb ki, kənd təsərrüfatında suya qənaət edən müasir suvarma sistemlərindən istifadə dövlət tərəfindən təşviq edilir, bu sistemlərin qurulmasına dövlət dəstəyi göstərilir. Fermerlər müasir suvarma sistemlərini qurmaq üçün ümumi məbləğin yalnız 20 faizini avans şəklində ödəyir, 40 faiz dövlət tərəfindən qarşılanır, qalan məbləğin də 5 il müddətində ödənilməsi üçün faizsiz kreditlər verilir.
O cümlədən, müasir suvarma sistemlərindən istifadə etməklə məhsul istehsal edən fermerlərə subsidiyalar verilir.
Tədbirdə su çatışmazlığı problemləri, kənd təsərrüfatında su idarəçiliyinin səmərəliliyinin artırılması və s. məsələlərlə bağlı maraqlı çıxışlar olub, müzakirələr aparılıb.

Director of the Agricultural Research Center speaks at panel discussions within the framework of COP29
21 November 2024
Rashad Huseynov, Director of the Agricultural Research Center, participated in the panel discussion titled “Dialogue for Climate Action: No Water, No Food Security” organized by the Inter-American Institute for Agricultural Cooperation (IICA) within the framework of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change held in Baku.
Head of the Center spoke about the work done in the field of irrigation water management in Azerbaijan based on the questions addressed to him at the event, which discussed agricultural solutions in the areas of water access, food production and food security, biodiversity, climate change resilience and disaster risk reduction. He noted that important state support is provided for the implementation of modern irrigation systems in order to save water, and large-scale measures are being implemented in the areas of efficient use of water resources, reduction of losses, creation of new water sources, improvement of management and other areas.
The Director noted that water reservoirs and irrigation canals in the country are being built at the expense of state funds, and outdated systems are being repaired at the expense of the state budget. Also, in recent years, new water reservoirs have been created to meet the increasing demand for water due to climate change, and work is being done to deliver it through covered canals and pipes to save water.
Rashad Huseynov also emphasized that the use of modern water-saving irrigation systems in agriculture is encouraged by the state, and state support is provided for the construction of these systems. Farmers pay only 20 percent of the total amount in advance to build modern irrigation systems, 40 percent is covered by the state, and interest-free loans are provided to pay the remaining amount within 5 years.
In addition, subsidies are provided to farmers who produce products using modern irrigation systems.
Interesting speeches and discussions were held at the event on water shortage problems, increasing the efficiency of water management in agriculture, etc.