Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov Quba-Xaşmaz iqtisadi rayonunda fəaliyyət göstərən şərab istehsalı və quşçuluq müəssələrinin fəaliyyəti ilə tanış olub.
Xaçmaz rayonunda “FA Valley” MMC, “Xaçmaz- Şərab” ASC, Şabran rayonunda isə “Merit Brand” MMC şərab istehsalı müəssələri ilə tanış olan nazirə müəssələrin mövcud vəziyyəti, istehsalda istifadə olunan texnoloji avadanlıqlar və istehsal olunan məhsullar, rəqabətə davamlı şərab istehsalının artırılması, xarici bazarlara məhsul ixracı imkanları barədə məlumat verilib.
Müəssisələrdə keçirilən görüşlərdə istehsal zamanı meydana çıxan çətinliklər, ixrac imkanlarının artırılması üçün atılacaq addımlar ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, qabaqcıl təcrübənin digər istehsalçılara ötürülməsi, bu sahədə kadr potensialının gücləndirilməsi, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetinin şərab istehsalı müəssisələri ilə əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Daha sonra nazir Məcnun Məmmədov Siyəzən rayonunda faliyyət göstərən “Siyəzən broyler” ASC-nin fəaliyyəti ilə tanış olub, quş əti istehsalında müasir texnologiyaların tətbiqi ilə maraqlanıb. Nazirə müəssisədə bütün istehsalat zəncirinin beynəlxalq qida təhlükəsizliyini idarəetmə sistemlərinə uyğunlaşdırıldığı, sanitar-gigiyenik və qida təhlükəsizliyi qaydalarına uyğun toyuq əti istehsal olunması, məhsulların sertifikatlaşması prosesi barədə ətraflı məlumat verilib.

Minister of Agriculture Majnun Mammadov got acquainted with the activities of wine production and poultry enterprises operating in the Guba-Khashmaz economic region.
Getting acquainted with “FA Valley” LLC, “Khachmaz - Sharab” OJSC in Khachmaz district, and “Merit Brand” LLC in Shabran district, the Minister was informed about the current state of the enterprises, technological equipment used in production and products produced, increasing competitive wine production, opportunities for exporting products to foreign markets.
During the meetings held at the enterprises, the exchange of views on the difficulties arising during production, the steps to be taken to increase export opportunities, the transfer of best experience to other producers, the strengthening of personnel potential in this area, the possibilities of cooperation with wine production enterprises of the Azerbaijan State Agricultural University were discussed.
Later, Minister Majnun Mammadov got acquainted with the activities of “Siyazan broyler” OJSC, which operates in Siyazan district, and became interested in the application of modern technologies in the production of poultry meat. The Minister was informed in detail about the process of production of chicken meat in accordance with sanitary-hygienic and food safety rules, certification of products, that the entire production chain at the enterprise is adapted to international food safety management systems.