Tərəvəzçilik Elmi Tədqiqat İnstitutuna akkreditasiya haqqında şəhadətnamə təqdim olunub
“Tərəvəzçilik Elmi Tədqiqat İnstitutu” publik hüquqi şəxs Ali Attestasiya Komissiyasında (AAK) akkreditasiyadan keçib. Kənd Təsərrüfatı Nazirliyində keçirilən tədbirdə “Tərəvəzçilik Elmi Tədqiqat İnstitutu” publik hüquqi şəxsə akkreditasiya haqqında şəhadətnamə təqdim edilməsinə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov bildirib ki, son illər Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin ölkəmizdə qeyri-neft sektoruna göstərdiyi yüksək diqqətin nəticəsi kimi iqtisadiyyatın aparıcı sahələrindən olan kənd təsərrüfatı yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyub. Müasir dövrdə aqrar sahənin elmi əsaslarla inkişaf etdirilməsi və elmi-texniki tərəqqinin aqrar sahəyə tətbiqi ən mühüm prioritetlərdən sayılır. Kənd təsərrüfatında elm və innovasiyaların tətbiqinin genişləndirilməsi, aqrar sahədə aparılan tədqiqatlar məhsuldarlığın yüksəldilməsi və davamlı inkişafın təmin edilməsində mühüm amillərdən biridir. Elmi potensialdan, müasir yanaşmalardan səmərəli istifadə olunması effektiv nəticələrin əldə edilməsi, ölkədə elmi əsaslı innovativ təsərrüfatların yaradılması prosesini daha da sürətləndirir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının sədri professor Famil Mustafayev akkreditasiyanın keçirilməsi proseduru, bununla bağlı normativ-hüquqi aktların ölkədə aparılan islahatlar çərçivəsində təkmilləşdirilməsi, bu sahədə komissiyanın fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib. Professor akkreditasiya prosesinin müəssisələrdə elmi fəaliyyətin təşkili və idarə edilməsinin, elmi proqramların və elmi tədqiqatların səmərəliliyinin təmin edilməsində xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb. O bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının “Elm haqqında” Qanunun 24-cü maddəsi və “Elmi təşkilatların akkreditasiyadan keçirilməsi qaydaları”na əsasən “Elmi təşkilatların doktorantura hazırlığı üzrə Akkreditasiyadan keçirilməsi” layihəsi əsasında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının Rəyasət Heyəti 28 oktyabr 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin tabeliyində “Tərəvəzçilik Elmi Tədqiqat İnstitutu” publik hüquqi şəxsinin akkreditasiyadan keçirilməsi barədə qərar qəbul edib.
Daha sonra “Tərəvəzçilik Elmi Tədqiqat İnstitutu” publik hüquqi şəxsin akkreditasiyası haqqında şəhadətnamə Azərbaycan Respublikasının kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədova təqdim olunub.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən yaradılmış işçi qrupu tərəfindən İnstitutda bütün istiqamətlər üzrə müvafiq monitorinqlər aparılıb. Bu monitorinqlər elm, istehsalat, kadr hazırlığı, maliyyə menecmenti, maddi-texniki baza, bütün növ hüquqi və elmi sənədləşmənin vəziyyəti, laborator xidmətlər və tədqiqatlar və digər istiqamətləri əhatə edib. Monitorinqlərin nəticəsi olaraq 11 bənddən ibarət tövsiyələr İnstituta təqdim edilib və bu işlərin icrası üçün 2 il möhlət verilib. Ötən dövr ərzində bütün bəndlər üzrə işlər tam olaraq icra olunub.
2024-cü ilin noyabr ayında təkrar monitorinqlər zamanı bütün işlərin yüksək səviyyədə yerinə yetirildiyi işçi qrupu tərəfindən müəyyən edilib və bütün təsdiqedici sənədlər Ali Attestasiya Komissiyasına təqdim edilib. AAK-nın Rəyasət Heyətinin iclasında “Tərəvəzçilik Elmi Tədqiqat İnstitutu” publik hüquqi şəxsin akkreditasiyadan keçirilməsi və müvafiq şəhadətnamənin verilməsi barədə qərar qəbul olunub.

Scientific Research Institute of Vegetable Growing has been accredited by the Higher Attestation Commission
29 December 2024
The Scientific Research Institute of Vegetable Growing has been presented with an accreditation certificate
The public legal entity “Scientific Research Institute of Vegetable Growing” has been accredited by the Higher Attestation Commission (HAC). An event dedicated to the presentation of the certificate of accreditation to the public legal entity “Scientific Research Institute of Vegetable Growing” was held at the event realized at the Ministry of Agriculture.
Speaking at the event, Minister of Agriculture Majnun Mammadov mentioned that in recent years, as a result of the high attention paid by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, to the non-oil sector in our country, agriculture, one of the leading sectors of the economy, has entered a new stage of development. In modern times, the development of the agricultural sector on a scientific basis and the application of scientific and technical progress to the agricultural sector are among the most important priorities. Expanding the application of science and innovations in agriculture, research conducted in the agricultural sector are important factors in increasing productivity and ensuring sustainable development. The effective use of scientific potential and modern approaches further accelerates the process of achieving effective results and creating scientifically based innovative farms in the country.
Professor Famil Mustafayev, Chairman of the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan, provided detailed information on the accreditation procedure, the improvement of related regulatory and legal acts within the framework of the reforms carried out in the country, and the activities of the commission in this area. The professor emphasized that the accreditation process is of particular importance in ensuring the organization and management of scientific activities at enterprises, the effectiveness of scientific programs and scientific research. He noted that, in accordance with Article 24 of the Law of the Republic of Azerbaijan “On Science” and the “Rules for Accreditation of Scientific Organizations”, based on the project “Accreditation of Scientific Organizations for Doctoral Training”, the Presidium of the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan adopted a decision on the accreditation of the public legal entity “Vegetable Scientific Research Institute” under the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan on October 28, 2022.
Later, the certificate of accreditation of the public legal entity “Vegetable Scientific Research Institute” was presented to the Minister of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, Majnun Mammadov.
It should be noted that the working group established by the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan conducted relevant monitoring in all areas of the Institute. These monitoring covered science, production, personnel training, financial management, material and technical base, the state of all types of legal and scientific documentation, laboratory services and research, and other areas. As a result of the monitoring, recommendations consisting of 11 points were submitted to the Institute and a 2-year deadline was given for the implementation of these works. During the past period, work on all points was fully implemented.
During repeated monitoring in November 2024, the working group determined that all work was performed at a high level, and all supporting documents were submitted to the Supreme Attestation Commission. At the meeting of the Presidium of the SAC, a decision was made to accredit the public legal entity "Vegetable Scientific Research Institute" and issue the relevant certificate.