Nazir Məcnun Məmmədov Şamaxı və Ağsuda yerləşən şərab istehsalı müəssisələri və heyvandarlıq təsərrüfatının fəaliyyəti ilə tanış olub
17 Fevral 2025
Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov Şamaxı və Ağsu rayonlarında yerləşən şərab istehsalı müəssisələri və Ağsu rayonunda yerləşən heyvandarlıq təsərrüfatının fəaliyyəti ilə tanış olub.
Şamaxı rayonunda orqanik şərab istehsalçısı olan “Şirvan şərabları” (“Meysəri”) və Ağsu rayonunda “Azgranata” MMC şərab istehsalı müəssisələrinə baş çəkən nazirə müəssisələrin mövcud vəziyyəti, istehsalda istifadə olunan texnoloji avadanlıqlar və istehsal edilən məhsullar barədə məlumat verilib.
Görüşlərdə ölkədə şərabçılığın inkişafı, şərabçılıq məhsullarının istehsalının artırılması və keyfiyyətinin yüksəldilməsi üçün müasir texnologiyaların tətbiqi, bu sahədə təcrübə mübadiləsi, xarici bazarlara məhsul ixracının genişləndirilməsi istiqamətində görülən işlər və atılacaq addımlar müzakirə olunub.
Daha sonra nazir Məcnun Məmmədov Ağsu rayonunda yerləşən “Ağsu Aqropark” QSC-yə baş çəkib, heyvandarlıq müəssisəsinin fəaliyyəti ilə tanış olub. Bildirilib ki, aqroparkın əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biri heyvandarlıqdır. Heyvandarlıq kompleksinin yemə olan ehtiyacı daxili istehsal hesabına ödənilir. Müəssisə təsərrüfatda yem bazasının təmin olunması üçün müasir suvarma sistemləri tətbiq etməklə əkinçilik fəaliyyəti ilə məşğul olur.
Nazirə müəssisədə görülən işlər barədə məlumat verilib, istehsal prosesinin daha da təkmilləşdirilməsi, heyvandarlıq və südçülüyün inkişafı, ixtisaslaşmış ətlik və südlük iribuynuzlu heyvandarlıq təsərrüfatlarının yaradılmasının vacibliyi, istehsalda müasir texnologiyaların tətbiqi, heyvandarlıqda yem təminatı, innovativ yemləndirmənin əhəmiyyəti məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Minister Majnun Mammadov got acquainted with activities of wine production enterprises and livestock farms located in Shamakhi and Agsu
17 February 2025
Minister of Agriculture Majnun Mammadov got acquainted with the wine production enterprises located in Shamakhi and Agsu districts and the activities of the livestock farm located in Agsu district.
Minister was informed about the current state of the enterprises, technological equipment used in production and products produced, visiting the organic wine producer “Shirvan Sharabları” (“Meysari”) in Shamakhi district and the wine production enterprises “Azgranata” LLC in Agsu district.
At the meetings, development of winemaking in the country, the application of modern technologies to increase the production and quality of wine products, exchange of experience in this field, the work done and steps to be taken to expand product exports to foreign markets was discussed.
Later, Minister Majnun Mammadov visited “Agsu Agropark” CJSC located in Agsu district and got acquainted with the activities of the livestock farm. It was noted that one of the main areas of activity of the agropark is livestock farming. The need for feed of livestock complex is met through domestic production. This enterprise is engaged in agricultural activities by applying modern irrigation systems to ensure the feed base in the farm.
Minister was informed about the work carried out at the enterprise, and an exchange of views was held on the issues of further improvement of the production process, development of livestock and dairy farming, the importance of creating specialized beef and dairy cattle farms, the application of modern technologies in production, feed supply in livestock farming, and the importance of innovative feeding.