Nazir Məcnun Məmmədov Bakı və Abşeronda yerləşən quşçuluq və şərab istehsalı müəssisələrinin fəaliyyəti ilə tanış olub
24 Fevral 2025
Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov Bakı şəhəri və Abşeron rayonunda fəaliyyət göstərən quşçuluq və şərab istehsalı müəssisələrinin fəaliyyəti ilə tanış olub.
Bakı şəhəri Suraxanı rayonunda yerləşən “Hicaz Broyler” şirkətinə baş çəkən nazirə müəssisədə görülən işlər barədə məlumat verilib, quşçuluğun inkişafı, sənaye üsulu ilə quş əti istehsalında mövcud vəziyyət, istehsal prosesinin daha da təkmilləşdirilməsi, quş əti istehsalında müasir texnologiyaların tətbiqi məsələləri müzakirə edilib.
Daha sonra nazir Məcnun Məmmədov Abşeron rayonunda “Abşeron Şərab” MMC və “A+Co” MMC şərab istehsalı müəssisələrində olub. Nazirə müəssisələrin mövcud vəziyyəti, istehsalda istifadə olunan texnoloji avadanlıqlar və istehsal olunan məhsullar, rəqabətə davamlı şərab istehsalının artırılması, xarici bazarlara məhsul ixracı imkanları barədə məlumat verilib.
Görüşlərdə şərab istehsalının və ixracının artırılması istiqamətində görülən işlər və atılacaq addımlar müzakirə olunub, şərabçılıq məhsullarının keyfiyyətinin yüksəldilməsi üçün yeni texnika və müasir texnologiyaların tətbiq edilməsi, bu sahədə kadr potensialının gücləndirilməsi, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetinin şərab istehsalı müəssisələri ilə əməkdaşlıq imkanları barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

Minister of Agriculture Majnun Mammadov got acquainted with the activities of poultry and wine production enterprises operating in Baku and Absheron region.
Visiting the “Hicaz Broyler” company located in Surakhani district of Baku, Minister was informed about the work done at the enterprise, and the development of poultry, the current situation in industrial poultry production, further improvement of the production process, and the application of modern technologies in poultry production were discussed.
Later, Minister Majnun Mammadov visited the “Absheron Sharab” LLC and “A+Co” LLC wine production enterprises in Absheron region. Minister was informed on the current state of the enterprises, technological equipment used in production and products produced, increasing competitive wine production, and opportunities for exporting products to foreign markets.
The meetings discussed the work done and steps to be taken to increase wine production and export, and exchanged views on the application of new techniques and modern technologies to improve the quality of wine products, strengthening human resources in this area, and opportunities for cooperation with wine production enterprises of the Azerbaijan State Agricultural University.