Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) və Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin (LREM) 2024-cü il üzrə illik hesabatına həsr olunmuş iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Vüqar Kərimov, Elm və Təhsil Nazirliyi yanında Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin şöbə müdiri Mübariz Hacıbəyov, eləcə də Səhiyyə, Kənd təsərrüfatı nazirliklərinin, digər dövlət orqanlarının tabeliyində fəaliyyət göstərən müvafiq elmi müəssisələrin, ali təhsil ocaqlarının nümayəndələri və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Tədbiri AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq iclasın gündəliyi barədə məlumat verib. Əvvəlcə 20 Yanvar faciəsinin 35-ci ildönümü ilə əlaqədar faciə qurbanlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Daha sonra iclasda AMEA-nın vitse-prezidenti, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının sədri, akademik İradə Hüseynova bölmənin 2024-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatını təqdim edib. Məlum olub ki, hesabat ilində Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin aqrar tədqiqat və təhsil müəssisələri tərəfindən 1242 elmi əsər, o cümlədən 17 kitab (3-ü xaricdə), 4 monoqrafiya, 697 məqalə (182-si xaricdə, onlardan 117-si “Web of Science” və “Scopus” bazalarında), 524 tezis (212-i xaricdə) nəşr olunub, əməkdaşların əsərlərinə 513 istinad edilib.
Qeyd edək ki, iclasdan öncə AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin əhatə etdiyi institutlarda, Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində, həmçinin ali təhsil və tibb müəssisələrində 2024-cü ildə əldə olunan mühüm elmi nəticələri əks etdirən sərgiyə baxış keçirilib. Sərgidə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzi də iştirak edib. Mərkəzin stendində 2024-cü ildə görülən işlərə dair materiallar, o cümlədən Mərkəzdə hazırlanmış “Azərbaycanda aqrar sahənin inkişafında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin rolu" adlı kitab, “Kənd təsərrüfatının iqtisadiyyatı” jurnalının BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının Bakıda keçirilən 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində hazırlanmış xüsusi buraxılışı sərgilənib.

On January 18, a meeting of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences was realized, dedicated to the annual report of the Department of Biology and Medical Sciences (DBMS) of ANAS and the Lankaran Regional Scientific Center (LREM) for 2024.
The event was attended by the President of ANAS, academician Isa Habibbeyli, members of the Presidium, Deputy Minister of Ecology and Natural Resources Vugar Karimov, Head of the Department of the State Agency for Science and Higher Education under the Ministry of Science and Education Mubariz Hajibeyov, as well as representatives of relevant scientific institutions, higher education institutions operating under the Ministries of Health, Agriculture, other state bodies, and relevant persons.
The President of ANAS, academician Isa Habibbeyli, opened the event and provided information about the agenda of the meeting. First, the dear memory of the victims of the tragedy was commemorated with a minute of silence in connection with the 35th anniversary of the January 20 tragedy.
Later, at the meeting, the Vice-President of ANAS, Chairman of the Scientific Council of the Department of Biology and Medical Sciences, Academician Irada Huseynova presented a report on the scientific and scientific-organizational activities of the department for 2024. It was revealed that in the reporting year, 1242 scientific works were published by the agrarian research and educational institutions of the Ministry of Agriculture, including 17 books (3 abroad), 4 monographs, 697 articles (182 abroad, 117 of which are in the “Web of Science” and “Scopus” databases), 524 theses (212 abroad), and 513 references were made to the works of employees.
It should be noted that before the meeting, an exhibition was held reflecting the important scientific results achieved in 2024 at the institutes covered by the Department of Biology and Medical Sciences of ANAS, the Lankaran Regional Scientific Center, as well as higher education and medical institutions. The Agricultural Research Center of the Ministry of Agriculture also participated in the exhibition. The Center's stand displayed materials on the work done in 2024, including the book "Role of National Leader Heydar Aliyev in the Development of the Agraricultural Sector in Azerbaijan" prepared at the Center, and a special issue of the "Agricultural Economics" magazine prepared within the framework of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) held in Baku.