Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzində 10-14 mart tarixlərində “Akademik yazı və kənd təsərrüfatına dair elmi jurnallarda məqalə nəşri sahəsində tədqiqatçıların bilik və bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi” mövzusunda beşgünlük seminar keçirilib.
Onlayn seminara Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin elmi-tədqiqat institutlarının və digər tabeli qurumlarının, eləcə də elm və təhsil müəssisələrinin akademik kontingenti, tədqiqatçılar, doktorant və dissertantlar qatılıb.
Həmçinin seminar Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzinin rəsmi “Facebook” səhifəsi üzərindən canlı yayımlanıb. Hər iki platformada seminara maraq böyük olub.
Seminarda Azərbaycan Universitetinin elmi işlər üzrə prorektoru, r.e.d. Yusif Qasımov və həmin universitetin Elm şöbəsinin müdiri, r.ü.f.d. Lətifə Ağamalıyeva “İndekslənən jurnallarda elmi məqalələrin hazırlanmasına qoyulan tələblər”, “Jurnal seçimi və məqalənin təqdimat prosesi” və “Elmi platformalarda müəllif profilləri və elmi sosial şəbəkələrdə istifadə” mövzularında, həmçinin Sidney Universitetinin müəllimi, “Food policy” jurnalının həmredaktoru Dr. David Ubilava “Kənd təsərrüfatı iqtisadiyyatı üzrə akademik nəşr: doğru yanaşma və uğurlu tətbiq etmə”, Zaqreb Universitetinin kənd təsərrüfatı fakültəsinin müəllimləri Dr. Tajana Cop və Dr. Magdalena Zrakic Susac “Tədqiqatçı nöqteyi-nəzərindən elmi jurnallarda nəşrlə bağlı təcrübə” və “Uğurlu nəşr üçün bizə lazım olanlar: cari trendlər, struktur və komponentlər, rəyçilərə cavab”, Corvinus Budapeşt Universitetinin müəllimi, Dayanıqlı İnkişaf İnstitutunun rəhbəri, “Agricultural Economics” jurnalının baş redaktoru Dr. Attila Jambor isə “Bir məqaləni ən yaxşı şəkildə necə dərc etmək olar?” mövzularında təlim aparıb, təcrübələrini bölüşüb, təqdimatla çıxış ediblər.
Seminarın məqsədi iştirakçıların nüfuzlu beynəlxalq jurnallarda elmi yazılarının dərc edilməsi sahəsində bilik və peşəkar bacarıqlarını inkişaf etdirməkdir.

A five-day seminar on “Development of knowledge and skills of researchers in the field of academic writing and publication of articles in scientific journals on agriculture” was held at the Agricultural Research Center on March 10-14.
Online seminar was attended by academic contingent of research institutes and other subordinate bodies of Ministry of Agriculture, as well as scientific and educational institutions, researchers, doctoral students and dissertators.
Seminar was also broadcast live on the official “Facebook” page of the Agricultural Research Center.
There was great interest in the seminar on both platforms. Vice-rector for scientific affairs of Azerbaijan University, Yusif Gasimov and head of the Science Department of the same university, Latifa Aghamaliyeva spoke about "Requirements for the preparation of scientific articles in indexed journals", "Journal selection and Article presentation process" and "Author profiles on scientific platforms and use in scientific social networks", as well as the lecturer of the University of Sydney, co-editor of the journal "Food policy" Dr. David Ubilava "Academic publication on agricultural economics: the right approach and successful implementation”, doctorate teachers of the Faculty of Agriculture of the University of Zagreb. Tajana Cop and Dr. Magdalena Zrakic Susac "Experience with publication in scientific journals from the point of view of a researcher" and "What we need for successful publication: current trends, structure and components, response to reviewers", Dr. Corvinus, lecturer at the University of Budapest, head of the Institute for Sustainable Development, Editor-In-Chief of the journal "Agricultural Economics". Attila Jambor, on the other hand, asked “How to publish an article in the best possible way?" they conducted training on topics, shared their experience and made presentations.
Aim of the seminar is to develop knowledge and professional skills of participants in the field of publication of scientific articles in prestigious international journals.